Aktuálně

10. 5. 2023 17:09

Předseda vlády Petr Fiala jednal s italskou premiérkou Giorgiou Meloniovou o posílení energetické bezpečnosti

Předseda vlády Petr Fiala jednal v Kramářově vile s italskou premiérkou Giorgiou Meloniovou, 10. května 2023.
Předseda vlády Petr Fiala jednal v Kramářově vile s italskou premiérkou Giorgiou Meloniovou, 10. května 2023.
Předseda vlády ČR Petr Fiala se ve středu 10. května 2023 setkal v Praze s italskou premiérkou Giorgiou Meloniovou. Hlavními tématy jednání byla bezpečnost a obranná spolupráce, energetická bezpečnost a situace na Ukrajině. Premiéři projednali také pozice k evropské legislativě – především k EURO 7 a migraci.

Předseda české vlády italské premiérce poděkoval za podporu rozšíření ropovodu TAL, který je zásadní pro energetickou bezpečnost České republiky. „V tuto chvíli bylo dosaženo shody mezi společností MERO a akcionáři konsorcia TAL ohledně smlouvy o realizaci projektu, který by měl být dokončen v roce 2024, k podpisu by mělo dojít tento měsíc,“ uvedl premiér Fiala.

Tématem jednání byla i možná spolupráce v budoucích dodávkách plynu. „Itálie jako jeden z největších evropských trhů se zemním plynem má zájem stát se pro země střední Evropy velkým uzlem, což nás zajímá. Itálie také plánuje výstavbu LNG terminálů, Česká republika by tak mohla v budoucnu mít zájem na dodávkách LNG právě z nich,“ dodal předseda vlády ČR.

Oba premiéři diskutovali i o obranné spolupráci. „ČR nedávno uspořádala prezentaci společností českého obranného průmyslu v Římě pro zástupce italských ozbrojených složek a zástupce italského ministerstva obrany. Na základě pozitivní zpětné vazby vidíme řadu příležitostí pro rozvoj spolupráce v oblastech bezpilotních prostředků, radarů, systému elektronického boje, nebo munice,“ dodal český premiér.

Premiér Fiala ocenil, že Itálie je partnerem, se kterým můžeme vést otevřenou debatu o reformě evropské azylové a migrační politiky. Země patří k těm, které jsou nelegální migrací nejvíce postiženy. „Paní premiérka přichází v evropských orgánech s řadou návrhů, které mají podporu ČR. Během českého předsednictví v Radě EU se nám podařilo výrazně pokročit ve vyjednávání Paktu o migraci a azylu, což má být jedna z klíčových reforem. Cílem je zlepšit spolupráci se zeměmi původu a transitu. Situace je opravdu vážná. Pokud řešíme situaci až na hranici EU, je pozdě. Je třeba dělat preventivní opatření. Důležitý je aktivní boj proti pašerákům lidí,“ řekl Petr Fiala.

Itálie, stejně jako Česko, sdílí silné obavy z vážných ekonomických a sociálních dopadů chystané normy Euro 7, které mohou ohrozit budoucnost a konkurenceschopnost automobilového průmyslu a dostupnost automobilů pro občany. „Obáváme se, že návrh může významně omezit dostupnost menších vozidel a také celé řady dalších dopadů. Jsem rád, že Česko společně s Itálií spolupracuje v rámci skupiny podobně smýšlejících států s cílem prosadit do návrhu změny, které co nejvíce zmírní negativní dopady této legislativy,“ uvedl český premiér.

Itálie patří mezi nejdůležitější obchodní partnery ČR. Vzájemný zahraniční obchod dosáhl v loňském roce obratu téměř 18 miliard EUR.

vytisknout   e-mailem   Facebook   síť X

Fotogalerie

Související zprávy

Fotogalerie [F] fotogalerie