EN

Vláda České republiky

Bezpečnostní rada státu projednala Audit národní bezpečnosti či Plán vytváření a udržování státních hmotných rezerv na léta 2017–2018

Bezpečnostní rada státu projednala Audit národní bezpečnosti, který ověřoval dvě základní schopnosti státu, kterými jsou schopnost identifikovat konkrétní bezpečnostní hrozbu a přijmout vůči ní preventivní opatření a schopnost reagovat na nastalou krizi. Audit se věnuje deseti okruhům hrozeb: Terorismus, Extremismus, Organizovaný zločin, Působení cizí moci, Bezpečnostní aspekty migrace, Přírodní hrozby, Antropogenní hrozby, Hrozby v kyberprostoru, Energetická, surovinová a průmyslová bezpečnost a Hybridní hrozby a jejich vliv na bezpečnost občanů. Zároveň byla rovněž zpracována kapitola Stabilita měny a finančních institucí, kterou připravila Česká národní banka.

Bezpečnostní rada státu se zabývala Koncepcí operační přípravy státního území České republiky, jejímž cílem je vymezit a následně koordinovat činnosti týkající se operační přípravy státního území, které je nutno uskutečňovat v míru, za stavu ohrožení státu nebo za válečného stavu, a dále Plánem operační přípravy státního území České republiky na léta 2017 až 2020.

Bezpečnostní rada státu projednala také Strategii vyzbrojování a podpory rozvoje obranného průmyslu České republiky do roku 2025, jejímž úkolem je stanovit rozhodující principy pro efektivní zabezpečení potřeb ozbrojených sil České republiky v souvislosti s odstraňováním hlavních nedostatků ve vyzbrojování a nedokončenou modernizací techniky vzniklými v důsledku omezených výdajů na obranu v nedávné minulosti.

Bezpečnostní rada státu projednala Koncepci rozvoje schopností Policie České republiky vyšetřovat kybernetickou kriminalitu, která v  jednotlivých oblastech – struktura vyšetřování kybernetické kriminality; personální a materiálně technické zabezpečení; vzdělávání, spolupráce a legislativa) – formuluje obecné vize řešení dané problematiky a zároveň uvádí konkrétní úkoly, jež je nutné k jejich dosažení splnit.

Bezpečnostní rada státu se také zabývala oblastí kybernetické bezpečnosti, projednala Návrh rozvoje kapacit a schopností Národního centra kybernetické bezpečnosti Národního bezpečnostního úřadu do roku 2025 a pro informaci byl předložen materiál Řešení bílých míst kybernetické bezpečnosti České republiky.

Bezpečnostní rada státu se zabývala Plánem vytváření a udržování státních hmotných rezerv k zajištění bezpečnosti České republiky na léta 2017–2018 a schválila Zásady spolupráce státních orgánů při ochraně občanů České republiky v případě zhoršené bezpečnostní situace v zahraničí nebo v případě mimořádné události v zahraničí a Plán cvičení orgánů krizového řízení – upřesnění na léta 2017–2019.

Bezpečnostní rada státu se věnovala také Aktualizaci Seznamu opatření Národního systému reakce na krize pro potřeby řízení obrany státu, Metodickému pokynu ke zpracování typových plánů4. aktualizaci seznamu prvků kritické infrastruktury, jejichž provozovatelem je organizační složka státu.

Členové Bezpečnostní rady státu si dále vyslechli informace o aktuální situaci v záležitosti řešení smluvního vztahu Správy státních hmotných rezerv se společností VIKTORIA GRUPPE AG.

Na program Bezpečnostní rady státu byly dále předloženy Informace o přijatých úpravách Národního bezpečnostního programu ochrany civilního letectví České republiky před protiprávními činy a Informace o pracovní poradě s tajemníky bezpečnostních rad krajů k výměně zkušeností z činnosti BRS a bezpečnostních rad krajů.