Úřad vlády nově přechází na doménu vlada.gov.cz. Více informací

Tiskové zprávy

27. 6. 2023 19:05

Zasedání Rady pro obecné záležitosti (GAC) v Lucemburku, 27. 6. 2023

Příprava červnové Evropské rady, evropský semestr, osmnáctiměsíční program tria Španělsko – Belgie – Maďarsko nebo reforma voleb do Evropského parlamentu. Těmito tématy se zabývala červnová Rada pro obecné záležitosti (GAC) v Lucemburku, kde Česko reprezentoval ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák.

Ministři v rámci přípravy nadcházející Evropské rady již tradičně vyjádřili podporu Ukrajině proti ruské agresi. V kontextu zničení Kachovské přehrady se také zabývali vyvozením odpovědnosti Ruska za spáchané zločiny a v návaznosti na nedávnou ústní aktualizaci Komise ocenili reformní pokrok Ukrajiny, Moldavska a Gruzie.

„Vyjádření podpory těmto zemím je v kontextu aktuálního dění velice důležité. Musíme jim dávat najevo, že s nimi počítáme, a ocenit jejich úsilí. Jako obdivuhodné vnímám především úsilí Ukrajiny, která již rok a půl válčí a bojuje za ideály jako svoboda a demokracie, na kterých stojí Evropská unie, a i přesto všechno se snaží plnit kroky, které jsou nezbytně spojené s jejím možným členstvím v EU,“ řekl ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák

V rámci evropského semestru Rada GAC oficiálně schválila návrh specifických doporučení jednotlivým členským státům v oblastech hospodářských, fiskálních a sociálních politik a postoupila návrh na stvrzení Evropské radě.

Na agendě Rady byl také program dalšího předsednického tria. „Předsednické trio ve složení Španělsko – Belgie – Maďarsko nám představilo svůj osmnáctiměsíční program, který je do značné míry ovlivněn důsledky ruské agrese proti Ukrajině,“ okomentoval jej Martin Dvořák.

Rada se také zabývala reformou voleb do Evropského parlamentu, jejíž návrh zveřejnil Evropský parlament v květnu loňského roku a jejíž klíčovou součástí je návrh na vytvoření společného volebního obvodu, právo volit od šestnácti let, zavedení povinného korespondenčního hlasování, jednotný den konání voleb nebo rovné zastoupení žen a mužů na kandidátkách.

„Myslím si, že shodu na tomto návrhu budeme hledat dost složitě. K jeho schválení je potřeba jednomyslnost, a proto není realistické, aby mohl být využit už pro následující volby do Evropského parlamentu,“ uzavřel ministr Dvořák.

vytisknout   e-mailem   Facebook   síť X