Aktuálně

12. 5. 201115:45

Poctiví farmáři dostanou zvláštní logo

Ministr zemědělství Ivan Fuksa se zasadil o vznik kodexu proti nepoctivým obchodníkům na farmářských trzích.

Poctiví farmáři dostanou zvláštní logoKodex bude určovat minimální základ pravidel prodeje. Trhy, které se k němu přihlásí, budou pro zákazníky na první pohled odlišitelné podle zvláštního loga. „Hlavním důvodem pro vznik kodexu je, aby zákazník na první pohled věděl, co kupuje,“ vysvětluje ministr.

Ivan Fuksa ve čtvrtek otevřel nové farmářské tržiště v Praze Na Františku. Podle ministra je pozitivní, že lidé takovou možnost prodeje vyhledávají. Je tak podle něj zřejmé, že žádají kvalitu a čerstvost.

Podle ministra přinášejí farmářské trhy užitek jak kupujícím, tak obchodníkům. „Pro zemědělce je přímý prodej nejen dalším zdrojem příjmů, ale i cestou, jak propagovat výrobky, které obvykle produkují pouze v malém množství, a nemají tudíž možnost proniknout s nimi do široké obchodní sítě. Pro spotřebitele je to příjemná alternativa k nákupu v běžných obchodech,“ vysvětlil ministr při slavnostním otevření dalšího z pražských farmářských tržišť.

S rostoucí oblibou těchto trhů se ale zvyšuje riziko nepoctivých obchodníků, kteří se chtějí na jejich popularitě přiživit. Ve spolupráci se zástupci předních organizátorů trhů, zástupců Asociace krajů ČR, Svazu města a obcí ČR, Sdružení místních samospráv a Asociace soukromého zemědělství ČR vzniká kodex, který má za úkol farmářské trhy odlišit.

Objevují se kritiky na klamání zákazníků na některých trzích, proto chceme spotřebitelům dát co největší jistotu o původu a kvalitě zboží. Bylo by škoda, abychom kvůli několika nepoctivcům nechali popularitu trhů zdevalvovat,“ prohlásil ministr zemědělství.

Primárním kontrolorem a ukazatelem kvality zboží i trhu bude podle ministra samotný zákazník. Ten ale musí dostat co nejvíce informací, aby věděl, jaké standardy může na trzích očekávat a jaké má vyžadovat.