Aktuálně
20. 8. 2008 6:52
Premiér: Konflikt v Gruzii musíme brát vážně
Podle premiéra se prezident Gruzie Michail Saakašvili (obr.) k vojenskému konfliktu nechal vyprovokovat. Provokace byla údajně předem připravená. „Pokládám bratrskou internacionální pomoc spřátelených armád v srpnu 68 za souměřitelnou mírotvorné roli Ruské federace v tomto území.
Ten problém eskaluje šestnáct let, je to takzvaný zamrzlý konflikt. Domnívám se, že určitým signálem pro to, aby Ruská federace uplatnila tento svůj vliv, vznikl nepřizváním Gruzie mezi členské země NATO na letošním summitu v Bukurešti,“ řekl novinářům předseda vlády Mirek Topolánek.
Konflikt v Gruzii je podle názoru předsedy vlády varováním pro Českou republiku z hlediska energetické bezpečnosti, protože po výpadcích ropy v uplynulých měsících z Ruské strany je ohrožena i alternativní cesta, pro kterou Gruzie znamená určité úzké „hrdlo“ dodávek.
„Celý konflikt v Gruzii eskaloval v období prázdnin, olympiády, odcházející administrativy amerického prezidenta George Bushe a volební kampaně v Americe. Rusko tím demonstrovalo svůj návrat mezi globální velmoci v uplatňování své politiky a v tomto smyslu nelze tento konflikt nebrat vážně,“ zdůraznil Mirek Topolánek.
K rozdílným názorům mezi vládou a prezidentem
Exekutiva je podle premiéra v názorech na gruzinský konflikt sjednocená. „Za zahraniční politiku v této zemi je odpovědný ministr zahraničí a vláda jako kolektivní těleso. My se k tomu oficiálně vyjádříme po středečním jednání vlády. Mě u toho vyjádření Václava Klause chybí dimenze ruského podílu na celém konfliktu. Já nesdílím názor Václava Klause, myslím si ale, že to v tuto chvíli nekomplikuje naši pozici,“ řekl novinářům předseda vlády.
Zvukový záznam vyjádření premiéra Mirka Topolánka si poslechněte v naší rubrice Podcast - komentáře.
Obrázek nahoře: Gruzínský prezident s chotí
Dole - mapa Gruzie