EN

Vláda České republiky

Tisková konference po setkání prezidenta USA George W. Bushe s předsedou vlády ČR Mirkem Topolánkem v Bílém domě 27. 2. 2008

ZAHÁJENO 10.54 hod. EST (východní standardní čas)

Prezident Bush: Budeme mít úvodní prohlášení a potom zodpoví každá strana dvě otázky. Pane předsedo vlády, buďte vítán. Oceňujeme naše přátelství a naše partnerství s lidem České republiky. Dobře si vzpomínám na svou návštěvu Vaší krásné země. Měli jsme dnes velmi závažnou diskusi. Ukazuje se, že roky končící osmičkou jsou v české historii významnými roky. A jsme rozhodnuti zasadit se o to, aby se rok 2008 stal významnou kapitolou našich vztahů. Pokládáme Českou republiku za strategického partnera. Diskutovali jsme o nejrůznějších otázkách. Chci se teď zmínit o dvou otázkách. Předně, rušení víz. Vždy jsem si myslel, že náš vízový zákon potřebuje změnu. Nelíbilo se mi, že jsme s našimi přáteli v České republice zacházeli jinak než s jinými našimi přáteli v Evropě. Je zde nový zákon, který vyžaduje od zemí jako je Česká republika vůdčí úlohu a iniciativnost. Pane předsedo vlády, Vy a Vaše vláda takovou iniciativnost máte. Podepsali jsme významné memorandum o porozumění. Mohli jsme to udělat, protože Vaši vyjednavači jsou velmi pohotoví. Dobře reprezentují Váš lid. Nějakou práci musíme ještě vykonat, ale jsem přesvědčen, že ji dokončíme. A doufám, že lidé v České republice chápou, že Vaše vláda a Vaše země je pokud o program rušení víz vpřed, před ostatními. Gratuluji Vám k této iniciativnosti.

Protiraketová obrana. Je v našem zájmu umístit obranná zařízení tak, abychom mohli čelit reálným nebezpečím 21. století. Rusko neohrožuje mír. Mír ohrožují ty režimy, které vyznávají extrémistické ideologie, režimy které mohou být schopny použít zbraně proti těm z nás, kdo milují svobodu. A účelem protiraketového obranného systému je obrana proti těmto hrozbám. Chceme to samozřejmě nejen v kontextu bilaterálních vztahů, ale v rámci NATO. Obě naše země jsou významnými partnery NATO. NATO musí být schopno čelit reálným hrozbám 21. století. Takže jsme hovořili o těchto významných záležitostech. V našich jednáních vždy plně respektuji suverenitu vlády České republiky. V těch případech, kde jsou znepokojeni, bereme to samozřejmě v úvahu. Takže Vám chci poděkovat i za toto. Zároveň jsme samozřejmě jednali o významných možnostech v oblasti výzkumu a vývoje a o spolupráci v oblasti obrany.

A nakonec jsem poděkoval panu předsedovi vlády za odvahu a úsilí vojenských jednotek, které jsou v Iráku a Afghánistánu. Předseda vlády mi řekl, že počty vojenského kontingentu v Iráku budou sníženy a já to plně chápu. Konec konců i my vzhledem k již dosaženému úspěchu snižujeme počty našich vojenských jednotek. A chci také poděkovat za Vaši ochotu vyslat vojenské jednotky do Afghánistánu. Je účelné pomáhat novým demokraciím v jejich růstu. Až budou zpětně hodnotit tato rozhodnutí, pane předsedo vlády, řeknou si bohudík za mír, který zvítězil v důsledku těch obtížných rozhodnutí, která jsme dnes učinili. A vítám Vás -- buďte vítán, jsme rádi Vaší návštěvě.
Předseda vlády ČR Topolánek: Myslím, že prezident Bush vyjádřil vše, o čem jsem se chtěl původně zmínit. Přece jen se však vrátím k otázce čísla osm a jeho významu v naší historii. Číslo osm hrálo velmi významnou, ba klíčovou úlohu v historii českého národa. V roce 1918, kdy vznikla první Československá republika, byla založena s pomocí a za podpory amerického prezidenta Woodrowa Wilsona. V roce 1938, což byla doba Mnichovské dohody, Američané s námi bohužel nebyli. A proto to byl nešťastný rok, podobně jako rok 1948; právě 25. února jsme vzpomněli 60. výročí komunistického státního převratu. V roce 1968 přišlo Pražské jaro a po několika měsících relativní svobody jsme byli okupováni sovětskými armádami. Takže chci říci, že v tato léta nesoucí čísla osm bylo vždy pro Českou republiku významné až rozhodující zda jsme byli s Američany nebo jsme byli ponecháni sami sobě. A skutečně si přeji, aby se rok 2008 stal stejně významným rokem, jak pro Českou republiku, tak také pro Spojené státy americké a naše vzájemné vztahy.

A věřím tomu, že umístění obranného protiraketového systému v naší zemi bude, pokud jde o jeho důležitost stejně významné jako je význam událostí, které jsem právě zmínil v souvislosti s číslem osm v naší historii.

Všechny samozřejmě zajímá, zda byla dohoda již podepsána. Zbývá vyřešit a dohodnout pouhá tři slova. (Smích.) Ale někdy má i pouhé jedno slovo velký význam a někdy může kvůli jednomu slovu spadnout pod stůl i celá dohoda. Ale toto je jiný případ. Jde pouze o menší detaily a jsem si jit, že dohodu dokončíme velmi brzy. A pokud jde o program rušení víz, chtěl bych využít této příležitosti a poděkovat prezidentu Bushovi za jeho úsilí v této záležitosti. Velmi se cením toho, kdy politik nebo kdokoli jiný něco řekne nebo něco přislíbí a pak svůj slib splní. A toto je právě takový případ. Takže bych chtěl poděkovat prezidentu Bushovi za jeho vůdčí úlohu, ale chtěl bych také, aby se jeho iniciativa stala také jeho vlastnictvím. (Smích.) Samozřejmě, ve světě je mnoho politiků, ale existuje málo politiků, kteří jsou současně skutečnými státníky. Mít své zásady, držet se těchto zásad bez ohledu na cokoli – navzdory všemu, a zachovávat tyto zásady, to dělá jen velmi málo lidí. Nemluvili jsme o tom široce, ale je to přesně to, čeho se nejvíce cením. Myslím si, že stejně významný je také začátek strategického dialogu mezi našimi dvěma zeměmi, mezi USA a Českou republikou. A myslím, že výsledek těchto jednání je velmi dobrý. Obě země se dohodly na spolupráci ve výzkumu a vývoji v oblasti protiraketové obrany a obecně v obranných systémech. Jen okrajovou poznámku pokud jde o program rušení víz.Myslím si, že jednání byla skutečně náročná a dosažený výsledek je skutečným průlomem – průlomovým momentem. Myslím, že to je významný úspěch, protože nejdříve jsme vstoupili do schengenské zóny, což umožnilo českým občanům, aby mohli cestovat od Lisabonu až k Vilniusu bez nutnosti použít pas nebo identifikační průkaz, a teď jsme učinili pro naše občany totéž pokud jde o cesty do Kanady a Spojených států amerických. Takže jsme zabezpečili jedno ze základních lidských práv, což je svoboda pohybu. Současně jsme si plně vědomi rizik a nebezpečí bezpečnostní povahy, které v celém světě existují, a proto chceme zajistit našemu národu vyšší úroveň bezpečnosti. A tato dohoda bere zároveň v úvahu reciprocitu -- zásadu reciprocity.

Chtěl bych také zmínit, že velká část našeho jednání se týkala otázky lidských práv ve světě. Mluvili jsme o Kubě, mluvili jsme o nedávném vývoji a o našich nadějích do budoucna. A mluvili jsme také o dalších zemích, kterým nebylo dosud dopřáno, aby žily svobodně jako Česká republika. Osobně jsem s tímto jednáním velmi spokojen. Chci poděkovat prezidentu Bushovi za jeho otevřenost a za toto nádherné setkání.
Prezident Bush: Velice Vám děkuji. Pár otázek, Jennifer.
Otázka: Děkuji. Mohl byste se poněkud podrobněji zmínit o tom, co chybí k dokončení dohody o protiraketové obraně? A také, jak blízko jste k dosažení dohody s Polskem?
Prezident Bush: Ano, oceňuji Váš dotaz.. Jde o složitou otázku, která vyžaduje od Spojených států, aby zdůvodnily předně proč je nutná protiraketová obrana, jejímž účelem je stabilita v Evropě, která je významná pro vzájemnou bezpečnost, aby zapadala do koncepce NATO a aby ctila suverenitu České republiky nebo Polska. A tak se jednání točí kolem statutu dohody o vojenských jednotkách, k čemuž je nutné porozumění české vlády ve vztahu k tomu, co to přesně znamená, když mluví o umístění radaru. Půjdeme do jejich země – za jakých podmínek, jak se budou lidé chovat – toto jsou všechno velmi legitimní otázky, které klade předseda vlády. Stejné otázky jsou vznášeny v Polsku. Řekl jsem předsedovi vlády ještě toto: Lidé se ptají, je to namířeno proti Rusku? Je to antiruský systém? Odpověď samozřejmě je, že není. Systém, který rozvíjíme, bude schopen se vypořádat s jedním, dvěma nebo třemi typy raket. A takový systém by mohlo Rusko zdolat. Toto je systém, který má řešit hrozby, které se budou rozvíjet v 21. století.

A proto předseda vlády zcela jasně zdůraznil, že pokud jde o ruskou otázku, jeho vláda bude rozhodovat o tak zvané přítomnosti. Chceme, aby Rusové mohli – víte co, utlumit své obavy pochopením toho, co se připravuje? Samozřejmě, že chceme. Ale on mi jasně řekl, že rozhodovat o tom, kdo přijde do země, bude Česká republika. A já to naprosto chápu. A tak probíhá celá řada jednání. Nejde o snadné dosažení dohody. Ale jsme optimisticky přesvědčeni, že ji dosáhneme. Jak řekl předseda vlády, jde jen o pár slov. Vy byste asi chtěli vědět o jaká tři slova. Já vám to neřeknu. (Smích.) Já vám to neřeknu – je to pět slov, říkám vám já neřeknu ty tři. (Smích.)
Otázka: Jak blízko jste k --
Prezident Bush: Blízko. Tři slova, to je blízko. Začali jsme u prázdné stránky a teď nám chybí tři slova. Ale, ať je tomu jakkoli – podívejte se, je zde vůle k dokončení ve jménu vzájemné bezpečnosti a ve jménu míru.
Předseda vlády Topolánek: Jen něco trochu konkrétnějšího pokud jde o ona tři slova --
Prezident Bush: Moment, on chce, aby tady vypadal špatně. (Smích.)
Předseda vlády Topolánek: Ve skutečnosti se to týká ochrany životního prostředí a standardů, které by měly být přijaty. Takže my usilujeme o standardy, které by byly co nejpřísnější pokud jde o zajištění ochrany životního prostředí. Jde však o skutečně technické záležitosti, které budou velmi brzy vyřešeny. Nejde o žádné závažné problémy.
Prezident Bush: Chtěl byste vyzvat někoho z Vašich novinářů?
Otázka: Pane prezidente, bylo by pro Spojené státy přijatelné mít radar v České republice bez interceptorů v Polsku, pokud by --
Prezident Bush: Nevím jak – musíte mít interceptory, aby systém fungoval. Účel spočívá v tom používat radarový systém k detekci odpálení směrem k zemím NATO a pak tu věc sestřelit. A k tomu, aby systém fungoval, musí to být integrovaný systém. A samozřejmě jde nám o to, aby tento systém byl efektivní, integrovaný, komplexní. A zajímavou příležitostí pro Rusko je realizovat přínos takového systému rozšířením radarového pokrytí až do jejich země, protože oni budou stejně ohroženi radikalizmem jako budeme ohroženi my, "my" kolektivně. Jestliže některé z těchto zemí vyvinou zbraň schopnou nést jadernou hlavici, pak svobodné národy, národy jako například Rusko, nebudou chtít být v pozici, kdy budou politicky vydíráni. A naší úlohou jako vedoucích činitelů je řešit otázky, které jsou na pořadu dne, ale řešit také otázky zítřka způsobem, který povede k míru ve světě. A to je to co děláme.
Pauza.
Otázka: Děkuji pane prezidente. Mám otázku o týkající se národní bezpečnosti, ve dvou částech. Právě jste mluvil o stabilitě v Evropě. Jak slouží naší národní bezpečnosti to podpora překreslování hranic v Evropě ve vztahu ke Kosovu? A za druhé, mohl byste nám říci – jak byla vlastně naše národní bezpečnost poškozena vypršením FISA?
Prezident Bush: Nejdříve o Kosovu. Jednali jsme o Kosovu. V důsledku války, která probíhala během vedoucích činitelů – během doby, kdy byl v úřadě pan Miloševič, jedním z důsledků bylo pro – pro nás ve Spojených národech přání podpořit tak zvaný Ahtissariho plán, což bylo nezávislé Kosovo pod dohledem. Toto je obtížná záležitost a já chápu, že je to obtížná otázka. Ale vláda USA podporuje nezávislost pod dohledem. My věříme ve svobodnou společnost a věříme, že nakonec povede k míru, ale není --- není žádná hranice, která by byla stažena [sic] v tomto smyslu. Pauza. Je to -- Kosovo je – hranice Kosova byly jasně vyznačeny. Změnil se typ vlády. Nyní jako součást Ahtissariho plánu očekáváme, že toto nezávislé Kosovo bude respektovat uvnitř svých hranic práva menšin. Takže naše pozice byla a je jasná.
Za druhé jste se ptal, zda by měly Spojené státy americké mít možnost poslouchat telefonní hovory teroristů do Spojený států. A odpověď zní určitě, měli bychom je poslouchat. Hrozby extrémistů trvají. Stále existují lidé, kteří chtějí napadnout naši zemi, a měli bychom tedy pochopit o čem přemýšlejí, co plánují a s kým o tom hovoří. A přesto zákon, který našim odborníkům poskytl příslušné nástroje, vypršel. A vypršel proto, že lidé chtějí vést obrovské soudní spory proti soukromým telefonním operátorům a dalším společnostem, které pomáhaly -- o kterých se myslilo, že nám pomáhají chránit Ameriku. Není správné říci společnosti, o níž se věřilo, že nám pomáhala, měli byste nám pomáhat a potom vás budou žalovat o miliardy dolarů. Taková politika by velmi ztěžovala možnost získat společnosti k tomu, aby s námi v budoucnu plně spolupracovaly. Tento zákon vyprší, ale mí spoluobčané musí chápat, že ohrožení Ameriky nevypršelo. A naši občané, kteří sledují tuto debatu, musí pochopit, že bez tohoto zákona bude Amerika vůči útokům zranitelnější. Demokrati a republikáni podporovali tento zákon a vedoucí činitelé Kongresu jej musí vynést k projednání, kde projde díky hlasům republikánů i demokratů. A pokud umožníme vypršení tohoto zákona, bude Amerika zranitelnější. To je neodpustitelné a neobhajitelné.
Otázka: (položena v češtině)
Předseda vlády Topolánek:: Nu já si myslím totéž co si myslíte Vy. Pokud cestoval spolu s panem Zaorálkem, pak si myslím, že je to neomluvitelné. Předně bych chtěl říci, že tyto aktivity vedoucích činitelů naší opozice a jejich zahraniční politika ve skutečnosti neslouží zájmům naší země. A chtěl bych Vám připomenout, že když jsem byl v opozici a my jsme byli v opozici, nikdy jsme nevytvářeli žádnou vlastní zahraniční politiku. A proto chápu důvody pro tuto návštěvu Sýrie. Byl bych mnohem raději, kdyby byli alespoň cestovali jako turisté a nic jiného. Chtěl jsem vlastně ještě zmínit, že jsem dostal tento dárek od ministra obchodu pana Gutiérreze. Je to náramek a na něm je jedno prosté slovo, to slovo je "cambio", což znamená „změna“. Na Kubě můžete za nošení tohoto náramku být skutečně zatčeni. Ale až se vrátím, bude jej nosit už kvůli panu Paroubkovi a panu Zaorálkovi. (Smích.)
Prezident Bush: Děkuji všem.

UKONČENO v 11.20 hod EST (východní standardní čas)