Aktuálně

29. 4. 202216:54

Premiér Fiala ve Varšavě jednal s polským předsedou vlády Morawieckim o energetické bezpečnosti a situaci na Ukrajině

Předseda vlády ČR Petr Fiala v pátek 29. dubna 2022 navštívil Polsko. Ve Varšavě se setkal s premiérem Mateuszem Morawieckim. Tématem jednání předsedů vlád byla válka na Ukrajině a její dopad na Evropskou unii a kroky, které oba státy v tomto kontextu učinily. Jednali též o energetické bezpečnosti, spolupráci zemí či přípravách českého předsednictví Radě EU.

Petr Fiala s Mateuszem Morawieckim diskutovali o zajištění energetické nezávislosti na ruských fosilních palivech. Lídři se shodli na podpoře koordinované unijní reakce na kroky Ruska. Hovořilo se například i o projektu česko-polského plynovodu Stork II, dodávkách černého uhlí z Polska či propojení zemí v rámci LNG terminálů v Polsku. Premiéři se také shodli na ustanovení česko-polské meziresortní pracovní skupiny, spolu se zástupci ropného průmyslu, k otázce snížení závislosti na ruské ropě.

Dnešní jednání mělo řadu konkrétních témat. Pro Českou republiku je důležitá otázka energetické bezpečnosti. Jsme zemí, která je v některých aspektech výrazně závislá na ruských energetických zdrojích. V této věci nám může výrazně pomoci spolupráce s Polskem. Domluvili jsme se, že znovu otevřeme jednání o plynovodu Stork II. Česká republika by měla zároveň zájem podílet se na kapacitě budoucích LNG terminálů, které se Polská republika chystá vybudovat. Jsme připraveni zakoupit část kapacit, což by pro Českou republiku bylo výhodné,“ uvedl Petr Fiala.

Další klíčové téma byla situace na Ukrajině a jejích dopady na členské státy Evropské unie. Polsko a Česko předloží na jednáních v Bruselu společný návrh na poskytnutí financí na pomoc pro uprchlíky z Ukrajiny. „Domluvili jsme se na společném postupu při dalších jednáních Evropské rady. Chceme prosazovat, aby Ukrajina dostala kandidátský status. Musíme dát Ukrajincům jasně najevo, že o ně stojíme. Nepochybujeme o tom, že naše pomoc Ukrajině musí být co nejkonkrétnější a podle toho jednáme a vyvíjíme tlak na další státy, aby také pomáhaly. Jsem rád, že i tato jednání ukázala, že na většinu otázek se díváme naprosto stejným pohledem,“ řekl předseda vlády.

Bilaterální vztahy České republiky a Polska byly dalším tématem. Předsedové vlád hovořili například o možnostech intenzivnějšího jednání o vzájemných mezistátních dohodách. Petr Fiala též informoval polského premiéra o pokračujících přípravách na nadcházející české předsednictví v Radě EU.

Na závěr návštěvy Polska český předseda vlády navštívil hrob neznámého vojína, kde uctil památku položením pietního věnce.

Petr Fiala cestou do Polska navázal na jednání s polským prezidentem Andrzejem Dudou, se kterým se setkal ve středu 27. dubna v Kramářově vile. Probrali aktuální vývoj situace na Ukrajině a její vliv na státy Evropské unie.