Aktuálně

13. 11. 201818:04

Premiér Andrej Babiš se v sicilském Palermu zúčastnil Konference k Libyi

Předseda vlády Andrej Babiš se v úterý 13. listopadu 2018 zúčastnil Konference k Libyi v sicilském Palermu. Na setkání diskutoval o politických a bezpečnostních tématech i o humanitárním zapojení České republiky v oblasti Sahelu.

Konference se kromě představitelů Libye zúčastnili zástupci stálých členů Rady bezpečnosti OSN, libyjských sousedních států, význačných regionálních zemí, zástupci EU, Ligy arabských států a OSN.

Pro českou vládu je podle jejího předsedy Andreje Babiše severní Afrika důležitým regionem a chce společně s Libyí a dalšími zeměmi severní Afriky pracovat na plánu, jak zamezit ilegální migraci přes Středozemní moře do Evropy. Důležité je hledat řešení pro destabilizované země, jako je Libye, společně. „Myslím, že je dobře, že je Česká republika aktivní v zahraniční politice, že se zúčastníme této konference o Libyi, kde je debata velice složitá. Je třeba, abychom si na evropské radě řekli a abychom vůči těm zemím komunikovali jednotně, protože když každý bude komunikovat po svém, tak je to problém,“ dodal premiér.

Premiér Babiš jako hlavní cíl konference vyzdvihl příležitost ukázat zástupcům jednotlivých politických frakcí v Libyi, že mezinárodní komunita je jednotná a podporuje Vládu národní shody premiéra Serrádže. Nyní je velmi důležité udržet bezpečnost v Libyi, především pak v Tripolisu, který od konce srpna paralyzují střety mezi znepřátelenými milicemi. Druhou významnou oblastí je podle premiéra Babiše posílení tamního hospodářství.

Česká republika podporuje evropský Svěřenecký fond pro Afriku už od jeho vzniku v roce 2015. V červenci 2017 vláda schválila poskytnutí příspěvku na podporu integrované ochrany hranic v Libyi ve výši 1 milion eur a v lednu 2018 poskytnutí částky 8,75 milionů eur na druhou fázi stejného projektu. V loňském roce přispěla i 5 milionů korun na zlepšení životních podmínek v detenčních centrech v Libyi a letos byl vyslán stejně velký dar prostřednictvím programu Medevac na zlepšení zdravotnické situace v Libyi.

Už v pondělí večer se premiér Andrej Babiš zúčastnil večeře se všemi významnými partnery, kterých se situace v Libyi dotýká, kterou pořádal předseda vlády Italské republiky Giuseppe Conte.

V rámci večerního programu se premiér Andrej Babiš rovněž setkal k pracovnímu jednání s viceprezidentem Turecké republiky Fuatem Oktayem.

Po návštěvě Palerma odletěl premiér Andrej Babiš na pracovní návštěvu Kodaně.