EN

Vláda České republiky

54. Plenární schůze

> Jednání orgánů > Seznam Plenárních schůzí

54. Plenární schůze 2. 6. 2005

Program jednání | Závěry jednání | Podklady k jednání

Z á z n a m

 

ze zasedání 54. Plenární schůze Rady hospodářské a sociální dohody ČR, které se konalo dne 2. června  2005 od 9.00 hodin na Úřadu vlády ČR.

_____________________________________________________

 

 

Přítomni: podle prezenční listiny                                                                            

 

Program:

 

1.     Kontrola záznamu z  53. Plenární schůze RHSD ČR konané dne 14. 4.  2005

 

2.     Materiály k projednání

 

2.1.      Strategie hospodářského růstu ČR

 

2.2.   Návrh zákona o veřejně soukromých partnerstvích (koncesní zákon)

Návrh zákona, kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím zákona o veřejně soukromých partnerstvích (koncesní zákon)

 

2.3.      Dopravní politika ČR na léta 2005 – 2013

 

2.4.   Novela zákona č. 586/1992 Sb.,   o daních z příjmů ve znění pozdějších           předpisů a některé další zákony

 

2.5.   Zpráva o stavu trhu soukromých bezpečnostních služeb v České republice za rok 2003 s přihlédnutím k aktuálním údajům roku 2004 a k aktuálnímu vývoji ekonomického prostředí

 

2.6.      Návrh  zákona o nájemném z bytu

 

2.7.      Návrh Státního programu rozvoje regionu severozápadních Čech

 

2.8.   Návrhy na změny ve vedení Pracovní skupiny  RHSD ČR pro daně a pojištění  a

Pracovní skupiny RHSD ČR pro místní rozvoj

 

3.                  Materiály pro informaci

 

3.1.    Zásady strategické orientace s.p. Lesy ČR  v oblasti nakládání s lesy po roce 2004

 

3.2.   Informace o kontrolách dodržování pracovněprávních předpisů provedených Úřady práce za první čtvrtletí roku 2005

 

3.3.   Informace o vývoji peněžních příjmů domácností a životních nákladů za rok       2004

 

3.4.      Analýza vývoje zaměstnanosti a nezaměstnanosti za rok 2004

 

3.5.      Informace o způsobu přerozdělení  emisních povolenek v Národním alokačním plánu schváleném Evropskou komisí

 

4.         Různé.

 

Předkládané materiály:

 

k bodu 1.

Podkladový materiál Sekretariát RHSD ČR.

 

k bodu 2.1.

Podkladový materiál Sekce místopředsedy vlády pro ekonomiku a záznam z jednání Pracovního týmu RHSD ČR pro hospodářskou politiku ze dne 30. 5. 2005.

 

k bodu 2.2.    

Podkladový materiál MMR ČR a záznam z jednání Pracovního týmu RHSD ČR pro veřejné služby a veřejnou správu ze dne 23. 5. 2005.

 

k bodu 2.3. 

Podkladový materiál MD ČR a záznam z jednání Dopravní komise RHSD ČR ze dne 23. 5. 2005.

 

k bodu 2.4.

Podkladový materiál MF ČR a záznam z Pracovní skupiny RHSD ČR pro daně a pojištění ze dne 4. 4. 2005.

 

k bodu 2.5.

Podkladový materiál Unie soukromých bezpečnostních služeb ČR a záznam z jednání Pracovního týmu RHSD ČR pro pracovněprávní vztahy, kolektivní vyjednávání a zaměstnanost ze dne 1. 6. 2005.

 

k bodu 2.6.

Podkladový materiál MMR ČR  a záznam z jednání Pracovní skupiny RHSD ČR pro místní rozvoj ze dne 30. 5. 2005.

 

k bodu 2.7.

Podkladový materiál MMR ČR a záznam ze společného  jednání Pracovních skupin pro místní rozvoj a pro řešení regionální průmyslové restrukturalizace ze dne 30. 5. 2005.

 

k bodu 2.8.

Podkladový materiál Sekretariát RHSD ČR.

 

k bodu 3.2.

Podkladový materiál MPSV ČR.

 

k bodu 3.3.

Podkladový materiál MPSV ČR.

 

k bodu 3.4.

Podkladový materiál MPSV ČR.

 

k bodu 3.5.

Podkladový materiál MPO ČR.

 

 

 

Průběh jednání 

 

Jednání zahájil a řídil místopředseda vlády pro ekonomiku Ing. Martin Jahn (dále jen předsedající). Úvodem přivítal předsedu vlády ČR Ing. Jiřího Paroubka, kterého představil  jako nového předsedu RHSD ČR. Předsedající dále seznámil přítomné s usnesením vlády ČR č. 577 ze dne 11. 5. 2005, kterým se změnilo složení vládní delegace RHSD ČR. Prvním místopředsedou je místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí Ing. Zdeněk Škromach a druhým místopředsedou je místopředseda vlády  pro ekonomiku Ing. Martin Jahn. Potom omluvil nepřítomné členy vládní delegace a vyzval přítomné k připomínkám programu.

Ministr pro místní rozvoj Mgr. Radko Martínek  navrhl stažení bodu 2.7. „Návrh Státního programu rozvoje regionu severozápadních Čech“. Důvodem jsou v současné době jednání s Ministerstvem financí  ČR o finančním zabezpečení tohoto programu.

Místopředseda ČMKOS  Jaroslav Zavadil sdělil, že pokud budou zajištěny finanční prostředky, souhlasí se stažením bodu 2.7. z programu a zařazením na příští PS RHSD ČR v září  t.r.  S návrhem byl vysloven  souhlas.

Předseda KZPS ČR Jan Wiesner požádal o zařazení problematiky zdravotnictví do bodu Různé.

Prezident SP ČR Ing.  Jaroslav Míl požádal o přesunutí bodu 3.5. z materiálů pro informaci, do materiálů k projednání, jako druhý bod za Strategii hospodářského růstu ČR.

        

 

K bodu 1. :Kontrola záznamu z 53. Plenární schůze RHSD ČR konané dne 14. 4. 2005

 

Prezidentka SOCR ČR Ing. Helena Pískovská upozornila na jednání 49. PS RHSD ČR (Analýza cestovního ruchu), kde bylo uloženo Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR pravidelně podávat analýzy pozitivního dopadu snížené sazby DPH na cestovní ruch.  Materiál „Výsledky a vývoj Cestovního ruchu ČR v roce 2004 a v 1. čtvrtletí 2005“, předložený před jednáním, tuto požadovanou analýzu obsahuje. Požádala přítomné, aby se s materiálem seznámili.

 Místopředseda ČMKOS Jaroslav Zavadil upozornil, že na 53. PS RHSD ČR požádal bývalého ministra Ing. Jaroslava Palase o vypořádání připomínek k materiálu „Zásady strategické orientace s.p. lesy ČR v oblasti nakládání s lesy po roce 2004“. Protože k tomu nedošlo, požádal náměstka ministra zemědělství Ing. Karla Veneru, aby MZe ČR přistoupilo k vypořádání připomínek.                    

 

 

Materiály k projednání

 

k bodu 2.1.:  Strategie hospodářského růstu ČR

 

Krátké úvodní slovo přednesl předsedající.

 

Ministr průmyslu a obchodu ČR Ing. Milan Urban  upozornil, že tento materiál je v rozporu s programovým prohlášením vlády a prioritami, které si stanovila vláda. Měl se nejdříve projednat v Hospodářské radě vlády a následně v tripartitě.

            Ministr pro místní rozvoj ČR Mgr. Radko Martínek konstatoval, že předložený materiál je potřebný i přes řadu připomínek, které má Ministerstvo pro místní rozvoj. Tyto připomínky předá v pondělí místopředsedovi vlády Ing. Martinu Jahnovi a předpokládá, že se s nimi bude vážně zabývat.

Ing. Jan Uhlíř zástupce ČMKOS přednesl stanovisko za ČMKOS. Vyslovil údiv, že za vlády levostředové koalice je zpracováván a předkládán návrh strategie hospodářského růstu výrazně pravicového zaměření. Přijetím tohoto materiálu v předložené podobě by vláda dala zřetelně najevo, že rezignuje na pokračování svého vládnutí a připravuje koncepční materiál použitelný pro pravicovou vládou. Zejména navrhovaná úroveň deregulací a privatizací veřejných služeb s následným ekonomickým zatížením obyvatelstva jde napravo od „modré šance“.  Důrazně požádal o stažení předloženého materiálu a jeho přepracování v souladu se sliby koaličních stran.

Místopředseda vlády Ing. Martin Jahn vyslovil  nesouhlas s názorem ČMKOS s tím, že materiál vychází z evropských trendů a nebyl dosud podroben připomínkovému řízení.

Předseda ČMKOS Milan Štěch  doplnil vystoupení Ing. Jana Uhlíře a upozornil na některá úskalí předloženého materiálu.

Ing. Jaroslav Míl prezident SP ČR  souhlasil s předloženým materiálem, jako s východiskem pro zahájení diskuse. Konstatoval, že materiál má své chyby, jak věcné, tak i v časových posloupnostech, ale dává prostor pro další jednání. SP ČR doporučuje podpořit závěr Pracovního týmu RHSD ČR pro hospodářskou politiku.

Jan Wiesner předseda KZPS vyslovil podporu stanovisku SP ČR a doporučuje další jednání.

V další rozpravě ještě vystoupili JUDr. Martin Roman a opakovaně Ing. Jan Uhlíř a Milan Štěch, kteří dalšími argumenty podpořili svá  předchozí vystoupení.

Předseda vlády Ing. Jiří Paroubek shrnul diskusi k projednávanému bodu a navrhl  materiál nejdříve projednat v Hospodářské radě vlády, sjednotit stanoviska vlády a jednat dále bez zbytečného prodlení. Příští týden doporučil svolat Hospodářskou radu vlády tak, aby se mohl tohoto jednání zúčastnit (9. 6. 2005). Dále doporučil na toto jednání přizvat   zástupce sociálních partnerů.

Závěr

 

Plenární schůze Rady hospodářské a sociální dohody ČR po projednání materiálů „Strategie hospodářského růstu ČR“ a záznamu z jednání Pracovního týmu RHSD ČR pro hospodářskou politiku ze dne 30. 5. 2005

 

k o n s t a t u j e,   že se na jednotném stanovisku neshodla.

 

Sociální partneři  d o p o r u č u j í  zahájit projednávání Strategie hospodářského růstu ČR a materiál podrobit diskuzi.

 

 

k bodu 3.5.:    Informace o způsobu přerozdělení  emisních povolenek v Národním     

                         alokačním plánu schváleném Evropskou komisí

Tento bod byl po schválení přeřazen z informací k projednání.

 

Úvodní slovo přednesl ministr průmyslu Ing. Milan Urban, který v krátkosti seznámil s návrhem plánu přerozdělení emisních povolenek v Národním alokačním plánu a s ochotou spolupracovat se SP ČR. Poté předal slovo svému náměstkovi Ing. Martinu Pecinovi, který informaci doplnil. Požádal přítomné o názor, jaká kriteria použít při přerozdělování povolenek. Zároveň sdělil jaká data jsou k dispozici a jaké názory na přerozdělení zatím existují.

Za SP ČR prezident Ing. Jaroslav Míl  vysvětlil důvody proč SP ČR požádal o přeřazení tohoto bodu z informací do projednání. Navrhl, aby odpovědnost za Národní alokační plán byla MŽP ČR odejmuta a přenesena na MPO ČR. SP ČR nesouhlasí s plošnými škrty. Rozdělení musí být na základě expertních výpočtů. Bonusy není možno škrtnout, trestali by se ti, kteří investovali do zlepšení životního prostředí.

Ing. Pavel Švarc viceprezident SP ČR vysvětlil důvody požadavku na nárůst za chemický průmysl, které podložil argumenty. Požádal o urychlené rozhodnutí, jelikož se jedná o čas a podnikatelskou jistotu. Nesouhlasil s  rokem 2004, jako východiskem pro přerozdělení.

Náměstek ministra zemědělství Ing. Karel Venera  seznámil přítomné se zkušenostmi přerozdělování v resortu zemědělství.

Za ČMKOS vystoupili JUDr. Zdeněk Černý, Milan Štěch a Jaroslav Zavadil s tím, že strana odborů bude respektovat dohodu rozhodujících partnerů. Rovněž podpořili stanovisko SP ČR, aby se rozhodlo v co nejkratší době a aby nositelem garancí bylo MPO.

Za ASO její předseda Bohumír Dufek s předchozími názory vyslovil souhlas a  rovněž doporučil zhodnotit pozici MŽP, které v této záležitosti sehrálo negativní roli.

 

Závěr

 

Plenární schůze Rady hospodářské a sociální dohody po projednání materiálu „Informace o způsobu přerozdělení emisních povolenek v Národním alokačním plánu schváleném Evropskou komisí“

 

k o n s t a t u j e,  že se  sociální partneři shodli na postupu při další realizaci Národního alokačního plánu.

 

Sociální partneři  d o p o r u č u j í,  vzhledem k nespokojenosti s postupem Ministerstva životního prostředí ČR  při projednávání Národního alokačního plánu, přenesení odpovědnosti za projednávání Národního alokačního plánu na Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR.

 

 

k bodu 2.2.:    Návrh zákona o veřejně soukromých partnerstvích (koncesní zákon)

Návrh zákona, kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím zákona o veřejně soukromých partnerstvích (koncesní zákon)

 

Úvodní slovo přednesl ministr pro místní rozvoj Mgr. Radko Martínek, který shrnul stávající stav a závěrem vyslovil nesouhlas s návrhem ČMKOS vrátit materiál do nového připomínkového řízení.

Za ČMKOS vystoupila Alena Vondrová, která upozornila, že strana  odborů nechce bojkotovat přijetí zákona, ale upozorňuje na některá úskalí tohoto návrhu zákona. ČMKOS žádá, aby byly vyňaty veřejné služby neekonomické povahy a byl vytvořen prostor pro realizaci PPP v dopravní infrastruktuře, případně ekologických stavbách.

Náměstkyně ministra práce a sociálních věcí Ing. Eva Šmejkalová sdělila, že MPSV ČR přijetí tohoto návrhu zákona podporuje.

Ing. Zdeněk Liška SP ČR uvedl, že  SP ČR s tímto zákonem nemá problém v rovině jeho obsahu. Nepovažuje za zásadní ani dvojí obdobnou úpravu tj. úpravu zákonem o veřejných zakázkách, nebo koncesním zákonem. Zákon nebo jím upravené mechanismy musí zamezit tomu, aby nedocházelo k zatěžování budoucími závazky a k přesunům do budoucna nad možnosti veřejných financí. Dále zmínil problémy výnosů z koncesí a udělování koncesí, kde vidí reálné nebezpečí korupce.  Otázkou k dořešení je možnost ukončení partnerství a jeho ekonomické a právní důsledky.

Náměstek ministra financí Ing. Jiří Volf sdělil, že MF ČR si nechalo udělat právní rozbor a bude hlídat zadluženost veřejných rozpočtů a hájit majetek státu. Ministerstvo chce uvolnit možnost vstupu soukromého kapitálu do veřejných služeb.

Zástupce KZPS Ing. Pavel Ernst  konstatoval, že nebylo doloženo, zda je nutné vedle zákona o veřejných zakázkách, mít ještě tento zákon. Pro širší uplatnění veřejných neekonomických služeb nejsou stanoveny standardy a proto použití těchto služeb je omezené.

Zástupce MMR ČR Mgr. Jan Krofta  objasnil rozdíl mezi veřejnou zakázkou a koncesí.

 

Závěr

 

Plenární schůze Rady hospodářské a sociální dohody ČR po projednání materiálů „Návrh zákona o Partnerství veřejného a soukromého sektoru“ a záznamu z jednání Pracovního týmu RHSD ČR pro veřejné služby a veřejnou správu ze dne 23. 5. 2005

 

b e r e  materiál na vědomí.

 

ž á d á  vládu, aby

 

·         věcně definovala oblast použitelnosti metody PPP

·         vymezila standardy veřejných služeb v resortních právních předpisech, jako nezbytnou podmínku pro použitelnost metody PPP

·         provedla analýzu možností a rizik na uplatnění metody PPP v jednotlivých resortech.

 

Zástupci odborů  ž á d a j í  zvláštní jednání s Ministerstvem pro místní rozvoj o vybraných aspektech návrhu tohoto zákona.

 

 

k bodu 2.3.:    Dopravní politika ČR na léta 2005 – 2013

 

Úvodní slovo přednesla náměstkyně ministra dopravy JUDr. Daniela Kovalčíková, která seznámila přítomné s předloženým materiálem. Základním cílem je nastartování změn proporcí mezi jednotlivými druhy dopravy. Závěrem požádala přítomné o připomínky k předloženému materiálu, tak aby mohl být v průběhu jednoho měsíce dopracován a ve shodě předložen vládě.

Generální ředitel Ing. Zdeněk Liška přednesl stanovisko SP ČR, které doplnil Petr Kašík za  Svaz dopravy. Uvedl, že spolupracovali na přípravě tohoto materiálu a nemají zásadní připomínky. Ty, které mají by měly být zapracovány do konce června.

Za ASO předseda Bohumír Dufek vítá možnost dalšího jednání, protože podle  Odborového sdružení železničářů, je v materiálu více řešena silniční doprava na úkor dopravy železniční.  V této souvislosti poukázal na zatěžování životního prostředí v daleko větší míře automobilovou dopravou, než dopravou železniční.

Dále v rozpravě vystoupili za KZPS Bedřich Danda a za ČMKOS Jaroslav Zavadil, kteří podpořili stanovisko SP ČR a přivítali možnost dalšího projednání v Dopravní komisi RHSD ČR.

V závěru ještě vystoupil Bc. Jan Sábel, který upozornil na problematiku regionální dopravy.

Náměstkyně ministra dopravy JUDr. Daniela Kovalčíková konstatovala, že materiál se nyní nachází v připomínkovém řízení a upozornila, že na něj budou navazovat další koncepční materiály.

Jaroslav Zavadil místopředseda ČMKOS  upřesnil, že není nutné, aby ministr životního prostředí byl přítomen na Dopravní komisi RHSD ČR, ale v souvislosti s ostatními materiály je nutné se s ministrem,  společně se zaměstnavateli, sejít.

         Závěrem navrhl Ing. Jašek z Ministerstva dopravy termín Dopravní komise RHSD ČR na 10 .6. 2005.

Závěr

 

Plenární schůze Rady hospodářské a sociální dohody ČR po projednání materiálů „Dopravní politika ČR na léta 2005 – 2013“ a záznamu z jednání Dopravní komise RHSD ČR ze dne 23. 5. 200

 

b e r e  materiál na vědomí,

 

d o p o r u č u j e :     Ministerstvu dopravy ČR doplnit návrh Usnesení vlády ČR v bodě II. o úkol představit proaktivní opatření na střednědobé období a

 

po vypořádání připomínkového řízení projednat konečné znění materiálu v Dopravní komisi RHSD ČR, s cílem předložení do vlády do 30. 6. 2005.

 

 

k bodu 2.4.:    Novela zákona o daních z příjmů

 

Úvodní slovo k předloženému materiálu přednesl náměstek ministra financí Ing. Jiří Volf a zároveň přizval k projednávání Ing. Springla a Ing. Pitterlinga jako předkladatele návrhu novely. Jeho úvodní slovo doplnil Ing. Springl.

Milan Štěch  uvítal návrh, ale upozornil na některé výhrady, které má ČMKOS k novele. Jedna z hlavních je používání paušálů. ČMKOS s tímto nesouhlasí a pokud to v zákoně zůstane, ČMKOS proti tomu bude vystupovat. Doporučil, aby návrh byl ve smyslu připomínek ČMKOS  ještě upraven.

Za SP ČR vystoupil Ing. Jaromír Schubert, který konstatoval, že  připomínky strany zaměstnavatelů byli uvedeny v záznamu z jednání Pracovní skupiny RHSD pro daně a pojištění ze dne 4. 4. 2005. Novela obsahuje částečné úpravy. Pozitivní je zvýšení výdajového paušálu pro OSVČ. Dále obsahuje snížené daně z příjmů pro nižší příjmové skupiny (1. a 2. pásmo). Tuto změnu za stranu zaměstnavatelů nehodnotil pozitivně, neboť daňově preferuje příjmově slabší skupiny obyvatel. Postrádá stejný krok u vyšších příjmových skupin. Výsledkem je demotivace středních příjmových skupin, oslabení zájmu o růst kvalifikace a kariérní postupy. Dále vystoupili Ing. Zdeněk Liška, Ing. Yvona Tošnerová a  Ing. Jaroslav Míl např. k editační povinnosti, k rozvoji podnikatelského prostředí a k paušálům.

Na některé připomínky, náměty a doporučení reagovali ministr průmyslu a obchodu Ing. Milan Urban, místopředseda vlády Ing. Martin Jahn a náměstek ministra financí Ing. Jiří Volf.

Za MPSV náměstkyně ministra práce a sociálních věcí Ing. Eva Šmejkalová  přednesla stanovisko k paušálům. Stanovisko bylo téměř shodné se stanoviskem ČMKOS.

Za KZPS předseda Jan Wiesner  doporučil o řešení paušálů dále jednat.                         

 

                                                          Závěr

 

Plenární schůze Rady hospodářské a sociální dohody ČR po projednání materiálů „Novela zákona o daních z příjmů“ a záznamu z jednání Pracovní skupiny RHSD ČR pro daně a pojištění ze dne 4. 4. 2005     b e r e   materiál na vědomí.

 

 

k bodu 2.5.:  Zpráva o stavu trhu soukromých bezpečnostních služeb v České republice za rok 2003 s přihlédnutím k aktuálním údajům roku 2004 a k aktuálnímu vývoji ekonomického prostředí

 

Úvodní slovo k materiálu přednesl za SP ČR Mgr. Radek Zapletal, tajemník Unie soukromých bezpečnostních služeb ČR.

Seznámil přítomné s problematikou trhu práce soukromých bezpečnostních služeb. Upozornil na problémy vyplývající z nabízených služeb za dumpingové ceny a nedodržování smluvních závazků. Situace je umocněna chováním veřejného sektoru umožňujícího zadávání veřejných zakázek státní správy, samosprávy a veřejných organizací tak, že jediným kriteriem je cena, kdy je jasné, že vyhrávající společnosti svou cenou nemohou respektovat minimální mzdové tarify.

Za ČMKOS JUDr. Zdeněk Černý uvítal, že byla tato zpráva zpracována. Uvedl, že je potřeba věnovat pozornost novým oborům, které vznikají. ČMKOS se připojuje k závěrům pracovního týmu pro pracovněprávní vztahy.

Náměstkyně ministra práce a sociálních věcí Ing. Eva Šmejkalová upozornila, že Správa služeb zaměstnanosti věnuje zvýšenou pozornost kontrolám v této oblasti vzhledem k tomu, že tam dochází k závažnému porušování pracovněprávních předpisů.

Za SP ČR generální ředitel Ing. Zdeněk Liška upozornil, že tento problém se netýká pouze bezpečnostních agentur, ale celé řady dalších služeb.

Milan Štěch předseda ČMKOS  ocenil přístup strany zaměstnavatelů a zdůraznil, že  k dalšímu řešení je třeba kladného přístupu státu. Je nutné, aby státní organizace v případě státní zakázky provedly kalkulace, aby nedocházelo k uvedeným excesům.

Dále v diskusi  Ing. Eva Šmejkalová, Ing. Martin Pecina a  Mgr. Radek Zapletal.

Závěrem ministr pro místní rozvoj Mgr. Radko Martínek sdělil, že je připraven nový zákon o zadávání veřejných zakázek, který bude podroben řádnému připomínkovému řízení.

 

Závěr

 

Plenární schůze Rady hospodářské a sociální dohody ČR po projednání materiálů „Zpráva o stavu trhu soukromých bezpečnostních služeb v České republice za rok 2003 s přihlédnutím k aktuálním údajům roku 2004 a k aktuálnímu vývoji ekonomického prostředí“ a záznamu z jednání Pracovního týmu RHSD ČR pro pracovněprávní vztahy, kolektivní vyjednávání a zaměstnanost“ ze dne 1. 6. 2005

 

b e r e          předložený materiál n a  v ě d o m í,

 

ž á d á          stranu zaměstnavatelů o vypracování nového souhrnného materiálu, který zahrne celou oblast poskytování služeb při ochraně majetku a osob, se zaměřením zejména na pracovněprávní a mzdové podmínky a další problémy, které zpráva obsahuje.

 

 

k bodu 2.6.:    Návrh  zákona o nájemném z bytu

 

Úvodní slovo k předloženému návrhu zákona přednesl ministr pro místní rozvoj                   Mgr. Radko Martínek. Sdělil, že je uzavřeno připomínkové řízení, které se vyhodnocuje a během příštího týdne bude k dispozici definitivní návrh tohoto zákona, který bude předložen do vlády a do Poslanecké sněmovny. Základem návrhu zákona je snaha dopracovat se v určitém časovém horizontu do běžného evropského standardu, to znamená, aby roční nájemné dosahovalo 5% tržní hodnoty bytu. Problém je sociální kompenzace.

JUDr. Ivan Přikryl náměstek ministra poté provedl prezentaci na konkrétních příkladech. Předvedl výpočet nájemného podle měst, velikosti, apod.

Za ČMKOS místopředseda Stanislav Antoniv  přednesl důvody, proč ČMKOS nepodpořila tento návrh zákona. Důvody jsou písemně uplatněny v připomínkovém řízení.

Za SP ČR Ing. Jaromír Schubert  vznesl dotaz, z čeho se počítá 5% tržní hodnoty bytu a upozornil, že šestileté přechodné období je velice dlouhá doba i v návaznosti na mobilitu pracovní síly.

Ministr pro místní rozvoj Mgr. Radko Martínek  na dotaz uvedl, že tržní hodnota bytu je určena  cenovou vyhláškou Ministerstva financí, která vychází ze zpráv finančních úřadů. Navíc si Ministerstvo porovnávalo výsledky s dalšími průzkumy, které si nechalo dělat. Přechodné období se pravděpodobně bude ještě měnit. Většina politických stran si žádá tuto změnu. Zákon o hmotné nouzi je hotov v paragrafovém znění a je v připomínkovém řízení.

Za SP ČR prezident  Ing. Jaroslav Míl  souhlasil, aby lidé, kteří se ocitnou ve finanční nouzi byli podpořeni. Rovněž upozornil na dlouhé přechodné období.

Za KZPS  předseda Jan Wiesner  vyslovil souhlas s předřečníky. Připomínky, které KZPS měla, byly zapracovány. Rovněž měla KZPS připomínky k návrhu zákona o hmotné nouzi. U návrhu zákona o nájemném nesouhlasí s šestiletým přechodným obdobím a požadují rovněž zkrácení.

Náměstkyně ministra práce a sociálních věcí Ing. Eva Šmejkalová  potvrdila, že zákon o hmotné nouzi je na cestě ke schválení. Upozornila, že schválením tohoto zákona dojde k navýšení požadavku na státní rozpočet.

Předsedající požádal vzhledem k negativnímu návrhu závěru, po vyjasnění a uvedení do souladu s návrhem zákona o hmotné nouzi a životním minimu, o jeho přeformulování.

Ing. Jaroslav Míl prezident SP ČR konstatoval, že  jednotlivé strany nesouhlasí z různých důvodů. Dále uvedl, že si je vědom, že není politická vůle zkrátit přechodné období a upozornil, že je třeba vytvořit  „sociální polštář“.

Předseda ČMKOS Milan Štěch sdělil, že pokud budou dopracovány připomínky ČMKOS tj. občanský zákoník, vyhlášky a doprovodný zákon o sociální kompenzaci, tak strana odborů nebude tento zákon odmítat.

 

Ministr pro místní rozvoj  Mgr. Radko Martínek přislíbil, že vznesenými připomínkami, náměty a doporučeními se bude Ministerstvo pro místní rozvoj ČR ve vší vážností zabývat.

 

Závěr

 

Plenární schůze Rady hospodářské a sociální dohody ČR po projednání materiálů „Návrh zákona o nájemném z bytu“ a záznamu ze společného  jednání Pracovních skupin pro místní rozvoj a pro řešení regionální průmyslové restrukturalizace ze dne 30. 5. 2005

 

d o p o r u č u j e,   aby bylo znění zákona  dopracováno ve smyslu vznesených připomínek.   

                                 

 

k bodu 2.7.:  Návrh Státního programu rozvoje regionu Severozápadních Čech

 

Tento bod byl po dohodě sociálních partnerů stažen z program 54. Plenární schůze RHSD ČR a přeřazen na Plenárních schůzí RHSD ČR v září t.r.

 

 

k bodu 2.8.: Návrhy na změny ve vedení Pracovní skupiny RHSD ČR pro daně a                                          pojištění  a  Pracovní skupiny RHSD ČR pro místní rozvoj

 

Tento bod uvedl předsedající a seznámil přítomné s důvody navržených změn ve vedení pracovních týmů.

Závěr

 

Plenární schůze Rady hospodářské a sociální dohody ČR po projednání materiálu „Návrhy na změny ve vedení Pracovní skupiny RHSD ČR pro daně a pojištění a Pracovní skupiny pro místní rozvoj“

 

o d v o l á v á  -  z funkce vedoucí Pracovní skupiny RHSD ČR pro daně a pojištění

Ing. Yvonu Legierskou a jmenuje do této funkce náměstkyni ministra financí  Ing. Danu  T r e z z i o v o u

 

-     z funkce vedoucího Pracovní skupiny RHSD ČR pro místní rozvoj    PhDr. Jaroslava Gacku a jmenuje do této funkce náměstka ministra pro místní rozvoj.   JUDr. Ivana  P ř i k r y la.  

 

 

 

                        

 

3.  Materiály pro informaci

 

3.2.:     Informace o kontrolách dodržování pracovněprávních předpisů provedených Úřady práce za první čtvrtletí roku 2005.

 

Předseda ČMKOS Milan Štěch navrhl, aby koncem letošního roku byl tento bod doplněn a aktualizován o poznatky Inspektorátu bezpečnosti práce a byl projednán  PS RHSD ČR. Dále v diskusi vystoupili Bc. Sábel, Ing. Uhlíř, Ing. Šmejkalová.

 

3.4.:    Analýza vývoje zaměstnanosti a nezaměstnanosti za rok 2004.

 

Za SP ČR Ing. Zdeněk Liška  nepovažuje předložený materiál za analýzu, ale  pouze za statistický přehled. Požádal MPSV ČR o skutečnou analýzu s uvedením příčin a doporučil jednou ročně projednat na PS RHSD ČR.

Za MPSV náměstkyně ministra Ing. Šmejkalová  vysvětlila vznik tohoto materiálu a přislíbila jej doplnit podle požadavku SP ČR. Požádala o konzultaci, aby došlo ke skutečnému pochopení zadání.

 

Různé.

 

·         Za KZPS Ing. Pavel Ernst připomněl, že v současné době se projednává řada důležitých dokumentů, upravená koncepce zdravotnictví, zákon o zdravotní péči, úhradová vyhláška na druhé pololetí apod. Pracovní skupina RHSD ČR pro zdravotnictví žádá, aby vláda vzala v úvahu při projednávání uvedených materiálů její stanoviska. Dále upozornil, že v poslední době dochází k jednání s prezidentem ČLK MUDr. Davidem Rathem, který nezastupuje ani zaměstnance, ani poskytovatele a do jisté míry zneužívá své pozice        k nátlaku na Ministerstvo, aby byli přijaty nereálné a nezodpovědné závěry. Proto navrhl Plenární schůzi RHSD ČR závěr v následném znění.

 

Plenární schůze Rady hospodářské a sociální dohody ČR

 

 b e r e  n a   v ě d o m í,  že se uskuteční zasedání Pracovní skupiny RHSD pro zdravotnictví, které projedná

-     aktualizaci koncepce zdravotnictví,

-     informaci o návrhu vyhlášky, kterou se stanoví výše úhrad zdravotní péče hrazené z veřejného zdravotního pojištění, včetně regulačních omezení pro II. pololetí 2005,

-     informaci o jednáních k návrhu novely Seznamu zdravotních výkonů s bodovými hodnotami a po vypořádání  vnějšího připomínkového řízení Návrh zákona o zdravotní péči,

d o p o r u č u j e   Ministerstvu zdravotnictví a vládě

-     zohlednit při projednávání výše uvedených materiálů a problémů závěry jednání Pracovní skupiny RHSD pro zdravotnictví,

-     projednávat problémy zdravotnické politiky, a zejména problémy zdravotních výkonů a platů s reprezentativními organizacemi sociálních partnerů v Pracovní skupině RHSD  ČR pro zdravotnictví. Nekompetentní je pro tato jednání Lékařská komora vzhledem ke znění zákona, který upravuje její činnost.

Za ČMKOS Předseda Milan Štěch podpořil návrh Ing. Pavla Ernsta a upozornil, že dochází k znevažování sociálního dialogu. Problematika ve zdravotnictví, kde se jedná o otázkách zaměstnanosti a odměňování nemůže být projednávána s komorou, která má ze zákona jiné poslání.

Jan Wiesner předseda KZPS upozornil, že v těchto věcech není jednáno se sociálními partnery a upřednostňují se jiné subjekty. Dále v diskuzi k tomuto tématu vystoupil Ing. Jaroslav Míl  a Ing. Zdeněk Liška.

Plenární schůze RHSD ČR  žádá vládu, aby v otázkách zdravotnictví jednala se sociálními partnery dle platné legislativy.

 

·               Dále vystoupil Ing.  Zdeněk Liška SP ČR a upozornil na novelu zákona o spotřební dani. Touto novelou se odebrala vodní dopravě náhrada spotřební daně a tím, je vodní doprava ohrožena. Žádá o uvedení připomínky do zápisu a o hledaní možného řešení této situace.

Předsedající požádal náměstka  ministra financí Ing. Jiřího Volfa  o prověření současného stavu.

 

·         Za SP ČR Ing. Jaromír Schubert  přednesl návrh na omezení zneužívání podpory v nezaměstnanosti. Požádal o zapracování do novely hlavy 3. zákona 435/2004 Sb., ustanovení, kdy podpora v nezaměstnanosti nebude přiznána, pokud předchozí pracovní poměr skončí 

a/ dle § 53 ZP – okamžité zrušení pracovního poměru pro hrubé porušení pracovní kázně

b/ dle § 46 ZP – zrušení pracovního poměru pro  opakované porušení pracovní kázně.

 

Tento návrh je ve shodě se sociálními partnery. Pro úplnost uvedl, že toto ustanovení v zákoně bylo obsaženo, ale z nepochopitelných důvodů vypadlo.

 

 

 

 

Zaznamenal:  Josef Červený

 

 

                                                                                             Ing. Martin Jahn

                                                                                         místopředseda vlády a

                                                                                       místopředseda RHSD ČR