EN

Vláda České republiky

53. Plenární schůze

> Jednání orgánů > Seznam Plenárních schůzí

53. Plenární schůze 14. 4.  2005

Program jednání | Závěry jednání | Podklady k jednání

Z á z n a m

 

ze zasedání 53. Plenární schůze Rady hospodářské a sociální dohody ČR, které se konalo dne 14. dubna  2005 od 9.00 hodin na Úřadu vlády ČR.

_____________________________________________________

 

 

Přítomni: podle prezenční listiny

 

Program:

Program

1.                  Kontrola záznamu z  52. Plenární schůze RHSD ČR konané dne 10. 3.  2005

 

2.         Materiály k projednání

 

2.1.            Identifikace problémových oblastí environmentální legislativy ve vztahu k podnikatelskému prostředí.

 

2.2.            Analýza souvislostí mezi růstem cen elektrické energie a hospodářskými výsledky společností.

 

2.3.            Návrh „Aktualizovaného dodatku č. 2“ globálního plánu revitalizace pánevních oblastí severozápadních Čech (GPR).

 

2.4.      Stav systémové implementace Partnerství veřejného a soukromého sektoru.

 

2.5.      Náklady práce.

 

2.6.            Krátkodobá stabilizační opatření ve zdravotnictví.

 

3.                  Materiály pro informaci

 

3.1.      Informace o kontrolách dodržování pracovněprávních předpisů provedených   

úřady práce v roce 2004.

 

3.2.            Harmonogram institucionálního, věcného a časového zabezpečení Národního

akčního plánu zaměstnanosti na léta 2005 – 2006.

 

4.         Různé.

 

Přílohy:

·       Prezenční listina

·       Stanovisko KZPS k návrhu zákoníku práce

·       Informace ASO o ohrožení sociálního smíru na železnici

 

 

 

Předkládané materiály:

 

k bodu 1.:      

Materiál  vypracovaný Sekretariátem RHSD ČR.

 

 

 

 

k bodu 2.1.:   

Podkladový materiál Expertní skupiny pod vedením místopředsedy vlády Ing. Martina Jahna,  a záznam z jednání Pracovního týmu RHSD ČR pro hospodářskou politiku ze dne 11. 4. 2005 + příloha.

k bodu 2.2.:        

Podkladový materiál MPO ČR a záznam z jednání Pracovního týmu RHSD ČR pro hospodářskou politiku ze dne 4. 3. 2005.          
k bodu 2.3.:    

Podkladový materiál Hospodářské a sociální rady Ústeckého kraje a záznam ze společného jednání Pracovních skupin RHSD ČR pro řešení regionální průmyslové restrukturalizace a pro místní rozvoj ze dne 8. 4. 2005.

k bodu 2.4.:   

Podkladový materiál MF ČR  a záznam z jednání Pracovního týmu RHSD ČR pro veřejné služby a veřejnou správu ze dne 14. 2. 2005.

k bodu 2.5.:   

Podkladový materiál Expertní skupiny pod vedením místopředsedy vlády Ing. Martina Jahna a záznamy z jednání Pracovních týmů RHSD ČR pro hospodářskou politiku ze dne 27. 1. 2005, pro pracovněprávní vztahy, kolektivní vyjednávání a zaměstnanost ze dne 8. 2. 2005 a Pracovní skupiny  RHSD ČR pro daně a pojištění ze dne 10. 1. 2005.

k bodu 2.6.:

Podkladový materiál MZ ČR  a záznam z jednání Pracovní skupiny RHSD ČR pro zdravotnictví ze dne  11. 4. 2005.

k bodu 3.1.:   

Podkladový materiál MPSV ČR.

k bodu 3.2.:   

Podkladový materiál MPSV ČR.

 

Průběh jednání

Jednání zahájil a řídil  první místopředseda vlády, ministr práce a sociálních věcí a předseda RHSD ČR (dále jen předsedající) Ing. Zdeněk Škromach. Omluvil nepřítomné členy vládní delegace. Vyzval přítomné k připomínkám k programu. Po předchozí dohodě bylo rozhodnuto, že bod 2.6. bude projednán jako první.

Předseda KZPS doporučil v bodu Různé  projednat stanovisko KZPS k zákoníku práce.

Předseda ASO upozornil na situaci v Českých drahách a.s., kde hrozí porušení sociálního smíru. Stanovisko předal předsedajícímu písemně.

 

K bodu 1.:      Kontrola záznamu z  52. Plenární schůze RHSD ČR konané dne  10. 3.  2005.

 Místopředseda ČMKOS Jaroslav Zavadil upozornil, že k materiálu „Zásady strategické orientace s.p. Lesy ČR v oblasti nakládání s lesy ČR po roce 2004“ nedošlo k vyrovnání uplatněných připomínek a zároveň požádal, aby tento materiál před projednáním ve vládě byl projednán v orgánech RHSD ČR s konečným projednáním na Plenární schůzi RHSD ČR dne 9. června 2005.

Na upozornění reagoval ministr zemědělství Ing. Jaroslav Palas s tím, že k vyrovnání uplatněných připomínek dojde.
 

 

 

Materiály k projednání

 

k bodu 2.1.:    Identifikace problémových oblastí environmentální legislativy ve vztahu k podnikatelskému prostředí.

 

Krátké úvodní slovo přednesl místopředseda vlády Ing. Martin Jahn. Upozornil na další  materiál, předložený MPO ČR a provedl stručnou charakteristiku obou materiálů.

Úvodní slovo doplnil náměstek ministra průmyslu a obchodu Ing. Václav Petříček, který upozornil na dlouhodobou snahu řešit vztah ekologických a ekonomických otázek. Materiál MPO ČR je již zaměřen na konkrétní otázky, jako nutnost vidí spolupráci s MŽP ČR a dalšími odborníky.

Za KZPS vystoupili Jan Wiesner a Ing. Miroslav Jirovský. Vyslovili materiálům podporu a doporučili je rozšířit o oblast zemědělství.

Náměstek ministra financí Ing. Jan Málek upozornil, že chybí kvantifikace dopadů do státního a regionálních rozpočtů. Materiály je třeba proto dopracovat a postoupit do řádného připomínkového řízení.

S předneseným názorem souhlasil president SP ČR Ing. Jaroslav Míl. Vyslovil zásadní výhradu k postupu vlády při obhajobě Národního alokačního plánu v Bruselu. Doporučil  vyvodit z této situace patřičné důsledky.

Na přednesená vystoupení reagoval náměstek ministra životního prostředí Ing. Pavel Labounek, který konstatoval, že materiál vznikal bez přítomnosti MŽP ČR a doporučil proto materiál dnes neprojednávat, ale vrátit se k němu až po doplnění o stanovisko MŽP ČR. Jinak materiál vítají, ale chtějí mít možnost vyslovit k němu své stanovisko.

V další rozpravě vystoupili za ČMKOS Jaroslav Zavadil a  Ing. František Nekola, Jan Wiesner  a Ing. Miroslav Jirovský za KZPS a Ing. Jaroslav Míl a Ing. Zdeněk Liška za SP ČR. Podpořili předložení materiálů do vlády s tím, že MŽP ČR se k materiálu může vyjádřit v připomínkovém řízení, souhlasili s požadavkem na kvantifikaci dopadů. Doporučili současně doplnit materiál o mapku chráněných území, která byla předložena na stůl před jednáním. Uvítali prošetření jednání v Bruselu. V této souvislosti upozornili na velké množství finančních prostředků, které ČR vynaložila do ochrany životního prostředí.

Na diskusi reagovali místopředseda vlády Ing. Martin Jahn, náměstek ministra průmyslu a obchodu Ing. Václav Petříček a náměstek ministra životního prostředí Ing. Pavel Labounek. Uvedli, že je možno materiál dopracovat o zemědělskou část, u některých částí je možno doplnit kvantifikaci. Jednání o Národním alokačním plánu nepovažují za neúspěch. Materiál projde řádným připomínkovým řízení, ve kterém se MŽP bude mít možnost vyjádřit.

 

Závěr

 

Plenární schůze Rady hospodářské a sociální dohody ČR po projednání materiálů „Identifikace problémových oblastí environmentální legislativy ve vztahu k podnikatelskému prostředí“, „Environmentální, ekonomické a další faktory omezující rozvoj podnikání v ČR“ a záznamu z jednání Pracovního týmu RHSD ČR pro hospodářskou politiku ze dne 11. 4. 2005

 

b e r e  předložené materiály na vědomí,

 

ž á d á   vládu, aby

 

  • předložené materiály projednala a zajistila realizaci návrhů v nich obsažených
  • uložila ministru životního prostředí ve smyslu nesplněného usnesení vlády      č. 594 z 18. 6. 2003 zapracovat požadavky uvedené v materiálu „Environmentál-ní, ekonomické a další faktory omezující rozvoj podnikání v ČR“ do legislativního znění příslušných novel zákonů a předložit je na jednání vlády,
  • uložila ministru životního prostředí ve smyslu příslušných ustanovení zákona  č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny ve znění pozdějších předpisů upravující evropsky významné lokality programu Natura 2000, projednat se všemi dotčenými orgány a vlastníky pozemků minimalizaci ochranných opatření maloplošně chráněných území a spolu s rozkladem zákonného finančního krytí za náhrady újmy v hospodaření předložit na jednání vlády,
  • předložené materiály před projednáním ve vládě doplnila o oblast zemědělství.

 

Sociální partneři  žádají vládu, aby vyhodnotila a vyvodila opatření ze skutečnosti, že nebyl v Bruselu obhájen návrh vlády ČR ve věci Národního alokačního plánu.

 

k bodu 2.2.:    Analýza souvislostí mezi růstem cen elektrické energie a hospodářskými výsledky společností.

 

V krátkém úvodním slovu náměstek ministra průmyslu a obchodu Ing. Václav Petříček uvedl materiál a upozornil na možnost využít této analýzy při zpracování strategie hospodářského růstu.

Za ČMKOS vystoupili JUDr. Zdeněk Černý, Milan Štěch a Jaroslav Zavadil, kteří upozornili, že materiál ne zcela splnil podmínky zadání . Dále se vyjádřili k liberalizaci cen energií, k nezávislosti regulátorů a k roli ÚHOSu. Zmínili se o nebezpečí, které by mohlo přinést zvýšení ceny dolaru s tím, že dopad by poznamenal celou Evropu.

Za podnikatelskou stranu vystoupili president SP ČR Ing. Jaroslav Míl, za KZPS předseda Jan Wiesner a Bedřich Danda. Konstatovali, že nebylo vysvětleno, proč bylo  nutno ceny energií upravovat. V roce 2004 pro to nebyl důvod. Upozornili na negativní vliv zvýšené ceny na konkurenceschopnost především malých výrobců, kteří nemohou vyšší  náklady promítnout do cen. To se potom promítá do mezd a do zaměstnanosti. Upozornili, že zvýšená cena dolaru bude mít dopad na celé národní hospodářství a je třeba, aby vláda byla na tuto skutečnost připravena.

PhDr. Jaroslav Gacka ve svém vystoupení dal v úvahu, zda by nebylo třeba provést novelu zákona o ERÚ a ostatních regulátorech.

Milan Štěch a Jan Wiesner připomněli požadavek RHSD ČR na vytvoření nezávislé, konzultační,  tripartitní skupiny při ERÚ.

Na závěr znovu vystoupil náměstek ministra průmyslu a obchodu Ing. Václav Petříček, který uvedl, že analýza nekončí, ale bude i nadále pokračovat. K dotazu na zajištění zemního plynu uvedl, že koncem dubna proběhne v Rusku jednání, kde bude podepsána dohoda o spolupráci a souběžně budou probíhat jednání o dalších dodávkách zemního plynu.

Závěr

 

Plenární schůze Rady hospodářské a sociální dohody ČR po projednání materiálů „Analýza souvislostí mezi růstem cen elektrické energie a hospodářskými výsledky společností“ a záznamem z jednání Pracovního týmu RHSD ČR pro hospodářskou politiku ze dne 4. 3. 2005

 

b e r e   předložený materiál na vědomí,

 

k o n s t a t u j e,  -  že situace okolo zvyšování cen energií je dána deregulací cen,

-  že zvyšování cen je vážným faktorem pro konkurenceschopnost

   české ekonomiky.  

 

 

 

 

k bodu 2.3.:    Návrh „Aktualizovaného dodatku č. 2“ globálního plánu revitalizace pánevních oblastí severozápadních Čech (GPR).

 

Materiál uvedl předseda KZPS Jan Wiesner, který seznámil s jednáním Pracovních skupin RHSD  ČR. Ty schválily předložené závěry a vyslovily souhlas, aby materiál byl podkladem pro jednání pracovní skupiny státního programu rozvoje regionu Severozápad. Materiál této pracovní skupiny doporučil, před předložením vládě ČR,  projednat na Plenární schůzi RHSD ČR dne 9. června 2005.

Místopředseda ČMKOS Jaroslav Zavadil podpořil předložené závěry a upozornil především na nutnost zajistit dostatek finančních prostředků.

Dále úvodní slovo doplnil místopředseda HSR – ÚK Miroslav Tlapák. Upozornil na to, že tento region zůstává nadále problémový. Zdůraznil, že je třeba věnovat pozornost výběru projektů, které budou sloužit k revitalizaci regionu. Doporučil, aby tento globální plán se stal základem Státního programu rozvoje regionu. Ocenil usnesení vlády, které postupně uvolňuje 15 mld. Kč na revitalizaci regionu.  Výsledky jsou již dnes vidět.

Náměstek ministra financí Ing. Jan Málek sdělil, že existuje plán, který počítá s tím, že žádané prostředky budou získány z privatizací. Pokud prostředky budou, tak je region obdrží.

V závěru ještě vystoupili Jaroslav Zavadil, náměstek ministra dopravy Ing Vojtěch Kocourek, Ing. František Nekola a Jan Wiesner. Mimo jiné připomněli vysokou nezaměstnanost v regionu a apelovali na MF ČR, aby velmi vážně přistupovalo k finančním potřebám regionu. 

 

Závěr

 

Plenární schůze Rady hospodářské a sociální dohody  ČR po projednání materiálů „Návrh „Aktualizovaného dodatku č. 2“ globálního plánu revitalizace pánevních oblastí severozápadních Čech (GPR) a záznamu ze společného jednání Pracovních skupin RHSD ČR pro řešení regionální průmyslové restrukturalizace a pro místní rozvoj ze dne 8. 4. 2005

 

s o u h l a s í   s doporučením, aby se Aktualizovaný dodatek č. 2 ke Globálnímu plánu revitalizace severozápadních Čech stal součástí Státního programu rozvoje regionu Severozápad,

 

ž á d á  vládu ČR, aby před projednáním Státního programu rozvoje regionu Severozápad ve vládě ČR, předložila a projednala tento dokument na Plenární schůzi RHSD ČR, která se bude konat 9. června 2005. Předtím bude materiál projednán v příslušných pracovních skupinách RHSD ČR,

 

d o p o r u č u j e  vládě ČR, aby na rozvoj severozápadních Čech bylo uvolněno dalších 1,5 mld. Kč z výnosů privatizace v souladu s usnesením vlády č. 50/2002 v němž bylo rozhodnuto o postupném vyčlenění 15 mld. Kč na účast státu na nákladech revitalizace krajiny narušené těžební činností státních hnědouhelných podniků ve vymezeném území,

 

d o p o r u č u j e   vládě ČR, aby bylo podobně jako pro Moravskoslezský kraj uvolněno 50. mil Kč ve prospěch rozpočtové kapitoly MMR ČR na vypracování revitalizačních projektů.

 

 

 

 

 

 

k bodu 2.4.:    Stav systémové implementace Partnerství veřejného a soukromého sektoru.

 

Úvodní slovo k materiálu přednesl náměstek ministra financí Ing. Jan Málek. Sdělil, že původní materiál byl doplněn o jednotlivé projekty. V současné době se zpracovávají návrhy změn příslušných právních předpisů a probíhají práce na přípravě pilotních projektů.

Za ČMKOS k materiálu vystoupila Alena Vondrová, která konstatovala, že MMR ČR předložilo do připomínkového řízení návrh zákona k PPP a do vlády jsou  připraveny k předložení pilotní projekty. Uvedla, že strana odborů má k návrhu zákona o PPP zásadní připomínky a vyslovila požadavek na zařazení návrhu zákona o veřejně-soukromém partnerství a předložení seznamu pilotních projektů na příští Plenární schůzi RHSD ČR. Dále uvedla, že chybí koncepce použití metody PPP ve veřejném sektoru, chybí standardy. Doporučila napřed uskutečnit několik pokusných projektů, vyhodnotit je a teprve potom pokračovat.

 Na vystoupení reagovali PhDr. Jaroslav Gacka, náměstek ministra financí Ing. Jan Málek a za KZPS Ing. Pavel Ernst. Shodli se na potřebě uvedený návrh zákona projednat v orgánech RHSD ČR.

 

Závěr

 

Plenární schůze Rady hospodářské a sociální dohody ČR po projednání materiálů „Stav systémové implementace Partnerství veřejného a soukromého sektoru“ a záznamu z jednání Pracovního týmu RHSD ČR pro veřejné služby a veřejnou správu ze dne 14. 2. 2005

 

b e r e   na vědomí informaci  o  stavu systémové  implementace Partnerství veřejného

a soukromého sektoru,

 

ž á d á   vládu ČR o předložení návrhu zákona o partnerství veřejného a soukromého sektoru a předložení seznamu pilotních projektů do orgánů RHSD ČR, před projednáním ve vládě ČR.

 

 

k bodu 2.5.:    Náklady práce.

 

Krátké úvodní slovo, ve kterém ocenil materiál a jeho autory, přednesl místopředseda vlády Ing. Martin Jahn.

Za ČMKOS vystoupil Milan Štěch, který zmínil vyšší produktivitu práce cizích investorů, ze které by měly vyplývat vyšší mzdy a tím vzrůstat i kupní síla.

Za KZPS vystoupil Ing. Miroslav Jirovský, který upozornil, že materiál neobsahuje analýzu nemzdových nákladů práce v zemědělství, které jsou v ostatních zemích EU podstatně nižší než v ČR. Doporučil MZe ČR zadat zpracování této problematiky Výzkumnému ústavu zemědělské ekonomiky.

Za SP ČR vystoupili Ing. Jaromír Schubert a Ing. Jaroslav Míl. Připomněli problematiku OSVČ. Dále doporučili, aby zaměstnanec byl seznámen s částkou, kterou za něj zaměstnavatel odvádí. Odváděné částky by mohly být uvedeny na výplatní pásce.

Na tento názor reagoval předsedající, který uvedl, že neexistuje předpis, který by to zakazoval a předseda ČMKOS Milan Štěch, který kromě jiného uvedl, že by na výplatní pásce potom mohla být uváděna i produktivita zaměstnance.

Na přednesené příspěvky reagovali náměstek ministra financí Ing. Jan Málek a náměstek ministra zemědělství Ing. Karel Venera. Vyslovili souhlas s návrhem Ing. Miroslava Jirovského a doporučili v analýze pokračovat a použít ji při zpracování hospodářské strategie.

V další rozpravě ještě vystoupili Bedřich Danda, Jan Wiesner, Ing. Jaromír Schubert, Ing. Jaroslav Míl a Milan Štěch. Diskutovali, rozdělení plateb zdravotního a sociálního pojištění, sjednocení odvodů, zastropování odvodů a práci fondů.

Na rozpravu reagoval předsedající, který sdělil, že zastropováním se zabývala Hospodářská rada vlády a pokud jde o odvody, jsou navržena některá zjednodušení.

           

Závěr

 

Plenární schůze Rady hospodářské a sociální dohody ČR po projednání materiálů „Náklady práce“ a záznamů z jednání Pracovních týmů RHSD ČR pro hospodářskou politiku ze dne 27. 1. 2005, pro pracovněprávní vztahy, kolektivní vyjednávání a zaměstnanost ze dne 8. 2. 2005 a Pracovní skupiny RHSD ČR pro daně a pojištění ze dne 10. 1. 2005

 

b e r e na vědomí předložený materiál a děkuje Výzkumnému ústavu práce a sociálních věcí a pracovní skupině pro náklady práce za jeho zpracování;

 

k o n s t a t u j e,  že:

 

·         absolutní úroveň nákladů práce na zaměstnance i úroveň jednotkových nákladů práce není v současnosti faktorem nekonkurenceschopnosti

·         zatížení práce povinnými odvody na sociální zabezpečení,  při relativně nízké úrovni mezd v ČR, je nadprůměrné ve srovnání s ostatními zeměmi OECD

·         významné snížení povinných odvodů je podmíněno reformou důchodového a nemocenského systému a rychlým růstem produktivity práce

·         celkový podíl nemzdových nákladů práce na úplných nákladech práce není ve srovnání s ostatními zeměmi OECD nadprůměrný, vzhledem k nižší úrovni nepovinných nemzdových nákladů v ČR;

 

d o p o r u č u j e   problematiku nákladů práce nadále sledovat, analyzovat nejen z hlediska jejich absolutní výše, ale i z hlediska jejich struktury a z hlediska faktorů, které výši a strukturu nákladů práce ovlivňují;

 

d o p o r u č u j e    MZe ČR zadat VÚZE zpracovat materiál „Nemzdové náklady práce zemědělství EU – 25“ včetně uvedení dotací ze státních rozpočtů do samostatných fondů pro pracovníky v zemědělství a využít informaci při tvorbě hospodářské politiky a státního rozpočtu od roku 2006.

 

k bodu 2.6.:    Krátkodobá stabilizační opatření ve zdravotnictví.

Po vzájemné dohodě byl tento bod projednán jako první.

 

Úvodní slovo k předloženému materiálu přednesla ministryně zdravotnictví MUDr. Milada Emmerová. V prvé řadě zmínila situaci, která vznikla kolem koncepce zdravotnictví a popsala problémy, které koncepci provázejí. Konstatovala, že 9. 2. 2005 obdrželi členové vlády, s výjimkou ministryně zdravotnictví dopis, který argumentoval potřebou přepracovat koncepci, dále nerozvíjet princip národní zdravotní služby, rozvíjet autonomii zdravotních pojišťoven a svěřit jim významné pravomoci nad vývojem českého zdravotnictví. Kriticky se vyjádřila k vyjádření Světové banky, českého zdravotnického fóra podporované výrobci léků a k  názorům z okolí místopředsedy vlády Ing. Martina Jahna. Dále informovala o postupu Ministerstva zdravotnictví a postupu některých zájmových skupin. Rozebrala situaci a uvedla další možné postupy. Upozornila na nedostatečné zastoupení například pojištěnců, za které platí stát. Varovala před slovenskou cestou. Dále přednesla jakými směry se chce Ministerstvo zdravotnictví ČR ubírat. Zdůraznila, že jde o komplexní přístup. Upozornila, že si velmi cení dosavadní spolupráce např. s Unií zaměstnavatelských svazů, dalšími subjekty a osobami a sdělila, že nechce klást bariéry další spolupráci.

Její úvodní slovo doplnil náměstek  Ing. Petr Sláma, který se zaměřil již jen na prezentovaná krátkodobá stabilizační opatření. Konstatoval, že z původně vyššího počtu opatření zůstalo v materiálu osmnáct opatření s tím, že s dalšími zatím nezařazenými opatřeními se bude i nadále pracovat. Seznámil s kostrou materiálu a s jeho rozdělením na jednotlivé části. Materiál bude doplněn o vypořádání připomínkového řízení.

 

Za ČMKOS vystoupil s první reakcí předseda Milan Štěch, který se ohradil proti některým výrokům ministryně zdravotnictví a vysvětlil důvody, proč byl napsán dopis na členy vlády. Rozhodně podporuje stabilizaci zdravotnictví. Předal dále slovo předsedovi OS zdravotnictví RNDr. Jiřímu Schlangerovi, který reagoval na úvodní vystoupení a vysvětlil stanoviska Pracovní skupiny RHSD ČR pro zdravotnictví. Odmítl srovnávání se Slovenskem.

Ve svém dalším vystoupení předseda ČMKOS upozornil, že prakticky všude je zdravotnictví méně dostupné než u nás. Hlavní problém zdravotnictví vidí ve financování. Proto je snaha přecházet k vytváření akciových společností. Tam však lze předpokládat, že hlavním cílem bude tvorba zisku.

 

Na dosavadní vystoupení reagovali za vládní stranu místopředseda vlády Ing. Martin Jahn a ředitel PhDr. Jaroslav Gacka, kteří podpořili postup ministerstva v případě krátkodobých stabilizačních opatření a upozornili na nejasný tok peněz v systému a na určitou bezbrannost pacientů v systému. Pozornost do minulosti obrátil PhDr. Jaroslav Gacka, který připomněl, že došlo ke zrušení řady našich výrob a jejich výrobky jsou dnes nahrazovány zahraničními, ale několikanásobně dražšími. I náměstek ministra financí  Ing. Jan Málek přivítal soubor stabilizačních opatření, ale současně doporučil jednat ještě o dalších opatřeních. U některých opatření si není jist zda jejich zařazení je oprávněné.

Na snahu o stabilizaci zdravotnictví v minulosti upozornil ministr zemědělství Ing. Jaroslav Palas. I on varoval před komercionalizací zdravotnictví. Hrozí odčerpávání finančních prostředků. Je v prvé řadě třeba chránit pacienty. Upozornil i na souběhy zdravotní péče, kdy zaměstnanci nemocnic provozují ještě soukromou praxi. Jako základ označil nutnost optimalizace sítě zdravotnických zařízení.

Za stranu zaměstnavatelů vystoupili president SP ČR Ing. Jaroslav Míl, zástupce KZPS Ing. Pavel Ernst a Ing. Jaromír Schubert. Zmínili nutnost provázanosti krátkodobých opatření s koncepcí zdravotnictví. Dále upozornili na stanovení základní role státu, vypracování standardů zdravotní péče, vymezení sítí zdravotnických zařízení, na nevyjasněnou úlohu krajů a role zdravotních pojišťoven. Upozornili, že by bylo třeba občany seznámit s tím co platí a za co, případně na výplatní pásku vyznačit co do systému platí zaměstnavatel. Jako příklad nedokonalosti systému uvedli problém dopravy sanitkami a problém pražského zdravotnictví, které by bylo možno do krátkodobých opatření zařadit. Krátkodobá opatření je třeba průběžně doplňovat a současně připravovat opatření dlouhodobá. Dále uvedli, že není možno všechny podnikatelské aktivity ve zdravotnictví zatratit. Jsou i příklady dobrého hospodaření soukromých subjektů ve zdravotnictví. Je však třeba stanovit pevná a průhledná pravidla podnikání v této oblasti.

Na přednesené názory a návrhy reagovala ministryně zdravotnictví MUDr. Milada Emmerová. Opětovně se zmínila o koncepci zdravotnictví, o roli světové banky, o úrovni našeho zdravotnictví ve srovnání s Evropou a se Slovenskem. V žádném případě nelze jít slovenskou cestou.  Upozornila na chybějící zákon o neziskových organizacích. V případě převedení zdravotnických zařízení do soukromé sféry hrozí riziko, že vytvořené zisky se do zdravotnictví již nevrátí. Problém kolikrát není v zákonech, ale je otázkou morálky.

S krátkými poznámkami k výši plateb státu za pojištěnce, ke krátkodobým i dlouhodobým opatřením a k nedostatečné podpoře ministrům zdravotnictví v minulosti i nyní, vystoupili místopředseda ČMKOS Jaroslav Zavadil, předseda ASO Bohumír Dufek a předsedající.

 

 

Závěr

 

Plenární schůze Rady hospodářské a sociální dohody ČR po projednání materiálů „Krátkodobá stabilizační opatření ve zdravotnictví“ a záznamu z jednání Pracovní skupiny pro zdravotnictví ze dne 11. 4. 2005

 

b e r e   materiál na vědomí,

 

p o d p o r u j e   krátkodobá opatření ke stabilizaci zdravotnictví,

 

ž á d á  vládu, aby neprodleně připravila a doplnila opatření v oblasti optimalizace sítě zdravotnických zařízení,

 

sociální partneři  - d o p o r u č u j í  MZ ČR pracovat dále i s návrhy VZP

- v y z ý v a j í  VZP k pomoci při legislativním zpracování svých             návrhů

- ž á d a j í  MZ ČR o podporu dalšího projednávání návrhu zákona o     sociálních službách.

 

 

Různé.

 

  • Ohrožení sociálního smíru na Českých drahách a.s. Písemné stanovisko bylo předáno a bude součástí tohoto záznamu jako příloha.

 

  • V průběhu jednání bylo na stůl rozdáno stanovisko KZPS k návrhu nového zákoníku práce. Úvodní slovo  ke stanovisku přednesl předseda KZPS Jan Wiesner. Uvedl, že KZPS je ve shodě se SP ČR a okomentoval předložené stanovisko, které bude součástí tohoto zápisu jako příloha. Požádal o přehodnocení priorit tak, aby se pracovalo na věcech, které je možno dotáhnout do konce.

Na stanovisko reagoval předseda ČMKOS Milan Štěch, který vyslovil nesouhlas s tímto názorem. Nelze návrh vázat na nový občanský zákoník. Práce na zákoníku práce zatím došly nejdále. Odbory jsou pro liberalizaci, ale ne na úkor ochrany zaměstnanců.

Generální ředitel SP ČR Ing. Zdeněk Liška zdůraznil, že je třeba, aby byl přijat zákon, který se nebude brzo měnit.

Na vystoupení reagoval předsedající, který uvedl, že předložení zákoníku práce do vlády bylo odloženo do května t.r.

 

  • Předseda ČMKOS Milan Štěch připomněl hrozící stávku na železnici a doporučil obrátit se na zřizovatele, aby prověřil situaci.

Na vystoupení reagoval náměstek ministra dopravy Ing. Vojtěch Kocourek, který sdělil, že důvodem současné situace je nepodepsání kolektivní smlouvy, ale ne pro rozpor mezi odbory a vedením ČD, a.s. Důvodem je rozpor mezi dvěmi odborovými subjekty.

.

  • Alena Vondrová za ČMKOS vznesla požadavek, aby na příští Plenární schůzi RHSD ČR byla zařazena informace jakým způsobem je zajištěna kontrola dodržování pracovněprávních předpisů po nabytí účinnosti zákona o inspekci práce. Požadavek upřesnil předseda ČMKOS Milan Štěch.

Předsedající na požadavek reagoval s tím, že nelze zatím dělat žádné kroky pokud zákon není v platnosti.

 

  • Zástupce KZPS Bedřich Danda se zmínil o problémech s výstupy z vlády. Minulý týden vystoupil místopředseda vlády Ing. Martin Jahn s návrhem daňových změn a vzápětí je vyvrátil ministr financí Mgr. Bohuslav Sobotka. Upozornil, že takto dochází k matení podnikatelské veřejnosti.

Předsedající s názorem vyslovil souhlas.

  • Zástupce SP ČR Ing. Jaromír Schubert  doporučil sjednotit postupy jednotlivých odborných skupin a jejich informační provázanost. Konkrétně Národní diskusní skupiny, Rady pro rozvoj podnikatelského prostředí a Pracovní skupiny RHSD ČR pro daně a pojištění.

S názorem vyslovil předsedající souhlas.

 

 

 

 

 

Zaznamenal: PhDr. Ondřej Jukl

 

 

 

 

                                                                                                Ing. Zdeněk Škromach                                     

                                                                                                  předseda RHSD ČR