Roudnice nad Labem
Pilotní lokalita Roudnice nad Labem
Správní obvod Roudnice nad Labem jako pověřené obce s rozšířenou působností tvoří území o rozloze 30 001 ha s počtem obyvatel 30 433 (stav k 1. 11. 2004).
Toto území zabírá přibližně jednu čtvrtinu okresu Litoměřice. Spádový region má 33 samosprávných obcí. Výraznou dominantou je město Roudnice nad Labem.
Roudnice nad Labem leží na levém břehu řeky Labe, se svou rozlohou 16,67 km2 a počtem obyvatel 13 500 je považována za jedno z nejstarších českých měst.
Míra nezaměstnanosti činila na Roudnicku v dubnu 2008: 7, 14 %.
Charakteristika sociálně vyloučených lokalit v Roudnici nad Labem:
Třída T.G.Masaryka
Lokalita se nachází při příjezdové komunikaci do centra města. Jedná se o 3 starší bytové domy v sousedství zástavby rodinných domků.
Začala vznikat v rozmezí let 1992 – 1996, kdy byly vráceny domy vlastníkům v rámci restitucí. Původním nájemníkům vrácených domů byly přidělovány byty právě v zde.
Od roku 1997 působí v lokalitě Farní charita Roudnice nad Labem, v současné době zde provozuje azylové bydlení, nízkoprahový klub pro mládež a předškolní klub pro děti ve věku 3-6 let.
V ulici Třída T.G.Masaryka žije ve třech domech v 44 bytech zhruba 300 lidí, převážně Romů, prakticky všichni jsou nezaměstnaní, pobírají sociální dávky. K nezaměstnanosti
se připojují další sociální problémy, především záškoláctví, distribuce a užívání drog, vysoká zadluženost a kriminalita dětí – drobné krádeže a vandalismus. Vytvářejí se dětské gangy, které se dopouštějí vandalismu a drobné trestné činnosti. Lokalita je umístěna blízko centra města v zástavbě rodinných domků. Dochází k problémům v soužití mezi majoritou a minoritním obyvatelstvem. Stížnosti jsou především na nepořádek, hluk a vandalismus dětí a mládeže.
Sladkovského náměstí
Jedná se o oblast na okraji města stranou od ostatní zástavby, ohraničenou železniční tratí a řekou Labe.
V září roku 2001 zde byl zkolaudován objekt pro neplatiče nájemného. Od té doby se sem stěhují nájemníci na základě soudního rozhodnutí. V lokalitě působí od roku 2006 občanské sdružení Naděje. Naděje zajišťuje obyvatelům lokality sociální poradenství, poskytuje informace přispívající k řešení jejich nepříznivé sociální situace, pomoc při hledání zaměstnání a pracovní poradenství, zajišťuje rovněž výchovnou a vzdělávací činnost.
Ve spolupráci s Nadějí je organizován rovněž svépomocný úklid lokality a okolí.
V lokalitě Sladkovského náměstí je dům s 18 byty pro neplatiče nájemného. V současné době
v něm žije 5 rodin, celkem 23 osob. Jsou zde ubytováni jednotlivci i rodiny s dětmi. V roce 2008 bude kolaudován dům č.p. 431 postavený z dotace Státního fondu rozvoje bydlení
pro příjmově vymezené osoby. V domě vznikne dalších 23 bytů pro příjmově vymezené osoby. Lokalita je umístěna na okraji města, hrozí zde riziko vzniku uzavřeného ghetta. Díky odlehlosti se v domě občas ukrývají děti a mladiství na útěku z výchovných zařízení. Typické problémy
- nezaměstnanost většiny obyvatel domu, závislost na sociálních dávkách, špatná hygiena, kriminalita. Problematický je nemotivující systém sociálních dávek – stále
je upřednostňována výplata dávek před programy aktivní politiky zaměstnanosti – v roce 2007 došlo k výraznému snížení dotací na veřejně prospěšné práce, které pomáhaly řešit nezaměstnanost Romů.
Členové Lokální partnerství Roudnice nad Labem:
Městský úřad Roudnice nad Labem ( www.roudnicenl.cz )
Farní charita Roudnice nad Labem ( www.charitaroudnice.cz ), aktivity: provoz nízkoprahového zařízení pro děti a mládež, předškolní klub, azylový dům pro ženy a matky s dětmi a azylový dům pro muže, pečovatelská služba, sociální poradenství
Úřad práce Roudnice nad Labem ( http://portal.mpsv.cz )
o.s. Naděje ( www.nadeje.cz ), aktivity: terénní program, sociální poradenství
Plánované aktivity:
- informační kampaň „Spotřebitelský úděl“: realizátor – o.p.s. Člověk v tísni
- podpora investičních a neinvestičních projektových žádostí na základě aktuálních výzev