EN

Vláda České republiky

Holešov



Pilotní lokalita Holešov

Holešov je přirozené správní, kulturní, společenské a turistické centrum mikroregionu Holešovsko, pro který město vykonává správní činnosti obce s rozšířenou působností. Počet obyvatel města je cca 12 400.
Problém sociálního vyloučení je v Holešově spojován především se Školní ulicí, kde v minulých desetiletích postupně vznikala lokalita nesoucí dnes všechny podstatné znaky sociální vyloučenosti. Veřejnost i představitelé města vnímají potřebu řešit „problém Školní ulice“ velmi intenzivně. Téma se stalo jedním z důležitých bodů volební kampaně v roce 2006 a ve Strategii rozvoje města pro roky 2008-13 rovněž zaujímá zvláštní místo.
Školní ulice se nachází v blízkosti centra města v sousedství Gymnázia, Základní školy praktické a Odborného učiliště a jeho internátu (proto název Školní). Západní strana ulice je tvořena rodinnými domky. Východní stranu tvoří nyní 9 objektů, dělnických přízemních bytovek, vystavěných provizorně v polovině 19. století, které jsou nyní majetkem města. Právě v nich žijí lidé sociálně vyloučení nebo sociálním vyloučením ohrožení. Za touto západní stranou ulice jsou soustředěna panelová a dvouletková sídliště, kde žije většina obyvatel města.
Bytové domy ve Školní ulici jsou dlouhodobě neudržované a tomu odpovídá jejich stav. Nedostatky přitom nejsou pouze povrchové. Kromě popraskaných okenních rámů, vybitých oken, opadané omítky atd., trpí podle názoru správy bytového fondu tyto domy rovněž závažnějšími nedostatky z hlediska statiky. Jelikož rekonstrukce objektů by byla neúměrně nákladná, zamýšlí je město Holešov zdemolovat.
Celkově v této lokalitě žije kolem 110 obyvatel, Romů i neromů, ve 42 malometrážních bytech. Většina obyvatel, ne však všichni, má uzavřenou s městem nájemní smlouvu na dobu neurčitou. Je zde téměř stoprocentní nezaměstnanost, většina lidí je odkázána na dávkový systém, mnozí mají dluhy na nájemném, energiích i u soukromých společností. Je zde výrazná koncentrace sociálně patologických jevů. Nápadná je vysoká invalidita.

Odbor pro sociální začleňování začal v Holešově působit v dubnu roku 2008. Hned v prvních týdnech působení zde vzniklo lokální partnerství sdružující představitele obce, škol, úřadu práce a neziskových organizací. Cílem partnerství pro tento rok je vytvořit plán integrace obyvatel Školní ulice, a provést opatření, která tento proces nastartují. 

Již nyní je zřejmé, že připravované aktivity se budou týkat zejména tří oblastí: 
- zajištění bydlení pro obyvatele Školní ulice
- zlepšení jejich přístupu na trh práce
- zabezpečení sociálních služeb v souladu s komunitním plánem

Plánované aktivity lokálního partnerství Holešov:

Pro podporu úspěšnosti řešení problematiky výše uvedebých oblastí je potřeba je všechny smysluplně provázat, tak aby jednotlivé kroky měly skutečně integrační dopad. 
Vzhledem ke stavu budov ve zmiňované lokalitě považují představitelé Holešova za nejnaléhavější otázku bydlení. Základní překážkou při řešení tohoto problému je skutečnost, že možnosti dotací specificky orientované na oblast bydlení jsou velmi omezené. Odbor pro sociální začleňování soustředí pozornost především na řešení tohoto problému. 
V následujícím čtvrtletí vypracuje analýzu stávajícího bytového fondu v Holešově a možnosti jeho využití, ve spolupráci s odborem sociálních věcí a zdravotnictví a rovněž terénním pracovníkem Charity Holešov vstoupí do jednání s obyvateli Školní ulice, zjistí jejich finanční situaci a bude je motivovat k součinnosti při vytváření podmínek pro nové bydlení. 
Bude spolupracovat s městem Holešov při rozšiřování bytového fondu a to především hledáním možností pro finanční zabezpečení části nákladů. Odbor rovněž zajistí semináře a workshopy s tématikou sociálního bydlení a dotačních a úvěrových možností v této oblasti. Výsledkem společného úsilí bude vytvoření konceptu aktivní politiky bydlení v Holešově a harmonogramu postupného přestěhování nájemníků ze Školní do jiné části Holešova.
Co se týká zaměstnanosti, vytvořil Městský úřad Holešov ve spolupráci s Úřadem práce čtrnáct pracovních míst v programu veřejně prospěšných prací a je připraven jejich počet podle zájmu uchazečů dále rozšiřovat. Spolu s Odborem sociálního začleňování zároveň připravuje podmínky pro další uplatnění pracovníků z programu VPP. V této oblasti je potřeba zmapovat možnosti sociálního podnikání v Holešově, respektive najít nebo založit vhodný subjekt, připravit podnikatelský záměr a finančně a personálně zabezpečit chod sociální firmy. Odbor sociálního začleňování se bude podílet zejména na zmapování neziskového, veřejného a podnikatelského sektoru, zprostředkování příkladů dobré praxe a na přípravě projektu pro čerpání peněz ze strukturálních fondů.
V oblasti sociálních služeb spolupracuje Odbor sociálního začleňování v současné době především s Charitou Holešov na zabezpečení terénní sociální práce a vyjednává s dalšími členy lokálního partnerství o možnosti zřídit v Holešově nízkoprahové zařízení pro děti a mládež.

Členové lokálního partnerství Holešov:

Město Holešov ( www.holesov.cz )

Policie ČR, obvodní oddělení Holešov

Městská policie Holešov
( www.policie-cr.cz/mestska-policie/holesov-258.html

Střední policejní škola Ministerstva vnitra v Holešově
( www.spshol.cz

Odborné učiliště a Základní škola praktická v Holešově
( www.ouholesov.cz

3. Základní škola Holešov
( www.3zshol.cz

Charita Holešov
(www.charitaholesov.ic.cz

Středisko volného času TyMy Holešov
(www.tymycentrum.cz

Úřad práce v Kroměříži ( http://portal.mpsv.cz/sz/local/km_info

Jaspis o. s. Kroměříž
( http://www.volny.cz/jaspis.klub/ )

Krajský úřad Zlín (krajský koordinátor pro národnostní menšiny)

Lokální konzultant: Mgr. Marcela Bužgová
e-mail.: buzgova.marcela@vlada.cz