EN

Vláda České republiky

Břeclav



Pilotní lokalita Břeclav

Město s více jak 27 tisíci obyvateli leží v blízkosti soutoku řek Moravy a Dyje, cca 10 km od hranic se Slovenskem, 3 km od Rakouska a 4 km od dálnice D2 Brno-Bratislava.
Romská populace v Břeclavi byla detailně popsána v rámci tvorby Strategie romské populace v Břeclavi (Strategie), kterou si u firmy GAC s.r.o. nechalo v roce 2008 zpracovat město Břeclav. Z předchozích let nejsou k dispozici spolehlivé odhady počtů Romů v Břeclavi. Podle rámcových odhadů se počet Romů za posledních zhruba 15 let snižoval. Nemáme nicméně k dispozici informace o nějaké výraznější migraci z Břeclavi.
Břeclavi nyní podle kvalifikovaného odhadu GAC trvale žije 450 až 600 Romů, kteří žijí rozptýleně ve všech částech Břeclavi. Romské rodiny ve většině případů nežijí koncentrovány s ostatními romskými rodinami ve stejných bytových domech, žijí naopak v bytových domech, které jsou obývány i neromy. Na území města nebyly neidentifikovány žádné sociálně vyloučené romské lokality – tedy místa, kde by žily segregovány sociálně vyloučené romské rodiny a jež by byla předmětem stigmatizace ze strany ostatních obyvatel města.
Břeclavští Romové nejsou homogenní skupinou ani komunitou. Nemají reprezentanty ani cíle, na kterých by se shodli. Sociální vazby jsou silné v rámci blízkých rodin, vztahy s nepříbuznými Romy jsou vlažné, někdy až konfliktní.
Většina romských rodin se může spolehnout pouze na sociální kontakty s příbuznými skupiny, což jsou často lidé v podobné životní situaci; mohou si proto jen těžko vzájemně poskytnout podporu při získávání zaměstnání či při zvládání různých obtíží. Rodinám chybí širší sociální kapitál, který by mohly v kontaktu s „majoritou“ využívat.

Na základě analýzy situace romské populace v Břeclavi byly vytyčeny hlavní strategické cíle:
- zvyšování šancí romských dětí a mládeže na získání vzdělání a kvalifikace jakožto nezbytný předpoklad k životnímu stylu založenému na zaměstnání a mzdě
- zvyšování zaměstnanosti Romů s důrazem na profilové skupiny
- zvyšování kvality života ve městě

Těmto cílům by měly být podřízeny další, vedlejší cíle:
- podpora zlepšování přístupu Romů ke kvalitnímu bydlení jakožto motivační faktor pro integraci osob ohrožených sociálním vyloučením na pracovní trh
- podpora zlepšování přístupu Romů k sociálním službám jakožto prostředek prevence a zmírňování negativních projevů sociálního vyloučení
- zlepšení soužití Romů a neromů v Břeclavi jakožto prostředek zmírňování projevů diskriminace a zvyšování spokojenosti příslušníků menšin i „majoritní“ populace s kvalitou života ve městě

V souladu s návrhy strategie byly v Lokálním partnerství Břeclav byl určeny prioritní oblasti k jejichž dosažení byly ustaveny tři pracovní skupiny:
- Pracovní skupina Zaměstnanost
- Pracovní skupina Vzdělávání
- Pracovní skupina Sociální služby

Lokální partnerství Břeclav bylo ustaveno 10.6.2008, členy LP Břeclav jsou Město Břeclav, Úřad práce Břeclav, Oblastní Charita Břeclav, IQ Roma servis o.s., Apoštolská církev a Royal Rangers

Město Břeclav (
www.breclav.org )
Kontaktní osoba: Mgr. Dagmar Gasnárková, vedoucí oddělení sociálně-právní ochrany dětí a sociálních služeb

Úřad práce Břeclav ( http://portal.mpsv.cz/sz/local/bv_info )
Kontaktní osoba: Lubomír Marko, ředitel

Oblastní Charita Břeclav ( http://www.charitabreclav.cz )
Diecézní charita Brno, Oblastní charita Břeclav vyvíjí činnost především v oblasti sociální a zdravotní péče, tuzemské i zahraniční humanitární pomoci a v podporování základních lidských práv a svobod.
Kontaktní osoba: Ing. Josef Gajdoš, ředitel

IQ Roma servis o.s. ( www.iqrs.cz )
V rámci projektu terénní sociální práce v Jihomoravském kraji působí tato organizace i v Břeclavi a okolí. Od roku 2009 hodlá IQ Roma servis otevřít v Břeclavi svou pobočku.
Kontaktní osoba: Mgr. Lenka Mrkvánková-Maléřová, vedoucí Centra komunitní a sociální práce

Apoštolská církev a Royal Rangers

Apoštolská církev ( www.apostolskacirkev.cz )
Vedle řady jiných akcí pořádají členové sboru jednou měsíčně různé jednorázové aktivity speciálně pro romské děti (vždy v sobotu): například Miss Roma, soutěž ve zpěvu aj. V blízké době plánují zřízení nízkoprahového centra, jež by bylo dětem k dispozici po celý týden. Centrum by mělo mít dva zaměstnance, kteří by koordinovali dobrovolníky z řad sboru. Centrum již sice funguje, zatím však nelze hovořit o nízkoprahovém centru v pravém slova smyslu (jak jej definuje Zákon o sociálních službách). Sbor se také domluvil s městem, že v jeho prostorách bude probíhat dvakrát týdně doučování. Jsou na to již zajištěny dvě učitelky ze ZŠ. Neví si ale rady s motivací dětí. Projekt je v jednání.

Občanské sdružení Royal Rangers ( www.royalrangers.cz )
Pod organizací funguje skautský oddíl, kterýnavštěvují čtyři romské děti, z toho tři pravidelně. Dále pořádají různé víkendové akce. Každoročně pořádají čtrnáctidenní letní tábor.
V roce 2004 se jej účastnil romský asistent pedagoga a 14 romských dětí.

Kancelář: Josefská 15, 602 00 Brno

Kontaktní osoba: Petr Helešic

Zdroje:
Strategie integrace romské populace v Břeclavi, GAC s.r.o, Praha, 2008
Webové stránky partnerů