Projev ministra Kocába na setkání skupiny eurokomisařů komisařů pro zákadní práva a nediskriminaci, Štrasburk, 10. 3.
10. 3. se konalo ve Štrasburku mimořádné setkání skupiny eurokomisařů komisařů pro zákadní práva, rovné příležitosti a nediskriminaci u příležitosti oslav Mezinárodního dne žen. Ministr přednesl projev v bloku výměny pohledů na budoucí výzvy pro Evropskou unii v oblasti politiky rovných příležitostí pro ženy a muže.
Vážené dámy a pánové,
je mi velkou ctí promluvit zde za české předsednictví v Radě Evropské unie u příležitosti Mezinárodního dne žen.
Rád bych na úvod svého projevu vyjádřil přání, aby tento den byl i nadále symbolem dosahování úspěchů v prosazování rovnosti žen a mužů. (Mnozí z nás si totiž pamatují i doby, kdy bylo jeho slavení v některých zemích spíše symbolem poslušnosti komunistické straně a s úctou k právům žen neměl mnoho společného.) Je tedy třeba i nadále deklarovat vědomí si důležitosti snahy o dosahování rovnosti všech, tedy i žen a mužů, zamezovat diskriminaci a podporovat svobodu každého individua.
Proto bych rád i s malým zpožděním k Mezinárodnímu dni žen popřál ženám (ale i nám mužům), abychom byli schopni postupovat v prosazování rovnosti rychleji a efektivněji.
Jako představitel českého předsednictví vítám informace o výsledcích, kterých jsme docílili při naplňování Plánu pro dosažení rovného postavení žen a mužů tzv. Road Map.
I přes značné úspěchy, jichž se podařilo dosáhnout, je pro osvobození se od staletí upevňovaných vzorců chování a jednání třeba učinit ještě mnoho. Podle mého názoru je proto zároveň s vytrvalým uplatňováním gender mainsteamingu nezbytné zaměřit se především na:
1) Důsledné potírání všech forem násilí na ženách, které, ač je ze své podstaty jednoznačně odsouzeníhodné, se stále nedaří rozhodujícím způsobem potlačovat. Je nezbytné intenzivně šířit informace, jakým způsobem se může oběť násilí bránit a pachatele trestné činnosti postihovat efektivními a účelnými sankcemi. Je třeba však především důsledně prosazovat prevenci a zároveň rozvinout i metody následné terapie, jak pachatelů, tak obětí.
2) Důraz by měl být kladen na podporu společného sdílení rozhodování a odpovědnosti jak ve veřejné sféře – v politice, ekonomických záležitostech a businessu, tak ve sféře soukromé – v domácnosti, při výchově dětí či péči o blízké. Pro praktické dosažení tohoto cíle je třeba zvýšit počet žen v zastupitelských orgánech i pomocí tzv. vyrovnávacích akcí. Na druhé straně i zavedením opatření pro efektivní slaďování soukromého a pracovního života mužů i žen.
3) V neposlední řadě je nutné si uvědomovat a snažit se efektivně postihovat další, nejen tzv. čisté formy diskriminace. Jedná se především o případy multiple discrimination, tedy případy, kdy je jedna osoba ohrožena diskriminací z více důvodů, a proto bývá také více zranitelná. Z genderového pohledu může jít např. o ženy – příslušnice etnických menšin, ženy z věkové skupiny 50+ nebo o ženy migrantky, u kterých se často projevují příznaky feminizace chudoby.
Dámy a pánové,
v další části mého příspěvku bych Vám rád představil akce českého předsednictví na podporu rovnosti žen a mužů, které se již uskutečnily nebo se uskuteční v příštích týdnech a měsících.
Za nejdůležitější lze bezesporu považovat:
- 53. zasedání Komise OSN pro postavení žen v New Yorku na kterém jsem minulý týden představil stanoviska EU. Zasedání trvá do 13. března a jeho hlavním tématem je rovné sdílení odpovědnosti mezi ženami a muži, včetně poskytování péče v kontextu HIV/AIDS. Vedlejším tématem je rovná účast žen a mužů v rozhodovacích procesech. Česká republika také uspořádala seminář EU týkající se sladění pracovního a rodinného života.
- Dne 27. května 2009 se v Praze uskuteční Evropská konference o nových cestách k překonávání genderových stereotypů. Konference je určena členským státům EU a jejím cílem je posílit výměnu zkušeností o inovačních postupech, nástrojích a způsobech, kterými lze docílit pozitivní změny veřejného mínění a genderové stereotypy překonávat.
- Na zasedání Rady ministrů pro zaměstnanost, sociální politiku, zdraví a ochranu spotřebitele 8. června v Lucemburku předloží CZ PRES návrh závěrů Rady k rovným příležitostem pro ženy a muže v generaci 50+, v aktivním životě a důstojném stárnutí. Jde o téma nové, které se však s ohledem na kvalitativní změny v životním stylu generace 50+, a také zvyšující se demografické stárnutí Evropy, stává stále naléhavějším.
Jako další bych rád zmínil zasedání Pracovní skupiny Evropské komise na vysoké úrovni pro gender mainstreaming, které proběhlo v lednu v Praze, dubnovou účast CZ PRES na zasedání Komise OSN pro populaci a rozvoj a také participaci na ženevském třítýdenním zasedání Mezinárodní organizace práce na přelomu května a června. Na zasedání Pracovní skupiny pro sociální otázky Rady EU dále Česká republika povede jednání o návrhu směrnice Evropského parlamentu a Rady o uplatňování zásady rovného zacházení pro muže a ženy samostatně výdělečně činné.
Dámy a pánové,
postmoderní doba si žádá nová řešení. Všichni víme, že není cesty zpět, a že model tradičního důsledného rozdělení rolí – veřejný muž a soukromá žena, není možné udržet či obnovit. Proto, i vzhledem k nezbytnosti omezit dopady populačního stárnutí a potřebě zastavit pokles porodnosti v Evropě je nutné, aby se rovné šance žen a mužů stávaly více a více realitou.
Děkuji za pozornost.