EN

Vláda České republiky

CZ PRES: Projev na Konferenci českého předsednictví „Evropou bez bariér“



Konferenci uspořádala v rámci předsednictví České republiky v Radě EU Národní rada osob se zdravotním postižením a Vládní výbor pro zdravotně postižené osoby.

Dobré odpoledne, dámy a pánové,

dovolte mi, abych i já v rámci tohoto bloku řekl pár slov k danému tématu. Jsem velmi rád, že se mohu zúčastnit této konference, která je pořádána v období českého předsednictví Evropské Unii a jejíž název zní velmi příznačně „Evropou bez bariér“.

Odstraňování bariér můžeme nahlížet a chápat v různých rovinách. V kontextu sjednocené Evropy je tento pojem nejčastěji chápán v souvislosti s otevíráním hranic a odstraňováním překážek v oblasti podnikání, cestování, vzdělávání, v oblasti pracovního trhu apod. Sjednocená Evropa je symbolem svobodného prostoru a otevřených možností a odstraňování bariér je prvotním cílem a smyslem Evropské unie. Tento pojem je však nutno chápat v tom nejširším slova smyslu. Evropa musí být přístupná a „bezbariérová“ nejen v co nejvíce oblastech, ale zároveň musí být přístupná a bezbariérová pro všechny své občany, tedy i pro všechny občany se zdravotním postižením, kteří žijí, pracují a cestují v zemích Evropské Unie.

V souvislosti se zdravotním postižením se nejčastěji hovoří o odstraňování fyzických bariér. Odstranění těchto bariér je základní podmínkou pro zpřístupnění služeb nabízených v rámci daného prostoru všem občanům. Pro občany se zdravotním postižením jsou výhody, jako je volnost pohybu a další možnosti, které se v rámci Evropy nabízejí, plně využitelné pouze za předpokladu, že bude co nejvíce přístupné i fyzické prostředí, tj. veřejná infrastruktura, doprava apod. Jako příklad lze uvést bezbariérové parkování. Bezbariérové parkování je pro osoby se sníženou pohyblivostí či jiným zdravotním omezením zcela nezbytným předpokladem pro zajištění mobility, bez této možnosti dochází ke značnému omezení svobody pohybu a tím i dalších aktivit, které z této svobody vyplývají. V rámci Evropy je tato problematika na základě doporučení Rady EU řešena postupným zaváděním Evropských parkovacích karet, které mají zajistit, aby občané se zdravotním postižením mohli ve všech zemích EU využívat parkovacích míst vyhrazených pro zdravotně postižené. Vzhledem k poslednímu vývoji v této oblasti lze očekávat, že evropské parkovací karty budou v dohledné době plošně distribuovány a používány ve všech státech EU, tedy i v České republice. Na úrovni EU se nyní otevírá i diskuse k možnosti zavedení jakési obecně platné evropské karty pro osoby se zdravotním postižením, kterou by mohli obdobně jako parkovací kartu využívat občané se zdravotním postižením napříč všemi státy EU, na kterou by se však vztahovaly širší výhody v různých oblastech. Vzhledem k obsáhlosti tohoto plánu a vzhledem k odlišnostem, které panují mezi jednotlivými státy Unie, bude toto téma v následujícím období intenzivně projednáváno a bude předmětem diskusí a studií, které v širším kontextu vyhodnotí a posoudí možnosti zavedení a používání takovýchto karet na území EU.

Dalším aktuálním tématem, které úzce souvisí s problematikou svobodného pohybu a cestování a které je i hlavním tématem tohoto bloku, je mezinárodní projekt EUROKLÍČ. Tento projekt, který již několik let úspěšně funguje v západní Evropě a ve Spojených státech, výrazně přispívá ke zvýšení mobility občanů všude tam, kde je používán. Výhody, které by přineslo zavedení Euroklíče na území České republiky, lze sledovat hned v několika směrech. Euroklíč přispěje k větší svobodě pohybu na území České republiky pro občany ČR, ale i pro všechny občany z jiných států přijíždějící do Čech, kteří používají Euroklíč. Obdobně to však platí i z druhé strany. Pro občany České republiky bude po zavedení Euroklíče cestování v mnoha zemích Evropy mnohem snazší, než tomu bylo doposud. Vzhledem k tomu, že se jedná o nadnárodní projekt, který je založen na vzájemné spolupráci států a jehož prospěšnost a účinek je tím vyšší a markantnější, v čím větším počtu zemí je realizován, je důležité, aby byl zaveden pokud možno ve všech státech Evropy. Zavedením Euroklíče v ČR a připojením se k tomuto projektu můžeme výrazně přispět k jeho dalšímu rozšíření a zasadit se tak svým podílem o “Evropu bez bariér“, kterou jsme si zvolili jako motto svého předsednictví.

Zpřístupňování prostředí a odstraňování bariér ve všech oblastech a sférách společnosti je dnes velmi aktuálním tématem. Vzhledem k celosvětovému trendu stárnutí populace již není otázka zdravotního postižení a odstraňování bariér výlučným tématem jedné skupiny osob, ale týká se čím dál většího počtu lidí. Je s ním nutné počítat a přijmout jej nikoli jako nějakou odchylku či zvláštnost, ale jako přirozenou součást života dnešní společnosti. Evropa stojí v této oblasti před velkou výzvou a záleží na nás všech, jak se s touto výzvou vypořádáme a jak se zasadíme o to, aby sjednocená Evropa byla prostorem, kterým se lze pohybovat skutečně svobodně a bez bariér.

Děkuji za pozornost.