Zmocněnkyně vlády pro lidská práva se zúčastnila tiskové konference České advokátní komory k tématu bezplatné právní pomoci
Zmocněnkyně vlády pro lidská práva se dne 17. října 2011 zúčastnila setkání s novináři pořádaného Českou advokátní komorou, které se věnovalo věcnému záměru zákona o zajištění právní pomoci a s ním související bezplatné právní pomoci.
Zmocněnkyně vlády pro lidská práva ve svém úvodním slově poděkovala za pozvání a uvedla, že zájem České advokátní komory o tento věcný záměr zákona považuje za přínosný. Je vždy obohacující, pokud v diskusi zaznívají hlasy z celého názorového spektra zainteresovaných subjektů, neboť konstruktivní diskuse bývá vždy pozitivním krokem a může přinést kýžená řešení, stejně jako obohacení všech diskutujících stran.
Samotný věcný záměr zákona zmocněnkyně velmi vítá, neboť zajištění právní pomoci pro každého je jedením z klíčových prvků realizace práva na soudní ochranu práv. Zmocněnkyně vlády pro lidská práva se ve své agendě často zabývá lidskými právy osob ze skupin čelících různým druhům znevýhodnění, a to ať už se jedná o sociálně vyloučené osoby, seniory, osoby se zdravotním postižením či některé skupiny žen. Právě pro tyto skupiny může být nová legislativní úprava bezplatné právní pomoci velmi nápomocná. K přijetí právní úpravy týkající se bezplatné právní pomoci vyzývají Českou republiku také některé mezinárodní orgány. Jde např. o Výbor pro práva dítěte, Výbor pro odstranění diskriminace žen, Výbor pro odstranění rasové diskriminace či Výbor proti mučení.
„Domnívám se, že např. i neziskové organizace mohou poskytovat dobrou a kvalitní právní pomoc, jak ostatně činí již dnes v mnohých oblastech. Musí však být samozřejmě zajištěna dostatečná odborná kvalita a zároveň odpovědnost za poskytování této právní pomoci.“ nastínila zmocněnkyně svůj pohled na spektrum možných subjektů, které by mohly právní pomoc poskytovat.
Navrhovaný věcný záměr má také samozřejmě některá úskalí, např. možnost poskytování právní pomoci jinými subjekty než advokáty či dalšími právnickými profesemi, což je také jedním z hlavních bodů kritiky ze strany České advokátní komory. Pokud se ale podaří zajistit dostatečnou odbornost všech poskytovatelů bezplatné právní pomoci a bude zajištěn požadavek jejich odpovědnosti, bude do již nyní neformálně fungujícího systému vnesen řád a transparentnost, což lze považovat za jednoznačně přínosné.