Zmocněnkyně vlády pro lidská práva se zúčastnila diskuze o efektivnosti i budoucím postavení Agentury pro sociální začleňování v romských lokalitách
Ve středu 5. října se v aule Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze uskutečnilo odborné hodnotící setkání, na kterém byly představeny výsledky evaluačních zpráv hodnotících činnost vládní Agentury pro sociální začleňování ve 12 pilotních lokalitách a Litvínově.
Setkání pořádaného pod záštitou zmocněnkyně pro lidská práva a ve spolupráci s občanským sdružením ROMEA se jako diskutující panelisté zúčastnili: vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková, ředitel Agentury Martin Šimáček, Karel Holomek ze Společenství Romů na Moravě, sociolog Ivan Gabal, Daniel Hůle ze společnosti Člověk v tísni a autor evaluačních zpráv Daniel Topinka ze společnosti SocioFactor. Setkání se zúčastnilo téměř pět desítek účastníků, mezi kterými byli například bývalý ministr pro lidská práva a vládní zmocněnec pro lidská práva Michael Kocáb, zástupci ministerstva práce a sociálních věcí, ministerstva vnitra a ministerstva školství, starostové obcí spolupracujících z Agentur, pracovníci neziskových organizací i vysokoškolští studenti. Diskuzi moderovala redaktorka Českého rozhlasu a předsedkyně sdružení ROMEA Jarmila Balážová.
Monika Šimůnková v úvodní řeči podpořila komplexní činnost Agentury v sociálně vyloučených lokalitách. „Agentura se za tři roky stala etablovaným nástrojem vlády pro řešení problematiky sociálního začleňování. Komplexní, koordinované a zodpovědné řešení tohoto problému je velmi důležité. Situace na Šluknovsku ukázala, že existence Agentury je nutnost,“ řekla zmocněnkyně pro lidská práva.
Poté představil Daniel Topinka výsledky souhrnu evaluačních zpráv, ve kterých zhodnotil relevanci, efektivitu a dopady činnosti Agentury v pilotních lokalitách (podrobnější informace o výsledcích evaluace naleznete zde: http://www.socialni-zaclenovani.cz/agentura-pro-socialni-zaclenovani-zverejnila-vysledky-evaluace-cinnosti-v-pilotnich-lokalitach). Na prezentaci výsledků evaluace navázali se svými vystoupeními ostatní panelisté. Karel Holomek ve svém vystoupení mimo jiné kritizoval to, že jeho sdružení bylo při sestavování lokálního partnerství v Brně vyřazeno ze seznamu organizací, které budou do místního partnerství přijaty. Ivan Gabal upozornil na schizofrenní postavení Agentury jako pilotního projektu s plánovaným přerodem v celostátní úřad, který se však zatím neodehrál. Ředitel Agentury Martin Šimáček ve svém vystoupení ocenil jeden ze závěrů evaluace, který tvrdí, že Agentura je učící se organizací, která se umí poučovat ze svých chyb. Zároveň vyzdvihl změnu v očekáváních a s tím spojenou snazší i úspěšnější spolupráci s obcemi a městy, kde začala Agentura působit v posledních dvou letech. To potvrdily i následná vystoupení starostek z Obrnic a z Teplé, které s Agenturou spolupracují od loňského roku.
Druhá polovina setkání byla věnována dotazům z publika. Témata, která dotazující zmiňovali, byla například: nízký počet Romů pracujících v Agentuře, zmínky o návaznosti nedávno přijaté Strategie boje proti sociálnímu vyloučení na Koncepci romské integrace nebo diskuze o úloze funkce vládního zmocněnce pro lidská práva.