EN

Vláda České republiky

Stránka byla přesunuta do archivu

Zmocněnkyně vlády pro lidská práva se účastnila 13. května 2012 pietního aktu v Letech u Písku



V neděli 13. května 2012 se zmocněnkyně vlády pro lidská práva Mgr. Monika Šimůnková účastnila pietního aktu v Letech u Písku, kde jménem vlády České republiky a Rady vlády ČR pro záležitosti romské menšiny spolu s pozůstalými a dalšími významnými osobnostmi politického, veřejného a náboženského života uctila památku obětí romského holocaustu. Ve velkém počtu se památky účastnili také zástupci diplomatického sboru v ČR, občanské společnosti a médií.

Holocaust Romů v období II. světové války začal právě v cikánských táborech v Letech u Písku a v Hodoníně u Kunštátu. Romové však čelili systematickému porušování občanských a lidských práv v období válečného Československa už od roku 1939, kdy protektorátní vláda vydala první protiromské výnosy o pronásledování Romů, o zákazu jejich kočování a nařizující jejich bezpodmínečné usazení.

Nucenou táborovou internací ve sběrném táboře prošlo od srpna 1942 do srpna 1943 celkem 1 309 vězňů, včetně 36 zde narozených dětí. V samotném táboře našlo smrt 329 Romů, kdy významná část z nich bylo 241 romských dětí. Romové zde čelili nelidskému zacházení, těžké práci a podmínkám, které vyústily v roce 1943 v epidemii břišního a skvrnitého tyfu, jež měla za následek katastrofální nemocnost a vysokou úmrtnost obyvatel tábora. První oběti pobytu v Letech byly pohřbívány na hřbitově v nedalekých Mirovicích. Postupem času však tento hřbitov z kapacitních důvodů nevyhovoval, a proto byl v blízkosti tábora zřízen provizorní hřbitov, kde je dnešní památník obětem romského holocaustu. Epidemie tyfu vedla posléze ke zrušení sběrného tábora. Jedna čtvrtina obyvatel v táboře zemřela, polovina Romů byla transportována přímo do koncentračního tábora Osvětimi a osud řady z nich je nejasný, jedna čtvrtina z tábora uprchla či byla propuštěna na svobodu.

Samotný pietní akt, který připomínal nelidskost a zrůdnost romského holocaustu, byl zahájen ve 12:30 hod. na nouzovém pohřebišti v blízkosti bývalého cikánského tábora. Zmocněnkyně vlády pro lidská práva zde položila květinové dary k pomníku „Obětem cikánského tábora v Letech 1942 – 1943“ a účastnila se mše, kterou sloužil kněz Vojtěch Vagai. Ve svém projevu zdůraznila nutnost si připomínat hrůzy, kterým čelili Romové v období II. světové války. Ty nesmí být nikdy zapomenuty, obzvláště v kontextu dnešních sílících protiromských nálad. Dále zmínila opatření, která podniká vláda v této oblasti, včetně institucionálního zastoupení Romů na té nejvyšší úrovni, a to v poradním orgánu vlády, vedeném premiérem ČR. Vyzdvihla rovněž význam výuky dětí a mládeže o této temné etapě českých dějin a ocenila vysokou návštěvnost Památníku v Letech u Písku, které v roce 2011 navštívilo 10 428 návštěvníků. Spolu s dalšími se účastnila prohlídky pietního místa a seznámila se s historií a vzpomínkami pamětníků. Z Letů u Písku se přítomní tradičně přesunuli na nedaleký hřbitov do Mirovic, kde položili květiny k pomníku dětských obětí tábora.

Pietní akt k uctění památky obětí romského holocaustu se v Letech koná každoročně v návaznosti na slavnostní umístění kamenného památníku v Letech u Písku tehdejším prezidentem Václavem Havlem v roce 1997. Tradičně jej organizuje Výbor pro odškodnění romského holocaustu v čele s Čeňkem Růžičkou. Správy pietního místa se ujal v roce 2009 Památník Lidice, příspěvková organizace Ministerstva kultury, který odpovídal za úspěšně provedenou revitalizaci památníku a jeho okolí.