Zmocněnkyně vlády pro lidská práva navštívila kojenecký ústav v Kladně a dětský domov v Unhošti.
Monika Šimůnková se v úterý 31.1.2012 v doprovodu předsedy O.S. Babybox Ludvíka Hesse vydala do Unhošti u Kladna. Jejím cílem byl dětský domov, s jehož ředitelem diskutovala
současné postavení dětských domovů a podmínky výkonu jejich práce.
Ředitel zmocněnkyni seznámil s historií domova, s počtem dětí, které jsou v něm umístěny i s jeho vnitřní organizací. Vysvětlil, jak často se děti stýkají se svými biologickými rodiči, z jakých důvodů jsou do domova nejčastěji umísťovány, zmínil se o instituci hostitelské rodiny a upozornil na legislativní nedostatky, které mu brání v prosazení změn, které by mu pomohly v lepší činnosti.
Velmi upřímná debata se rozeběhla o připravované reformě Ministerstva práce a sociálních věcí týkající se rušení dětských domovů a podpory náhradní rodinné péče. Zmocněnkyně se zajímala hlavně o to, jak ředitel domova vidí ze své dlouholeté praxe schválenou vládní reformu. Shodli se na tom, že děti by měly přednostně vyrůstat v rodinném prostředí, ale je nutno zajistit skutečně kvalifikované pěstounské rodiny. Děti z domovů často vyžadují náročnější podmínky na výchovu, než dítě pocházející z funkční rodiny a proto by podmínky pro pěstouny měly být přísně stanoveny. Ředitel dětského domova i zmocněnkyně pro lidská práva vyjádřili společně určité obavy, zda se státu podaří do dvou let takové množství kvalitních pěstounů najít.
Na závěr si Monika Šimůnková prohlédla celý domov, jednotlivé byty a promluvila si s dětmi a vychovateli.
Ve své cestě pokračovala zmocněnkyně vlády pro lidská práva do kojeneckého ústavu v Kladně. Debata s ředitelkou ústavu se opět týkala plánované reformy, která by se dotkla i kojeneckých ústavů, které jsou (coby zařízení pro děti do tří let) podřízeny Ministerstvu zdravotnictví. Ředitelka ústavu vyjádřila obavy nad přechodnou pěstounskou péčí, zvláště u malých dětí. Zmocněnkyně pro lidská práva sdílí taktéž jisté obavy z konkrétního naplňování reformy, zdůraznila ale mimořádný význam emoční vazby, jež je dětem schopna poskytnout především náhradní rodina, právě pro nejmenší děti coby základního předpokladu úspěšného vkročení do života a zajímala se o to, zda mohou děti takovou vazbu získat v kojeneckém ústavu.
Následně si Monika Šimůnková prohlédla celý ústav a seznámila se s podmínkami, ve kterých se zde starají o nejmenší děti.