EN

Vláda České republiky

Stránka byla přesunuta do archivu

Zmocněnkyně v pátek navštívila v Ostravě nedobrovolně sterilizované ženy a vesničku soužití

Zmocněnkyně Monika Šimůnková se v pátek 26. 8. v Ostravě setkala s členkami spolku nedobrovolně sterilizovaných žen v čele s jejich předsedkyní Elenou Gorolovou. Ujistila je, že jejich snahy o získání odškodnění za provedení nezákonné sterilizace mají její plnou podporu. Zmocněnkyně s pohnutím vyslechla příběhy jednotlivých žen, které se jí svěřily, že provedení sterilizace bez jejich informovaného souhlasu je zasáhlo nejen emocionálně jako ženy, ale i jako manželky. Řada ze sterilizovaných žen čelila kritice a násilí ze strany manželů, pro něž jako ženy tímto krokem ztratily hodnotu Zákrok měl a má podle vyjádření sterilizovaných žen dopad i na jejich zdraví. Většina z asi 80 členek sdružení trpí v důsledku provedení sterilizace různými vedlejšími nežádoucími účinky.
Zmocněnkyně přislíbila, že v rámci přípravy podnětu pro Radu vlády pro lidská práva se zasadí o to, aby ženy, kromě již dříve učiněné omluvy vlády, dostaly všestrannou podporu, která zmírní jejich utrpení. Zároveň vyjádřila přesvědčení, že návrh zákona o specifických zdravotních službách, který nově upravuje provádění sterilizací ze zdravotních a z nezdravotních důvodů, znemožní, aby se obdobné případy staly i v budoucnu.
Během své návštěvy v Ostravě zmocněnkyně zavítala do Vesničky soužití vybudované po povodních roku 1997 v Ostravě Na Liščině. V současnosti v lokalitě společně bydlí v nově vybudovaných domech asi 200 obyvatel romského i neromského původu a snaží se za podpory pracovníků občanského sdružení a ve spolupráci s majitelem domů RPG RE řešit společné problémy týkající se bydlení, budovat odpočinkové zóny a celkově zvelebovat okolní prostředí včetně hromadného úklidu.

V kontextu situace v Novém Boru a ve Varnsdorfu zmocněnkyně probírala situaci v sociálně vyloučených lokalitách Ostravska. Ocenila činnost občanského sdružení Vzájemné soužití Helpale a Policejní asistence – Pomocná ruka v sociálně vyloučených lokalitách Slezská Ostrava – Hrušov, Liščina a v Zárubku. Cílem projektů Helpale je prostřednictvím terénní sociální práce a odborného sociálního poradenství podpořit samostatnost obyvatel těchto vyloučených lokalit, aktivizovat je a podnítit v nich zodpovědnost za kvalitu života v lokalitě. Projekt Pomocná ruka má usnadnit kontakt a komunikaci obyvatel sociálně vyloučených lokalit se státními institucemi včetně Policie ČR a napomáhat eliminaci trestné činnosti a sociálně patologických jevů.