Zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková uctila památku obětí romského holocaustu v Letech u Písku
Dne 21. března 2011 zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková zahájila společně s ředitelem Památníku Lidice Miloušem Červenclem návštěvnickou sezónu v Kulturní památce Lety, věnované obětem romského holocaustu.
Zmocněnkyně ve svém úvodním slovu uctila památku těchto obětí, připomněla význam tohoto místa a položila květiny k žulovému pomníku ak. sochaře Zdeňka Hůly "Obětem cikánského internačního tábora v Letech". Mezi jinými se zahájení návštěvnické sezóny zúčastnili také starostka Letů u Písku Blanka Hlavínová, člen Rady vlády ČR pro záležitosti romské menšiny Karel Holomek a paní Hubková, dcera nedávno zemřelého pamětníka pana Vrby.
Kulturní památka Lety tak byla po zimním režimu zpřístupněna široké veřejnosti. Návštěvníci si mohou projít upravené pietní území a naučnou stezku. Tři nainstalované repliky původních ubikací nabízejí stálou expozici o životě Romů v táboře Lety a nově také ukázku základního vybavení ubikací v době pobytu Romů. Součástí areálu je přírodní amfiteátr se sedadly zejména pro zájezdy. „Nově zrekonstruovaná kulturní památka v minulém roce dostála velkého zájmu turistů, svými 10 tisíci návštěvníky předstihla dokonce památník Ležáky a také dosud nejvyhledávanější Lidice“, uvedl ředitel Červencl. Zapomenout nesmíme ani na Infocentrum umístěné v budově obecního úřadu Lety, kde jsou prezentovány krátkodobé výstavy. Dne 21.března byla v Infocentru zpřístupněna putovní výstava Heydrichiáda.
Kulturní památka Lety byla důstojně upravena na základě rozhodnutí vlády z května 2009. Původně se jednalo o cikánský tábor. Sběrné a cikánské tábory byly zřízeny za druhé světové války s ohledem na převzatá nacistická rasová kritéria. V nelidských podmínkách zde byly internovány celé romské rodiny. Z celkového počtu více než 1300 osob, jež prošly letským táborem, 329 v táboře zemřelo, z toho 241 dětí, 300 vězňů bylo propuštěno nebo uprchlo, více než 500 vězňů bylo deportováno do vyhlazovacího tábora Auschwitz – Birkenau a osud zbylých je nejasný. V srpnu 1943 byl sběrný tábor v Letech zrušen po epidemii břišního a skvrnitého tyfu.
Více informací naleznete zde.