Vládní zmocněnkyně pro lidská práva se zúčastnila parlamentního semináře na téma péče o ohrožené děti a jejich rodiny
Monika Šimůnková se ve čtvrtek 5. dubna zúčastnila odborného semináře pořádaného v Parlamentu ČR veřejným ochráncem práv, pod záštitou poslankyně H. Langšádlové. Seminář byl věnován tématu péče o ohrožené děti a jejich rodiny, tedy oblasti, které se M. Šimůnková věnovala sedm let v neziskovém sektoru před svým nástupem na Úřad vlády.
Kromě veřejného ochránce práv Pavla Varvařovského a vládní zmocněnkyně pro lidská práva Moniky Šimůnkové, jež zdůraznila podporu probíhající transformaci systému péče o děti včetně svých několika kritických připomínek, na semináři vystoupili například Miroslav Macela z ministerstva práce a sociálních věcí, zástupce Ústavního soudu Faisal Husseini, zástupci krajů a také mladí lidé, kteří vyrůstali v dětských domovech.
Program semináře byl věnován především probíhající transformaci systému péče o ohrožené děti. V úvodní části byly představeny výsledky ze systematických návštěv veřejného ochránce práv v jednotlivých zařízeních pečujících o ohrožené děti. Druhá část programu byla zaměřena na to, jak se změny v systému náhradní péče o děti promítají v praxi.
Hlavními výstupy ze zjištění veřejného ochránce práv jsou, že péče o ohrožené děti by měla být ideálně sloučena pod jedno ministerstvo a měla by se zlepšit prevence, aby děti nemusely být do dětských domovů vůbec umisťovány. Samotné ústavy by se podle něj měly změnit na zařízení rodinného typu, kde by dostaly odbornou pomoc i děti s nejrůznějšími problémy. Zpráva ombudsmana upozornila i na nedostatečný počet specializovaných zařízení pro děti se závažnou poruchou chování a nedostatek odborného personálu v ústavech.
V ústavech je v současnosti v ČR umístěno zhruba 11.000 dětí. Chystaná reforma systému péče o ohrožené děti počítá s posilováním umisťování dětí do vlastních i náhradních rodin na úkor ústavní výchovy.