EN

Vláda České republiky

Pietní akt v Letech u Písku



Dne 13. května 2011 se konal pietní akt obětem romského holocaustu v Letech u Písku. Při této příležitosti se každý rok v Letech potkávají přeživší oběti a pozůstalí společně s osobnostmi českého politického a náboženského života. Ve velkém počtu také přicházejí zástupci diplomatického sboru v ČR, neziskového sektoru a médií.

„Důležitá je účast mladých lidí a jejich zájem o historii Romů za druhé světové války. Účast politických špiček vysílá pozitivní signál do společnosti, a proto velice oceňuji účast ministra vnitra Jana Kubiceho a vedoucího Úřadu vlády ČR Ing. Lubomíra Poula,“ uvedla zmocněnkyně vlády pro lidská práva Mgr. Monika Šimůnková.

Pietní akt se pravidelně koná od roku 1997, kdy se navázalo na umístění kamenného památníku v Letech u Písku tehdejším prezidentem Václavem Havlem. Tradičně ho organizuje Výbor pro odškodnění obětí romského holocaustu v čele s Čeňkem Růžičkou, s výjimkou roku 2010, kdy se této úlohy ujal Památník Lidice, příspěvková organizace Ministerstva kultury, který dostal na základě usnesení vlády z května roku 2009 kulturní památku Lety do správy a odpovídal za úspěšně provedenou revitalizaci památníku a jeho okolí.

Právě v loňském roce se aktu zúčastnilo na pět set lidí, což bylo označeno za dosavadní maximum. „Také celková návštěvnost kulturní památky Lety byla v roce 2010 nevídaně vysoká, svými 10 000 návštěvníky převýšila návštěvnost Ležáků a dokonce dosud nejvyhledávanějších Lidic,“ dodává Šimůnková.

Program pietního aktu začal v pravé poledne na nouzovém pohřebišti areálu bývalého romského koncentračního tábora pochodem. Na místě zazněla báseň romského básníka Emila Ciny v romském i českém jazyce. Po přednesu Čeňka Růžičky následovalo kladení věnců k pomníku „Obětem cikánského tábora v Letech 1942 -1943“. Těsně před jednou hodinou odpoledne jáhen Vojtěch Vágai sloužil bohoslužbu. Následovaly proslovy hostů. Po proslovech byla oficiální část zakončena prohlídkou areálu.

Z Letů u Písku se přítomní tradičně přesunuli na nedaleký hřbitov do Mirovic, kde položili květiny k pomníku dětských obětí tábora. „Je velice důležité, aby se společnost dozvěděla kolik Romů za druhé světové války trpělo, kolik jich zemřelo a kolik mezi nimi bylo dětí“, pronesla Monika Šimůnková, když opouštěla Mirovický hřbitov.

„I přes vysokou účast na pietním aktu jsem velice zklamaná, že člověk, který se na základě iniciativy mých předchůdců, zejména Michaela Kocába, zasloužil o proměnu památného místa v Letech u Písku, tedy ředitel Památníku Lidice Milouš Červencl, nebyl na aktu přítomen, protože nebyl pozván,“ uvedla zmocněnkyně pro lidská práva. Na straně Úřadu vlády ČR, respektive Sekce pro lidská práva proběhla řada jednání s Čeňkem Růžičkou, předsedou VPORH ohledně realizace pietního aktu. V rámci jednání zástupci Úřadu hledali shodu, která by zohlednila požadavky potomků obětí letského tábora a odpovědnost státu za organizaci tohoto vzpomínkového dne. Vzhledem k tomu, že pan Růžička chtěl pokračovat v tradici a projevil neochotu spolupracovat s Památníkem Lidice, tento pouze připravil pietní území k důstojné vzpomínce a od organizace aktu ustoupil. Stejně tak se upustilo od možnosti realizování tohoto aktu v alternativních termínech. „Důležité však je, že za celou dobu jednání o podobě a organizaci pietního aktu nebyl na nikoho vyvíjen žádný tlak. Cílem jednání bylo opravdu najít shodu a případně opakovat organizaci pietního aktu ve spolupráci, tak jak tomu bylo v roce 2010“, dodala na závěr Šimůnková.

Kulturní památka Lety byla důstojně upravena na základě rozhodnutí vlády z května 2009. Původně se jednalo o cikánský tábor. V nelidských podmínkách zde byly internovány celé romské rodiny. Z celkového počtu více než 1300 osob, 329 v táboře zemřelo (z toho 241 dětí), 300 vězňů bylo propuštěno nebo uprchlo, více než 500 vězňů bylo deportováno do vyhlazovacího tábora Auschwitz – Birkenau a osud zbylých je nejasný. V srpnu 1943 byl sběrný tábor v Letech zrušen po epidemii břišního a skvrnitého tyfu.