Mise Mezinárodního úřadu práce
28. dubna 2011 se zmocněnkyně vlády pro lidská práva Monika Šimůnková setkala s delegací expertů Mezinárodního úřadu práce (MÚP). Cílem mise expertů bylo získat přímo na místě v České republice prostřednictvím rozhovorů s představiteli vlády, parlamentu, justice a sociálních partnerů informace vztahující se k provádění Úmluvy mezinárodní organizace práce (MOP) o diskriminaci týkající se zaměstnání a povolání.
Při setkání se zmocněnkyní se mise zajímala o dva problémové okruhy: postavení Romů na trhu práce a vyjasnění rozsahu ochrany před diskriminací podle antidiskriminačního zákona. Zmocněnkyně a její spolupracovníci ze sekretariátu Rady vlády pro záležitosti romské menšiny a z Agentury pro sociální začleňování odpovídali zejména na dotazy ohledně účinnosti projektů a programů pro začlenění Romů na trh práce.
„Samotná příslušnost k romské menšině neznamená nutně, že jde o osobu, která se potýká s problémy v oblasti zaměstnání. Platí však, že Romové čelí disproporčně větší diskriminaci na trhu práce“, vyjasňovala situaci česká strana. Jedním z řešení je zacílení opatření na územně definovanou vyloučenou romskou komunitu, přičemž se však dostane pomoci všem, kdo ji potřebují, aniž by byl použit etnický klíč.
Mise na závěr upozornila, že česká právní úprava ochrany před diskriminací je z pohledu uživatelů složitá, platí-li, že osoba diskriminovaná z jiných důvodů než jsou uvedeny v antidiskriminačním zákoně, nepožívá jeho ochrany a musí využít jiné postupy. Jako příklad delegace uvedla osobu, která čelí diskriminaci na základě sociálního původu. Je proto žádoucí, aby byla antidikriminační legislativě věnována velká pozornost formou osvěty, uzavřela jednání mise.
Česká republika je stranou úmluvy MOP č. 111 o diskriminaci (zaměstnání a povolání) od svého vzniku, v Československu platila úmluva od roku 1965. Úmluva zakazuje diskriminaci v zaměstnání a povolání. Diskriminací rozumí úmluva rozlišování, vylučování nebo dávání přednosti založené na rase, barvě pleti, pohlaví, náboženství, politických názorech, národnostním nebo sociálním původu, které má za následek znemožnění nebo porušení rovnosti příležitostí nebo zacházení v zaměstnání nebo povolání. Vláda České republiky podala dosud poslední pravidelnou zprávu o provádění této úmluvy Mezinárodnímu úřadu práce v listopadu roku 2010.