Druhý ročníku cen Gypsy Spirit 2010 zná své vítěze!
Dne 10. prosince 2010 se v centru Pražská křižovatka v Mezinárodní den lidských práv uskutečnil druhý ročník cen Gypsy Spirit 2010.
Vyhlašovatelem cen byla Sekce pro lidská práva Úřadu vlády České republiky v rámci vládní Kampaně proti rasismu 2010.
Záštitou nad letošním ročníkem převzal předsedy vlády České republiky Petr Nečas, předsedkyně podvýboru pro lidská práva Evropského parlamentu Heidi Hautala, prezident Václav Havel a bývalý ministr pro lidská práva Michael Kocáb.
Úvodního slova se ujal předseda vlády ČR pan Petr Nečas. Videomedailonkem přítomné hosty pozdravila Heidy Hautala, předsedkyně podvýboru pro lidská práva Evropského parlamentu a Jan Fischer, viceprezident Evropské banky pro obnovu a rozvoj, expremiér vlády ČR a člen odborné poroty.
Heidy Hautala ve svém pozdravu vyzdvihla důležitost vzdělání, kultury a zapojení do života komunity jako klíčové pro celkovou integraci Romů do společnosti. Nediskriminační přístup ke vzdělání určila Heidy Hautala jako jeden z pilířů Evropské unie směrem k úspěšnému začleňování minorit do majoritní společnosti.
Jan Fischer ve své zdravici zmínil, že je rád, že první ročník, a tím i tradici, projektu Gypsy Spirit realizovala právě jeho vláda a že tím přispěla k rozvíjení a upevňování vztahů mezi Romy a majoritou.
Ceny Gypsy Spirit se udělovaly v těchto kategoriích:
1. Nevládní organizace – za realizaci konkrétního projektu zaměřeného na podporu a rozvoj romské menšiny a dosažené výsledky
2. Společnost – firma podporující projekty zaměřené na sociální pomoc a podporu romské komunity
3. Mimoškolní vzdělávací aktivity zaměřené na romské děti a mládež
4. Jednotlivec – který dlouhodobě svou prací přispívá ke zlepšení postavení Romů
5. Čin roku – který přispěl k záchraně života nebo zlepšil kvalitu života jednotlivce
O vítězích rozhodly dvě poroty.
Odborná porota hodnotila nominace v kategoriích 1.-4. a to ve složení:
Michael Kocáb – předseda odborné porty, bývalý ministr pro lidská práva ČR a zmocněnec pro lidská práva ČR
Jan Fischer – viceprezident Evropské banky pro obnovu a rozvoj, bývalý předseda vlády ČR
Klára Orgovanová – ředitelka Romského Inštitutu, Bratislava, bývalá zmocněnkyně pro lidská práva SR
Lubomíra Slušná – prezidentka Asociácie pre kultúru, vzdelávanie a komunikáciu (ACEC) a výkonná ředitelka Communication, s .r .o., autorka projektu Gypsy Spirit
Ladislav Goral – laureát ceny Gypsy Spirit 2009 v kategorii Jednotlivec
Porota kategorie Čin roku zasedla ve složení:
Gabriela Hrabanová – vedoucí Oddělení kanceláře Rady vlády České republiky pro záležitosti romské menšiny
Jindřich Šídlo – novinář, Hospodářské noviny
Lydia Poláčková – romská poradkyně na Magistrátu města Ostravy
Ivan Šaray – romský aktivista, bývalý poradce pro romské záležitosti a sociální začleňování v kabinetu ministra pro lidská práva
Patrik Banga – administrátor blogu iDNES.cz, sociální pracovník
Ceny Gypsy Spirit 2010 získali:
1. Ocenění pro nevládní organizaci – za realizaci konkrétního projektu zaměřeného na podporu a rozvoj romské menšiny a dosažené výsledky
• ROMEA, o. s.
Sdružení ROMEA je dobrovolným, nevládním, neziskovým sdružením občanů a právnických osob, které spojuje podpora boje proti rasismu, rozvíjení dodržování lidských práv, napomáhání k rozvoji demokracie a tolerance ve společnosti. Již několik let vykonává přenášení informací o romském světě nejen k Romům. Zejména informační server Romea.cz je ukázkovým projektem této organizace, který je neustále aktualizován a doplňuje články o zvuk i obraz. Při demonstracích neo-nacistů v roce 2009 i 2010 byla Romea.cz vždy na místě a předávala aktuální informace na úrovni profesionálního informačního mainstreamového serveru.
2. Ocenění pro společnost – firmu – podporující projekty zaměřené na sociální pomoc a podporu romské komunity či vytváří heterogenní prostor
• Český rozhlas – romské vysílání O Roma vakeren a webové stránky www.romove.cz
V Českém rozhlase existuje romské vysílání od roku 1992. Pořad „O Roma vakeren“ (Romové hovoří) přináší každý týden aktuality a informace ze života Romů v České republice, ale i v zahraničí, informace o romské historii, kultuře, tradicích, jazyce, o romských osobnostech a kontakty na organizace zabývající se Romy. O pět let později, v roce 1997, vznikly na půdě téže instituce také čtyřjazyčné stránky www.romove.cz, které jsou pravděpodobně nejstaršími internetovými stránkami o Romech na území České republiky. Cílem projektů je podporovat romskou menšinu, zvýšit informovanost veřejnosti o Romech, zlepšit jejich mediální obraz a přispívat k dobrému vzájemnému soužití.
3. Ocenění pro mimoškolní vzdělávací aktivity zaměřené na romské děti a mládež
• Základní škola Masarykova, Valašské Meziříčí
ZŠ Masarykova je jednou ze šesti škol ve Valašském Meziříčí. Škola se nachází v Krásně, a tudíž do ní spádově patří všechny romské děti školou povinné z okolních sídlišť. Pro rodiče ostatních žáků to byla zpočátku nepřekonatelná překážka a znamenala přesun jejich dětí na jiné školy ve městě. Situace (rozmazaná v médiích) se uklidnila, škola žije normálním životem, je úspěšná stejně jako dřív v mnoha celostátních a společně se zde učí děti romské s dětmi ostatními. Ve škole to funguje díky systému, který vedení školy s výchovnými pracovníky školy vypracovali. Nejvíce dětí ze sociálně znevýhodněných rodin je v 1. třídě, která čítá 10 romských dětí, 4 z majoritní většiny. Ve třídě pracuje třídní učitelka, spolu s asistentkou pedagoga. Asistentka pomáhá učitelce s výukou, pracuje s pomalejšími žáky individuálně, ale pracuje také s rodiči. V dalších ročnících I. stupně rovněž pracují asistentky. Na přítomnost asistentek ve škole je třeba vypracovat projekt, napsat žádost, starat se, abyste na ně dostali finanční dotaci a hlavně najít kvalitního člověka. Ve 2. ročníku – 6 Romů, 3. ročník – 7 Romů, 4. ročník –10 Romů, 5. ročník – 3 romské děti.
Na II. stupni vypadá situace následovně – v 6. třídách 6 romských dětí, v 7. třídách – 3 a v 8. ročníku pouze 1 chlapec, který letos vychází a bude žákem Integrované střední školy ve Valašském Meziříčí. Takže na II. stupni celkem 10 dětí ze sociálně znevýhodněných rodin. Na II. stupni jsou už žáci samostatnější, prospěch z hlavních předmětů je většinou dostatečný, neboť příprava na vyučování je minimální. ZŠ Masarykova je tedy příkladem jak inkluzivní vzdělávací systém může fungovat. Je to opět o osobním nasazení, opět o tom, že je nutná spolupráce města, školy a Romů samotných.
4. Jednotlivec – který dlouhodobě svou prací přispívá ke zlepšení postavení Romů
• Karel Holomek
Předseda Společenství Romů na Moravě, zakládající člen Muzea romské kultury, předseda Společenství Romů na Moravě, byl konzultant pro vstup ČR do EU za Romy v tzv. „Konzultativních tělesech EU“, podnikal ve stavebních činnostech zaměstnávajících výhradně Romy, šéfredaktor Romano hangos. V devadesátých letech člen Rady vlády pro lidská práva, národnostní menšiny i pro romskou menšinu.
5. Čin roku – který přispěl k záchraně života nebo zlepšil kvalitu života jednotlivce
• Projekt Ptáčata (dlouhodobý časosběrný projekt)
Autorka projektu a režisérka Kamila Zlatušková, producent a režisér Ladislav Cmíral.
Prvním impulsem pro vznik projektu Ptáčata byla petice. Rodiče dětí, které nejsou romské, v ní odmítli dát své potomky do stejné třídy s dětmi romskými. Autoři se rozhodli o dětech odsunutých předsudky na okraj natočit šestnáctidílný dokumentární seriál. V něm se děti díky malým kamerám staly spolutvůrci zprávy o svém životě a dávají tak majoritě šanci vidět svět „natočený“ jinak. Je naděje, že dlouhodobý časosběrný projekt může být potřebným krůčkem na cestě k lepšímu, barevnějšímu a plastičtějšímu mediálnímu obrazu menšin. Ten by měl nabourávat pozitivní i negativní stereotypní vnímání nás všech. Více na www.ptacata.cz.
„Gypsy Spirit je oceněním obrovského úsilí nesčetného počtu jednotlivců a skupin k hledání porozumění mezi Romy a majoritní společností. To, že je to práce nelehká, dokazuje nedávný výzkum agentury STEM, dle kterého 83 procent Čechů považuje Romy za nepřizpůsobivou skupinu obyvatel a 45 procent by je nejraději v Česku vůbec nevidělo. Gypsy Spirit nastavujete zrcadlo všem, kteří volí rychlá, razantní a především zdánlivá řešení,“ řekl Czeslaw Walek, vrchní ředitel Sekce pro lidská práva Úřadu vlády.
Během večera vystoupili Monika Bagárová, hudební orchestr Cigánski Diabli, taneční formace Salut Roma a Igor Horváth, žák základní školy Masarykova, Valašské Meziříčí, která byla oceněna v kategorii Mimoškolní vzdělávací aktivity zaměřené na romské děti a mládež. Večerem provázela Lejla Abbasová.
Slavnostní večer přenášel živě Český rozhlas Praha.
Záznam večera odvysílala dne 11. prosince 2010 od 20.05 hod. ČT24.