EN

Vláda České republiky

Stránka byla přesunuta do archivu

Česká republika je předsednickou zemí v Dekádě romské inkluze 2005 - 2015



Dne 28. 6. převzala ČR předsednictví mezinárodní iniciativy Dekáda romské inkluze 2005–15. Slavnostního zahájení předsednictví se zúčastnil premiér Jan Fischer, ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Miroslava Kopicová, zmocněnec vlády pro lidská práva a národní koordinátor předsednictví dekády Michael Kocáb, zmocněnec slovenské vlády pro romské komunity Ľudovít Galbavý, představitelé velvyslanectví řady států, zástupci ministerstev, nevládního sektoru, medií a samotných Romů.

Dekáda romské inkluze je založena na aktivním podílu Romů při vytváření inkluzívních politik. „Pokud chceme vést plnohodnotný dialog o stereotypech, diskriminaci a xenofobii, musí v něm sami Romové sehrát důležitou roli. Připomínám v této souvislosti desátý princip Společných základních zásad začleňování Romů, které schválila Rada ministrů EU pro Zaměstnanost, sociální politika, zdraví a ochrana spotřebitele za českého předsednictví EU  - aktivní účast Romů na politických rozhodnutích, které se jich týkají,“ řekl ve svém projevu Michael Kocáb.

Koordinátor Dekády je jmenovaný předsedou vlády. Koordinací Dekády je pověřena kancelář Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada zřídila v roce 2004 poradní orgán Výbor pro Dekádu romské inkluze 2005-2015. Ten je tvořen zástupci z resortů Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, Ministerstva práce a sociálních věcí, Ministerstva pro místní rozvoj, dále Agentury pro sociální začleňování v romských lokalitách a také představiteli nevládního neziskového sektoru.

Předsednictví má pět priorit, které schválila vláda ze dne 7. 6. 2010:

V první prioritě budespolu s MŠMT zhodnocena účinnost inkluzívních opatření a možnosti využití etnicky neagregovaných dat pro lepší inkluzívní politiku.

Druhá priorita je zaměřena na životní situaci a práva romských dětí. Předsednictví využije zkušenosti dětského fondu UNICEF a zaměří se na situaci dětí ve všech prioritních oblastech Dekády (vzdělání, zaměstnanosti, bydlení a zdraví).

Pilířem třetí priority jsou Romské ženy, které budou přizvány, aby se samy aktivně účastnily a aby mohly definovat své požadavky a potřeby, a tak potvrdily svůj nesporný význam v  procesu začleňování.

Ve čtvrté prioritě se ve spolupráci s Agenturou pro sociální začleňování v romských lokalitách a Ministerstvem pro místní rozvoj se předsednictví zaměří na dopad inkluzívních politik na lokální úrovni.

Pátou prioritou je mediální prezentace Romů v členských státech; zda je převážně konstruktivní či naopak plyne z pouhé senzacechtivosti redakcí či jednotlivých novinářů. „Úkolem nezávislých novinářů je ukázat, že základem pro svobodný rozvoj jedince jsou rovné příležitosti ke vzdělání, zaměstnání, bydlení a zdravotní péči. Že pokud bude velká část společnosti, navíc definované etnicky, strádat a bude vyloučena, bude tím trpět společnost jako celek,“ řekl Kocáb.

 

--------------------------

 

 

Program předsednictví:

19. mezinárodní řídící výbor – Rozšíření zpráv Světové banky: „Náklady na sociální vyloučení“, 30. září - 1. říjen

Prezentace dobré praxe ČR ve sběru etnických dat ve vzdělávání - využitá etnicky neagregovaných dat pro lepší inkluzívní politiku (výzkum MŠMT realizovaný Ústavem pro informace ve vzdělávání), říjen 2010

Národní seminář pro romské ženy – empowerment, listopad 2010

Konference Nesegregované vzdělání ve střední a východní Evropě, dobré praxe a cesta dopředu./ Desegregating Education in the CEE, Good Practice and the Way Forward, 11. listopadu 2010

Konference: přístup Romů k bydlení: Regionální plánování a samosprávy, únor 2011

Mezinárodní přípravné setkání k prioritě romské ženy připravované pro mezinárodní řídící výbor, duben 2011

Mezinárodní řídící výbor: Co ženy chtějí – seznam workshopů a nápadů, červen 2011