EN

Vláda České republiky

Stránka byla přesunuta do archivu

20. zasedání Mezinárodního řídícího výboru Dekády romské inkluze 2005–2015



Za účasti předsedů vlád České republiky a Makedonie se v pondělí 27. června 2011 uskutečnilo slavnostní předání předsednictví České republiky v Dekádě romské inkluze 2005–2015 Makedonii. Předsednictví bylo předáno v rámci 20. zasedání Mezinárodního řídícího výboru Dekády romské inkluze 2005–2015, které se koná ve dnech 27.–28. června 2011 v Praze.

Zasedání výboru je důležitým momentem v předsednictví České republiky, jelikož zhodnotilo jeho přínos a efektivitu. Zmocněnkyně vlády pro lidská práva Mgr. Monika Šimůnková, která je zároveň národní koordinátorkou této mezinárodní iniciativy představila aktivity předsednictví České republiky a jeho přínos. „Největší přínos České republiky leží v oblasti pravidelného monitorování a podávání zpráv o situaci romské menšiny. Dnes je to vlastně poprvé, kdy jsou v zemích Dekády zveřejněny komplexní zprávy o situaci romské menšiny.“, uvedla ve svém příspěvku Šimůnková a doplnila, že „Česká republika se v tomto ohledu podělila o svou dobrou praxi, kdy každoročně předkládá vládě Zprávu o stavu romské menšiny.“ V této oblasti na České předsednictví bude navazovat i Makedonie, ta se podle návrhu předsednického plánu bude zaměřovat primárně na oblast zaměstnanosti a bydlení a dále na oblast zdraví, ranou výchovu dětí a na osoby bez dokumentů.

Priority Českého předsednictví byly rozděleny do pěti okruhů. Prvním z nich bylo inkluzívní vzdělávání. Česká republika v této oblasti přispěla především organizací konference na téma inkluzívních politik opřených o empirická data a možnosti sběru a využití etnicky neagregovaných dat. V rámci vzdělávací konference pořádané v květnu tohoto roku se dokonce její účastníci společně shodli na prohlášení, jež vyzývá členské státy Dekády k ukončení segregace a podpoře inkluze. Druhým pilířem předsednictví byla životní situace a práva dětí, do třetího patřila oblast podporující romské ženy. Dalším cílem předsednictví byla implementace integračních politik na lokální úrovni se zaměřením na samosprávy. V rámci poslední priority se pak Česko zaměřilo na média a obraz Romů.

Mezinárodní řídící výbor představuje nejvyšší rozhodovací a koordinační těleso Dekády na mezinárodní úrovni. Česká republika svým přístupem během předsednictví potvrdila politický závazek vedoucí k plnohodnotné integraci Romů do společnosti. Za účasti zástupců 12 členských států, mezinárodních organizací, Evropské komise a romských neziskových organizací Výbor podpořil diskuzi o propojení iniciativ Evropské unie a Dekády romské inkluze s ohledem na povýšení tématu romské integrace a k jeho začlenění do vysoké agendy Evropské unie.

Mezi zúčastněnými byl také zakladatel a předseda nadací Open Society Fundations George Soros, jež se k propojení agend Dekády a EU vyjádřil následovně: „Dnes je příležitost začít budovat partnerství mezi EU a Dekádou romské inkluze, které předsedala Česká republika. Státy, které jsou členy Dekády i Evropské unie, musí zajistit, aby obě organizace spolupracovaly efektivně a konstruktivně, jak je to možné.“ Soros, který mimo jiné první přišel s myšlenkou založení iniciativy Dekády romské inkluze, během zasedání výboru prohlásil, že „je nutné využít tento moment k zajištění toho, aby se Romové mohli plně zapojit do společnosti jako evropští občané, což bude přínosem pro všechny evropské občany“.

Další informace naleznete zde.