EN

Vláda České republiky

Třetí ročník Ceny zmocněnkyně vlády pro lidská práva



Otevírá se nominační proces pro třetí ročník Ceny zmocněnkyně vlády pro lidská práva. Toto ocenění vyzdvihuje jednotlivce i organizace, které významně přispěly k ochraně a prosazování lidských práv v České republice. Uzávěrka nominací je 18. května 2025.

Na této stránce se dozvíte:

Více informací o Ceně zmocněnkyně vlády pro lidská práva

Kategorie

Jak nominovat

 

 

O Ceně

 

Co je Cena zmocněnkyně vlády pro lidská práva?

Cena zmocněnkyně vlády pro lidská práva je prestižní ocenění, které uděluje zmocněnkyně vlády pro lidská práva v České republice. Jejím cílem je ocenit a podpořit jednotlivce a organizace, jež se významně angažují v oblasti lidských práv, chrání zranitelné skupiny obyvatel a přispívají k posilování demokracie, spravedlnosti a rovnosti ve společnosti.

 

Proč udělujeme Cenu zmocněnkyně vlády pro lidská práva?

Cena zmocněnkyně pro lidská práva má několik důležitých cílů:

Ocenění a motivace: Oceněním výjimečných individuálních či kolektivních snah a úspěchů v oblasti lidských práv motivujeme a povzbuzujeme jednotlivce a organizace k dalšímu úsilí na poli lidských práv a podpoře občanské společnosti.

Posílení vědomí: Pomáháme zvyšovat povědomí veřejnosti o významu lidských práv a důležitosti práce těch, kteří se v této oblasti významně angažují. Tím přispíváme k budování kultury ochrany lidských práv v naší zemi.

 

Jakým způsobem budou nominace přijímány?

Nominace jednotlivce či organizace jsou přijímány elektronicky skrze webový formulář dostupný na stránkách Úřadu vlády.

Nominujte zde.

 

V kolika kategoriích budou udělovány Ceny zmocněnkyně vlády pro lidská práva?

Ceny budou uděleny ve čtyřech kategoriích. Každá kategorie se vztahuje k určité činnosti zaměřené na zlepšení ochrany lidských práv jednotlivců i skupin napříč různými skupinami obyvatel.


Jakým způsobem budou nominace hodnoceny?

Porota zasedne nad přijatými nominacemi a v každé kategorii vybere tři nebo více oceněných. Výběru bude předcházet neveřejná diskuze poroty. Hodnocení bude založeno na objektivním a komplexním posouzení přínosu jednotlivců či organizací v oblasti lidských práv.

 

 

Kategorie

  • Přímá pomoc

V této kategorii budou oceněni jednotlivci a organizace, kteří se aktivně zasazují o ochranu lidských práv prostřednictvím přímé pomoci lidem v ohrožení. Může jít jak o každodenní práci v terénu, tak o reakce na mimořádné situace – například ozbrojené konflikty, přírodní katastrofy, uprchlické krize nebo jiné naléhavé výzvy. Oceníme nejen jejich empatii a solidaritu, ale i odvahu a rozhodnost postavit se bezpráví a poskytnout konkrétní pomoc tam, kde je nejvíce potřeba.

 

  • Osvěta a inovace

Tato kategorie oceňuje jednotlivce i organizace, které se zasazují o rozšiřování povědomí o tématech lidských práv a přispívají ke vzdělávání veřejnosti i konkrétních skupin. Zohledňujeme jak tradiční formy vzdělávání a osvěty, tak inovativní a kreativní přístupy – například využití nových technologií, uměleckých nástrojů, médií nebo netradičních formátů, které přibližují lidskoprávní témata veřejnosti.

 

  • Dobrovolnictví

V této kategorii budou oceněni jednotlivci, kteří se nezištně věnují činnostem ve prospěch ostatních, a organizace, které se dobrovolným aktivitám věnují a organizují je. Oceňujeme občanskou angažovanost, solidaritu a trvalý závazek ke zlepšování života druhých prostřednictvím dobrovolné práce.

 

  • Systémová změna

V této kategorii budou oceněni jednotlivci i organizace, které se zasazují o systémové změny vedoucí k lepší ochraně lidských práv. Patří sem advokační aktivity, které ovlivňují veřejné politiky, právní rámce nebo společenské postoje – ať už prostřednictvím výzkumu, kampaní, veřejného vystupování, strategických soudních sporů nebo spolupráce s institucemi.

 

Jak nominovat

Nominovat můžete organizace a jednotlivce,  kteří si podle vás za svou činnost toto ocenění zaslouží. 

Nominace jsou přijímány výhradně prostřednictvím tohoto webového formuláře – zde můžete nominovat.

Všechny nominace musí být podány do 18. května 2025.

 

Osoby a organizace, které mohou být nominovány, musí splňovat tyto podmínky:

  • Nominat/ka je občanem České republiky nebo je obyvatelem České republiky s platným povolením k trvalému či přechodnému pobytu nebo je držitelem dočasné ochrany.

  • Nominovaný jednotlivec či organizace přijímají univerzálnost lidských práv, jak jsou definována ve Všeobecné deklaraci lidských práv.

  • Nominovaný jednotlivec či organizace dodržuje platné právní předpisy a normy v oblasti lidských práv v České republice.

  • Nominovaný jednotlivec či organizace vykonávají tuto činnost transparentně,  odpovědně a nenásilným způsobem.

  • Činnost nominanta/ky nebo nominované organizace, která je navržena k ocenění, není spojena s politickou stranou nebo hnutím, ale je hodnocena na základě svých vlastních úspěchů a zásluh.

  • Nominovat lze opakovaně, pokud jednotlivec nebo organizace nezískal/a ocenění v minulém ročníku. Počet nominovaných jednotlivců nebo organizací není omezen. 

 

Upozorňujeme, že při nominaci nebudou bráni v úvahu osobnosti, které již aktivně nepřispívají k obraně lidských práv. 

Kontaktováni budou pouze kandidáti/ky z užšího výběru. 

Jména a profily laureátů/ek budou zveřejněny na těchto webových stránkách.

Laureáti/ky Ceny zmocněnkyně vlády pro lidská práva budou pozváni k účasti na slavnostním předávání cen v Praze v září 2025.