Meziresortní setkání řešilo narůstající násilí mezi mladistvými a systémovou prevenci
Zástupci ministerstev, samospráv a odborných institucí jednali ve Strakově akademii o akutním nárůstu násilí mezi dětmi a mladistvými. Na setkání se všichni shodli, že je nutné změnit celý způsob, jakým těmto problémům předcházíme a řešíme je. Nejdůležitější je včas rozpoznat varovné signály a zajistit, aby všechny úřady a organizace pracující s dětmi braly ohled na jejich těžké životní zkušenosti.
Ve Strakově akademii se uskutečnilo meziresortní jednání k problematice narůstajícího násilí mezi dětmi a mladistvými. Odborníci zdůraznili potřebu systematického přístupu založeného na včasné detekci rizik a multidisciplinární spolupráci.
„Výzkumy ukazují, že až 80 % dětí s problémovým chováním vyrůstalo v destruktivním prostředí. Je proto nutné, abychom těmto dětem a jejich rodinám pomáhali včas a s pochopením pro jejich těžkou situaci. Taková pomoc musí být dobře organizovaná – jak v jednotlivých městech a obcích, tak v celé republice. Klíčová je spolupráce všech odborníků, kteří s rodinami pracují," uvedla zmocněnkyně vlády pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková.
Významným příspěvkem do diskuse byla zkušenost z praxe, kterou představil Rudolf Jakubec, ředitel Výchovného ústavu a dětského domova se školou Boletice nad Labem: „V našem zařízení vidíme rostoucí počet dětí umístěných kvůli násilnému chování. Současný systém ústavní péče potřebuje zásadní modernizaci a posílení odborné složky, aby mohl skutečně pomáhat dětem s vážnými poruchami chování a zároveň chránil veřejnost."
Starosta Šternberka Stanislav Orság a Anna Lehká, náměstkyně primátora města Děčín, zdůraznili potřebu systémového řešení na komunální úrovni: „V našem městě vidíme, jak důležitá je včasná prevence a spolupráce všech institucí. Potřebujeme ale větší podporu pro práci s ohroženými rodinami a konstruktivní diskusi o případných legislativních změnách," říká starosta Orság. „Bezpečí našich občanů, zejména dětí, je absolutní prioritou. Proto vítáme vytvoření meziměstské platformy pro sdílení zkušeností a koordinovaný postup v této oblasti," doplnila náměstkyně Lehká.
„Ministerstvo vnitra připravuje sérii opatření, včetně posílení preventivních programů a potřebných intervencí, která by měla napomoci řešit násilí páchané na dětech i dětmi," informoval Michal Barbořík, ředitel odboru prevence kriminality Ministerstva vnitra.
Účastníci jednání se shodli na nutnosti posílit mezioborovou spolupráci a zajistit stabilní financování preventivních programů. Významným tématem byla také potřeba systematického sběru dat a vyhodnocování účinnosti jednotlivých intervencí.
Kontakt pro média:
Petra Schwarz Koutská, PR a média, 731 606 854