EN

Vláda České republiky

Laureáti druhého ročníku Ceny zmocněnkyně vlády pro lidská práva



U příležitosti Mezinárodního dne lidských práv proběhlo 10. prosince 2024 slavnostní udílení druhého ročníku Ceny zmocněnkyně vlády pro lidská práva. Bylo oceněno celkem 21 laureátů v šesti kategoriích a jedno ocenění bylo uděleno in memoriam.

Cena zmocněnkyně vlády pro lidská práva je prestižní ocenění udělované zmocněnkyní vlády pro lidská práva v České republiky. Tato cena má za cíl ocenit a podpořit jednotlivce a organizace, které se významně angažují v oblasti lidských práv a ochraně zranitelných skupin obyvatel a přispívají k posilování demokracie, spravedlnosti a rovnosti v naší společnosti.

Kategorie:

Přímá podpora

Mimořádná výzva

Inovace

Dobrovolnictví

Advokační činnost

In memoriam

 

PŘÍMÁ PODPORA

V této kategorii oceňujeme jednotlivce a organizace, kteří se angažují v přímém dialogu s osobami, jimž hrozí nebo již čelí porušování lidských práv, nebo jejich zástupci. Uznáváme nejen jejich empatii, ale také odvahu a rozhodnost stát v popředí a poskytnout konkrétní a nezbytnou pomoc přímo na místě.

Martina Zikmundová

Martina Zikmundová – Česká asociace streetwork, z.s.

Martina Zikmundová je dlouholetou ředitelkou České asociace streetwork, z.s., organizace, která zastřešuje a podporuje nízkoprahové sociální služby a terénní práci po celé České republice i na Slovensku. Pod jejím vedením ČAS zajišťuje supervize, vzdělávání, metodickou podporu a rozvoj streetworkerů, kteří poskytují pomoc lidem v nepříznivých sociálních situacích přímo v jejich přirozeném prostředí – na ulicích, v parcích či nádražích. Martina Zikmundová se zasazuje o zvyšování kvality sociálních služeb, podporu pracovníků a zlepšení postavení oboru v očích veřejnosti. Její činnost přispívá k rozvoji inovativních přístupů v oblasti sociální práce, zejména v nízkoprahových sociálních službách a terénní práci.

 

Hynek Canibal

Hynek Canibal

MUDr. Hynek Canibal je primářem dětského oddělení Nemocnice Havířov. Dlouhodobě se angažuje ve zlepšení péče o matky a novorozence. Jeho přístup se soustředí na minimalizaci separace mezi matkou a dítětem prostřednictvím podpory bondingu a kojení, a to i po císařském řezu. Důležitou součástí tohoto přístupu je také zavedení odkladu rutinního ošetřování, jako je vážení a koupání novorozenců. MUDr. Canibal se aktivně podílí na vytváření jednotného systému podpory kojení a usiluje o odstranění nevhodných postupů v poporodní péči. Důrazem na respekt, empatii a individuální přístup k potřebám rodin MUDr. Canibal zlepšuje kvalitu poporodní péče v České republice.

 

Branislava Marvánová Vargová

Branislava Marvánová Vargová – ROSA – Centrum pro ženy, z.s.

Branislava Marvánová Vargová je předsedkyní Výboru pro prevenci domácího násilí a násilí na ženách a vedoucí služby odborné sociální poradenství organizace ROSA – centrum pro ženy, která poskytuje odbornou pomoc obětem domácího a genderově podmíněného násilí. Pomocí obětem domácího násilí se zabývá 20 let. Dlouhodobě se zaměřuje na poskytování přímé podpory a poradenství obětem, ale i na prevenci a vzdělávání, s cílem přispět k rozvoji společnosti s nulovou tolerancí násilí. Její práce se soustředí na zajištění bezpečného prostředí pro ženy ohrožené násilím a na zvyšování povědomí veřejnosti o této problematice. 

 

OSVĚTA A VZDĚLÁVÁNÍ

V této kategorii jsou oceněni jednotlivci i organizace, které se zasazují o rozšiřování povědomí o tématech lidských práv. Jejich cílem je nejen zlepšení dovedností a informovanosti konkrétních skupin, ale také osvěta veřejnosti v dané problematice.

 

Jiří Krejčí

Mgr. Jiří Krejčí – Institut Pallium, z.ú.

Jiří Krejčí je zakladatelem a ředitelem Institutu Pallium, který posouvá hranice dětské paliativní péče v ČR. Organizuje kurzy zaměřené na péči o vážně nemocné děti i jejich rodiny, komunikační dovednosti a kvalitní vedení zdravotnických týmů. Pod jeho vedením vznikla koncepce péče, která sjednotila přístup odborníků k této náročné oblasti. Jiří upozorňuje na potřebu vytváření zdravého pracovního prostředí ve zdravotnictví, prevence syndromu vyhoření a rozvoje etické kultury. Díky iniciativám jeho a celého týmu Pallia se nejen zlepšuje péče o pacienty, ale také podmínky pro odborníky, kteří tuto péči poskytují.

 

Gabriela Kabátová

Gabriela Kabátová – Mezinárodní vězeňské společenství, z.s.

Gabriela Kabátová je zakladatelkou Mezinárodního vězeňského společenství, které od roku 2010 pomáhá dětem vězňů, jejich rodinám i lidem po výkonu trestu. Pracuje především s odsouzenými ve výkonu trestu odnětí svobody na bázi restorativní justice a křesťanství. Zavedla projekty jako Andělský strom, který pomáhá dětem rozvíjet a udržovat vztah s uvězněnými rodiči, nebo Andělské kempy, kde mohou děti uvězněných rodičů každoročně zažívat podporu a přijetí. Organizace poskytuje mentoring osob po výkonu trestu, podporu obětem trestných činů a široké spektrum vzdělávacích aktivit. Gabriela usiluje o zvýšení povědomí o potřebách dětí vězněných rodičů, jež často čelí stigmatizaci a sociální izolaci. Spolu se svým týmem pravidelně pořádá osvětové akce, medializuje problematiku vězeňství a mění tak pohled společnosti na tuto problematiku. Její práce přináší konkrétní pomoc do života mnoha lidí i akceleruje potřebné společenské změny.

 

Petr Jan Vinš

Petr Jan Vinš 

Petr Jan Vinš je český teolog a duchovní Starokatolické církve, který dlouhodobě prosazuje ochranu lidských práv LGBTIQ+ osob v ekumenickém prostředí. Jako generální sekretář Ekumenické rady církví v ČR rozvíjel kulturu dialogu a nenásilí. Aktivně se zasazoval o podporu manželství pro všechny, ratifikaci Úmluvy Rady Evropy o prevenci a potírání násilí na ženách a domácího násilí a o rovné podmínky pro život žen a mužů v církevním prostředí. Petr se odvážně staví na podporu LGBTIQ+ komunit. Požehnal svazku dvou žen ještě dlouho před oficiálním schválením tohoto kroku v církvi. I přes časté negativní reakce ze strany zástupců vybraných křesťanských komunit neochvějně inspiruje svou odvahou a obranou hodnot spravedlnosti, rovnosti a tolerance. Tím významně přispívá k jednotě, solidaritě a sounáležitosti ve společnosti.

 

MIMOŘÁDNÁ VÝZVA

V této kategorii jsou oceněni jednotlivci i organizace, kteří se odvážně postavili mimořádným výzvám v oblasti lidských práv. Tato činnost reaguje na naléhavou potřebu pomoci v situacích, kde jsou lidská práva ohrožena v důsledku přírodních katastrof, ozbrojených konfliktů nebo jiných krizových situací. Oceňujeme také ty, kteří se věnují ochraně a podpoře uprchlíků, migrantů a osob hledajících azyl a kteří bojují proti diskriminaci a nerovnostem na základě rasy, genderu, sexuální orientace a dalších faktorů.

 

Peerko

Peerko

Peerko je spolek studentů psychologie z Univerzity Karlovy, který vznikl v reakci na tragické události 21. prosince 2023, aby nabídnul podporu těm, kterých se situace dotkla. Spolek poskytuje studentům, vyučujícím a zaměstnancům FFUK krátká podpůrná setkání, která se zaměřují na sdílení pocitů, budování resilience a psychické podpory. Všichni dobrovolníci Peerka mají akreditovaný výcvik v krizové intervenci a pracují pod supervizí zkušenějších kolegů. Peerko je vynikajícím příkladem vzájemné pomoci a solidarity v krizových okamžicích, kdy i ti, kdo byli sami postiženi, nabízí pomocnou ruku.

 

Bartoň Řádková

Markéta Řádková a Daniel Bartoň

Markéta Řádková a Daniel Bartoň svou právní expertízou zásadně přispěli k nové definici znásilnění v České republice. Jako dobrovolníci spolupracovali s Amnesty International a organizací Konsent, poskytovali odborné poradenství zákonodárcům a analyzovali zahraniční vzory, aby vytvořili prosaditelný návrh. Daniel byl členem expertní skupiny Ministerstva spravedlnosti a s Markétou společně navrhli úpravy, které zlepšily původní návrh zákona. Jejich práce probíhala v zákulisí, ale měla zásadní vliv na přijetí legislativy, která nyní lépe chrání oběti sexuálního násilí. To vše dělali ve svém volném čase a s maximálním nasazením.

 

Barbora Bírová

Barbora Bírová - Platforma pro sociální bydlení

Barbora Bírová je ředitelka Platformy pro sociální bydlení. Je zodpovědná za strategické vedení celé organizace a zajišťuje, aby všechny aktivity a plány efektivně směřovaly k hlavnímu cíli – ukončení bezdomovectví v České republice. Pod jejím vedením vznikl odborný tým, který se věnuje tvorbě a implementaci politik v této oblasti. Kromě vedení Platformy Barbora aktivně zapojuje klíčové partnery z řad ministerstev i veřejnosti, čímž vytváří prostor pro důležitou debatu a podporu. Dlouhodobě se systematicky angažuje v přípravě a přijetí zákona o podpoře v bydlení, jehož cílem je ukončení bytové nouze pro statisíce lidí v naší zemi. Je také spoluautorkou publikace, která slouží jako praktický nástroj pro politiky a úředníky při nastavování systémů snižování bytové nouze.


 

INOVACE

V kategorii jsou oceněni jednotlivci a organizace, které inovativním a kreativním způsobem přispěly ke zlepšení ochrany lidských práv a aktivně ji prosazují.


Tobiáš Frýdl

Tobiáš Frýdl – Projekt “Víra v barvách duhy”


Tobiáš Frýdl je autorem projektu „Víra v barvách duhy“, který se zaměřuje na podporu LGBT+ lidí v církvích a bourání stereotypů spojených s queer identitou. V rámci tohoto inovativního projektu natočil sérii videí a podcast o vztahu víry a homosexuality, ve kterých se duchovní z různých církví vyjadřují k tématům, jako je manželství pro všechny nebo Bible a homosexualita. Tobiáš čerpal inspiraci z otevřenosti své křesťanské rodiny. Přispívá tak k lepšímu porozumění mezi křesťany a LGBTQ+ komunitou, a zároveň bojuje proti homofobii, kterou často podporují konzervativní náboženské názory. Projekt přispívá k lepšímu pochopení těchto témat a pomáhá odstraňovat předsudky vůči queer identitám v náboženských kruzích.

 

Lepková Konrády

Gabriela Lepková a Barbora Konrády - PROSTOR PRO, o.p.s.

Gabriela Lepková a Barbora Konrády vedou tým nízkoprahového zařízení pro děti a mládež KLÍDEK, které funguje jako součást organizace PROSTOR PRO, o.p.s. Pod jejich vedením tým zavádí inovativní přístupy v práci s ohroženou mládeží v Hradci Králové a okolí. V roce 2020 zavedly projekty jako pojízdný klub GARÁŽ, jež přináší sociální služby do menších měst, a digitální streetwork „Online v KLÍDKU“, jenž prostřednictvím chatového poradenství a preventivního obsahu na sociálních sítích pomáhá dětem a mladým lidem v obtížných situacích. V rámci mezinárodní spolupráce tým KLÍDEK přispěl k projektu “QSW - Inspirativní a kvalitní streetwork”, kde se podílel na tvorbě metodiky a indikátorů kvality terénní práce s mládeží.

 

Burgrová Kubová

Ilona Burgrová a Denisa Kubová - Komise rovných příležitostí ve sportu, Český olympijský výbor

Ilona Burgrová a Denisa Kubová se z pozic předsedkyně a místopředsedkyně Komise rovných příležitostí ve sportu ČOV dlouhodobě zasazují za bezpečnější, férovější a inkluzivnější sportovní prostředí. V roce 2024 iniciovaly vznik a přijetí vůbec prvního Národního akčního plánu ČOV na podporu rovnosti žen a mužů ve sportu a jeho vedení. Ve svých aktivitách upozorňují na problematiku sexuálního obtěžování ve sportu, nízké zastoupení žen v rozhodovacích pozicích, přetrvávající genderové stereotypy i nespravedlivě nastavené financování sportovních aktivit žen a mužů. Spolupracují na přípravě nového zákona o podpoře sportu i na přijetí dalších systémových opatření.

 

DOBROVOLNICTVÍ

V této kategorii jsou oceněni jednotlivci, kteří se nezištně věnují činnostem ve prospěch ostatních, a organizace, které se dobrovolným aktivitám věnují a organizují je.

 

Galyna Andreytsiv

Galyna Andreytsiv – Pražský Majdan, z.s.

Galyna Andreytsiv je ředitelkou a klíčovou postavou organizace Pražský Majdan, z.s., která byla založena v roce 2014 s cílem s cílem podporovat demokratickou a samostatnou Ukrajinu. Pod jejím vedením organizace zajišťuje širokou škálu pomoci, ať už je to informování o vývoji na Ukrajině, dlouhodobou podporu rodin vojáků, pomoc dětem a rodinám padlých vojáků či podporu lékařů a nemocnic na Ukrajině. V reakci na ruskou invazi Pražský Majdan vytvořil humanitární centrum, které poskytuje poradenství v oblasti sociální, pracovní a psychologické podpory. Důraz klade rovněž na vzdělávání v českém jazyce a integraci uprchlíků do společnosti. Galyna svou prací zajišťuje spojení mezi komunitami a podporuje solidaritu a humanitu v těžkých časech.

 

Štepán Mikula

Štěpán Mikula

Štěpán Mikula je lektorem první pomoci v neziskové organizaci ZDrSEM – první pomoc zážitkem z.s. Aktivně popularizuje první pomoc na základních školách a pořádá osvětové akce, jako je například „Tvoje ruce, jejich šance“, jejímž cílem je zvýšit povědomí o důležitosti resuscitace a posílit přesvědčení veřejnosti, že každý může zachránit život. Díky svému nadšení Štěpán nejen předává klíčové znalosti, ale také motivuje lidi k odvaze a odpovědnosti. Jeho činnost zdůrazňuje nezastupitelný význam laické první pomoci jako zásadního článku v řetězci přežití, čímž přispívá k záchraně životů.

 

Lenka Koenigsmark

Lenka Helena Koenigsmark – Dobrodějna

Lenka Helena Koenigsmark je velmi zkušená manažerka a zároveň maminka dvou dětí, z nichž jedno má těžký zdravotní hendikep. Věnuje se pomoci rodinám handicapovaných a společenské osvětě. Prostřednictvím synova profilu na sociálních sítích se snaží ukázat, že má porozumění pro potřeby rodin v těžkých životních situacích a že štěstí nemá s hendikepem nic společného. Založila projekt Dobrodějna, který funguje jako prostor pro lidi v nouzi a nabízí darované potraviny, oblečení a další základní potřeby. Lenka se také angažuje v oblasti podpory žen, věnuje se mentoringu, koučování a vzdělávání žen a je také spoluzakladatelkou spolku CZEWIS, který se zasazuje o rovnoprávné zastoupení ve vedení sportu.

 

ADVOKAČNÍ ČINNOST

V kategorii jsou oceněni jednotlivci i organizace, kteří se snaží ovlivňovat rozhodnutí v rámci politických, ekonomických a sociálních systémů a institucí ve prospěch prosazení lidských práv. Advokační aktivity mohou zahrnovat různorodé činnosti, včetně mediálních kampaní, publikování, veřejných vystoupení nebo realizace či medializace výzkumu.

 

Klára Chábová

Klára Chábová – Nadační fond Krok domů


Klára Chábová je výkonnou ředitelkou Nadačního fondu Krok domů, organizace zaměřující se na podporu mladých dospělých a dalších zranitelných skupin při přechodu z institucionální péče do samostatného života. Pod jejím vedením organizace nejen poskytuje nezbytné bydlení, ale i poradenství, vzdělávání a asistenci. Je rovněž zakladatelkou a předsedkyní spolku Mimo domov pro odložené a ohrožené děti. Klára usiluje o systémové změny v oblasti sociálních služeb a dostupného bydlení pro ohrožené skupiny. Její dlouhodobá práce a úsilí má zásadní dopad na zajištění lepších podmínek pro mladé lidi, kteří opouštějí dětské domovy a výchovné ústavy a na prevenci bezdomovectví.

 

Adéla Hořejší

Adéla Hořejší 

Adéla Hořejší je advokátkou specializující se na lidská práva, zdravotnické a rodinné právo se zaměřením na ochranu zranitelných skupin. Dlouhodobě se věnuje tématům násilí na ženách, porodnického násilí a hledá nástroje, jak posílit rovnoprávnost mezi lidmi. Zastupuje ženy zasažené na svých právech během raného mateřství a pořádá semináře o právech a povinnostech při poskytování zdravotních služeb. Usiluje o humanizaci porodních praktik, aby ženy měly větší kontrolu nad svým tělem a rozhodováním během porodu. Její činnost přispívá k rozvoji rovnosti a respektu ve zdravotnictví i společnosti.

 

Alena Jančíková

Alena Jančíková - Česká asociace paraplegiků – CZEPA, z.s.

Alena Jančíková je ředitelkou České asociace paraplegiků. Na základě vlastní zkušenosti pomáhá lidem po poranění míchy překonávat překážky, vytvářet pracovní příležitosti a prosazuje legislativní změny pro zlepšení jejich životních podmínek. Zaměřuje se na bezbariérovost, individualizovanou podporu a nedostatečnou kapacitu sociálních služeb v regionech. Upozorňuje na neadekvátní metodiky Lékařské posudkové služby ve vztahu k pacientům po poranění míchy a usiluje o navýšení úhrad za zdravotnické prostředky a zdravotní péči. Realizovala projekty jako VozejkMap a Vzejkov, podílí se na bezbariérových iniciativách a startovacích bytů pro vozíčkáře. Svou neúnavnou prací a osobním příkladem motivuje nejen komunitu lidí se zdravotním postižením, ale i celou společnost.


 

IN MEMORIAM

Radek Ptáček_

Radek Ptáček

Radek Ptáček zasvětil svůj život ochraně práv dětí. Jeho jedinečná schopnost spojovat hluboké odborné znalosti s lidským přístupem ovlivnila nejen odbornou debatu, ale především životy mnoha dětí a rodin, kterým jeho práce přinesla naději na lepší budoucnost. Byl velkým zastáncem zakotvení nepřijatelnosti fyzických trestů na dětech do české legislativy. Systematicky komunikoval nutné změny v oblasti péče o duševní zdraví jak pro děti tak dospělé. Jeho akademická a osvětová činnost iniciovala řadu zásadních systémových změn. Jeho odkaz je a navždy bude inspirací pro všechny, kdo usilují o lepší a spravedlivější společnost.