„Romská rada“ se zabývala protiprávními sterilizacemi, fungováním Muzea romské kultury i účelností vynakládání prostředků na začleňování
Rada vlády pro záležitosti romské menšiny přivítala na svém březnovém jednání nové členy i členky a také vzácné hosty. Tematicky se zabývala dalšími kroky v boji proti anticikanismu, ale i bezpečností a nutností participace k účelnému vynakládání prostředků na sociální začleňování.
Na jednání Rady dorazil ministr kultury Martin Baxa, který představil koncept zapojení romské občanské společnosti a potomků přeživších do Garanční rady Muzea romské kultury. Poprvé v historii zavítal na zasedání Rady prezident Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), pod jehož vedením vznikla důležitá zpráva o efektivitě čerpání prostředků ze státního rozpočtu i EU na podporu sociálního začleňování. Dorazila také poslankyně Helena Válková, která je spolu s poslankyní Evou Decroix autorkou pozměňovacího návrhu zákona, kterým se prodlužuje lhůta na odškodnění za protiprávní sterilizaci. Náměstek ministra spravedlnosti Karel Dvořák informoval o vzdělávání v justici v rámci boje proti anticikanismu a vystoupil i Pavel Štern z Byznysu pro společnost. Ten představil první ročník Cen Charty Diverzity pro Roma Friendly Company – ocenění, které vzniklo na základě spolupráce s vládní zmocněnkyní pro záležitosti romské menšiny Lucií Fukovou.
„Děkuji za hojnou účast na jednání a velmi si vážím také účasti vzácných hostů. Řešili jsme řadu důležitých témat. Většina z nich má společného jmenovatele boj proti anticikanismu a potřebu participace Romů. Jedním z kroků je např. vznik Garanční rady Muzea romské kultury, díky které by se do fungování zapojila romskou občanská společnost, významné romské osobnosti a potomci přeživších holocaust Romů a Sintů,“ říká vládní zmocněnkyně pro záležitost romské menšiny Lucie Fuková.
„Dnes jsem informoval vážené členy a členky Rady vlády pro záležitosti romské menšiny o svém záměru zřídit v následujícím období Garanční radu Muzea romské kultury. Muzeum romské kultury dělá unikátní práci a je klíčovou institucí pro všechny, kdo se zabývají tématem Romů a Sintů v kontextu historie i současnosti naší země. Je třeba stále vést intenzivní dialog, důležitý pro romskou menšinu i pro většinovou společnost. Garanční rada může této komunikaci výrazně napomoci. Jsem přesvědčen, že budoucí Rada, která bude složena z 15 významných osobností romského kulturního, uměleckého a společenského života, zástupců potomků přeživších holocaust českých a moravských Romů a Sintů, zástupců odborných, profesních a akademických organizací, odborné veřejnosti a zaměstnanců Ministerstva kultury, tuto ambici dokáže naplnit,“ uvádí ministr kultury Martin Baxa.
Dalším tématem jednání bylo splacení dluhu v oblasti odškodnění za protiprávní sterilizace. „Poslankyně Helena Válková nás dnes informovala o dalším postupu v úsilí prodloužit lhůtu na podávání žádostí o dva roky a snaze o změnu v přístupu k posuzování žádostí,“ říká zmocněnkyně Lucie Fuková. „Doufám, že se vše podaří, že naše spolupráce i tlak Rady přinese výsledky a poslanecká sněmovna v dubnu pozměňovací návrh přijme,“ uzavírá Lucie Fuková.
Zásadním bodem jednání byla zpráva Nejvyššího kontrolního úřadu k efektivitě vynakládání prostředků na sociální začleňování, kterou představil prezident NKÚ Miloslav Kala.
„Moc děkuji za možnost diskutovat na základě dat. Sociální začleňování se netýká pouze Romů a slovo Rom se navíc v této zprávě ani nevyskytuje. Nás ale zajímá podpora začleňování Romů a efektivní zacílení projektů. Potvrdili jsme si, že je třeba v nastavení projektů reflektovat skutečné potřeby romské menšiny a trvat na jejím zapojení zapojení. Projekty musí být proaktivní a pracovat se zmocňováním. V daných lokalitách pak nesmí chybět komunitní práce, jinak není možné dosáhnout dlouhodobější změny,“ říká vládní zmocněnkyně Lucie Fuková. „Musíme se poučit a závěry zohlednit při dalším plánování nejen při čerpání fondů EU, ale především při nastavování monitorovacích mechanismů tzv. odspodu, s akcentem na participaci a zpětnou vazbu od samotných Romů a Romek,“ uzavírá.
Následovaly informace o činnosti výborů a pracovních skupin Rady. Pracovní skupina pro bezpečnost, za podpory vládní zmocněnkyně pro záležitosti romské menšiny, navázala užší spolupráci s Ministerstvem spravedlnosti s cílem podpořit interkulturní kompetence zástupců justice pověřených komunikací s veřejností. Tyto kompetence mj. přispějí k prevenci anticikanismu. O tom hovořili také náměstek ministra spravedlnosti Karel Dvořák a vrchní ředitel Michal Franěk. Ten přislíbil také možnost vzdělávat v boji proti anticikanismu nesoudcovský personál soudů pomocí Justiční akademie. O prohlubování spolupráce v oblasti komunikace promluvil i ředitel odboru prevence kriminality Michal Barbořík. Vládní zmocněnkyně také představila model komunikace pro problémové situace, které se týkají romské menšiny. Model vychází ze zkušeností z posledních dvou let, kdy se efektivní komunikace mezi všemi aktéry na všech úrovních ukázala jako klíčová pro zajištění pocitu bezpečí.
„Všechny tyto kroky mají budovat důvěru ve veřejné instituce. Ať už pomocí včasného a objektivního informování a předcházení šíření manipulativních obsahů, nebo pomocí nediskriminačního, spravedlivého a empatického přístupu justičních zaměstnanců k romské menšině,“ dodává vládní zmocněnkyně Fuková.
Na závěr představil ředitel Byznysu pro společnost Pavel Štern 1. ročník Cen Charty Diverzity - prestižního ocenění pro firmy, které aktivně podporují diverzitu a inkluzi ve svém pracovním prostředí a na českém trhu práce. V rámci slavnostního večera 30. května bude ve spolupráci se zmocněnkyní Lucií Fukovou poprvé oceněna také Roma Friendly Company. Uzávěrka pro přihlášky firem, projektů a iniciativ je 28. dubna 2025.
„Právě v těchto turbulentních časech je více než jindy potřebné ukázat, že diverzita, inkluze, rovné příležitosti, respekt k jinakosti, mají svoji nezastupitelnou roli. Jsou to naše klíčové hodnoty, na základě kterých byly také budovány otevřené prosperující a demokratické společnosti po 2. světové válce,“ uvádí ředitel Byznysu pro společnost Pavel Štern.
Členové a členky Rady vlády pro záležitosti romské menšiny byli také informováni o tom, že vláda schválila revidované znění Strategie rovnosti, začlenění a participace Romů 2021-2030. Tajemnice Rady Kateřina Bursíková Jacques pak vyzdvihla finálovou účast Kláry Kameníkové z Oddělení Rady vlády pro záležitosti romské menšiny v Úřednickém činu roku. Ve hře o ocenění je její projekt Spravedlivé odškodnění obětí protiprávních sterilizací, na kterém spolupracovala nejen se svými kolegy a kolegyněmi, ale i s Kanceláří Veřejného ochránce práv.
„Dnešní jednání bylo bohaté na usnesení i na účast. Jsem ráda, že se postupně daří více rozhýbávat spolupráci s jednotlivými ministerstvy a institucemi a že děláme pokroky i v konkrétních opatřeních v boji proti anticikanismu. Čeká nás mezinárodní den Romů a veškerý pokrok v těchto oblastech je i dárek pro život celé romské menšiny,“ uzavírá vládní zmocněnkyně pro záležitosti romské menšiny Lucie Fuková.