Pavel Kohout: Nekrmte tu bestii
Macháčkova výměna: Jak obrodit kapitalismus?
Řešením je i omezení státních výdajů – na maximálně 45 % HDP ročně, a i to je velmi velkorysý limit.
Především je namístě otázka, zda hospodářský systém, kde vláda utrácí přes polovinu HDP, je vůbec ještě tržní hospodářství neboli kapitalismus. Některé státy, například Francie, utrácejí 56 % HDP, a pak se diví, že hospodářství stagnuje.
Evropa si zvykla na vysokou životní úroveň na dluh, veřejný i soukromý. A když nyní investoři konečně ztrácejí svoji dřívější svatou trpělivost a ochotu kupovat další dluhopisy, je to vydáváno za krizi kapitalismu. Neuvěřitelné.
Řešením je za prvé omezení státních výdajů na maximálně 45 % HDP ročně; i to je velmi velkorysý limit. Za druhé, zrušit všechny daňové výhody pro zadlužení na úrovni podniků i domácností. Snížit nebo zrušit daně z kapitálových výnosů, neboť financování pomocí akciového kapitálu je systémově mnohem méně rizikové než dluhové financování.
Pokud jde o domácí česká specifika – ano, náš právní stát má hodně co dohánět, ale při pohledu na bruselské žonglování s právem docházím k názoru, že by mohlo být mnohem hůře. Ohledně korupce existují jen dva dobré recepty:
(a) naprostá otevřenost veřejných financí;
(b) nekrmte tu bestii.
Koruna neutracená rovná se koruna neukradená. Pro českou ekonomiku bych stanovil výdajový limit na 35 % HDP, a i to by bylo stále hodně.
Otázka tedy nezní, jak změnit kapitalismus. Otázkou je, jak ho v Evropě po desetiletích pečovatelského státu znovu zavést.
Publikováno v HN, 23.1.2012