Pavel Kohout: Inspirace ve Švýcarsku, Lucembursku i Izraeli
Reakce na otázku komentátora Respektu Jana Macháčka - Jakou společnost chceme vlastně vybudovat?
Liberální anglosaský model vlastně nepamatujeme. V Británii a v USA existoval naposledy před válkou. Před první světovou, abych byl přesný.
Nynější Británie vybírá stejný objem daní jako Česká republika a má mimochodem plně socialistické zdravotnictví ne nepodobné našemu modelu před rokem 1989. Spojené státy mají jedny z nejvyšších mezních daňových sazeb na světě, zejména pro podniky, kde 35 % je vskutku hodně.
Anglosaský model je věcí minulosti, o čemž svědčí, že sami Američané se dívají na Německo jako na vzor liberálního trhu. Levicový deník The New York Times nedávno napsal o Německu: „První lekcí je, že je vskutku možné zefektivnit vládu. Jak bylo pro západní Evropu typické, Německo dlouhou dobu mělo systém podpory v nezaměstnanosti, který motivoval k nezaměstnanosti. Ale před necelými deseti lety začalo systém měnit. Německo osekalo řadu benefitů i pobídky k předčasnému důchodu. Zároveň začalo zapojovat dlouhodobě nezaměstnané do pracovního procesu.“
Vida, jak „kapitalistická“ Amerika vzhlíží k „sociálně tržnímu“ hospodářství. Americký deník obdivně popisuje, jak Němci nutí nezaměstnané pracovat pod sankcemi velmi zásadní redukce podpor. A pozor, teď přijde klenot:
„Podpora postižených v rámci Social Security, která je důvodem, proč téměř 20 procent Američanů v pracovním věku nepracuje, by hodně získala z reforem německého typu. Totéž platí pro penze ve veřejném sektoru, které vybízejí pracující, aby šli do penze v 55 nebo 60 letech.“
Kde zůstala ta Amerika vyznávající bezcitný kovbojský kapitalismus volné soutěže?
Pokud jde o vzory pro nás: daňová zátěž na úrovni Kanady nebo Švýcarska (31 % HDP), kapitálový trh inspirovaný Lucemburskem (ano, jde to, není to fantazie), podpora drobných podniků na úrovni Izraele (rovněž víme jak), sociální systém podle německého vzoru (konec kariérní vícegenerační nezaměstnanosti), kvalita státní správy alespoň na úrovni Británie, když už ne Švédska (i zde jsou recepty, začít by se dalo třeba na Ředitelství silnic a dálnic).
Publikováno na dialog.ihned.cz, 21.6.2011