EN

Vláda České republiky

Stránka byla přesunuta do archivu

Miroslav Zámečník: Kam se poděl bezpečný přístav?



Slabší koruna nám pomůže v obchodu s Evropou.

Je to sotva pár týdnů, co byla česká koruna vydávána za bezpečný přístav bezmála srovnávaný se švýcarským frankem.

Byť tohle přirovnání přišlo zvenčí a v domácím prostředí bylo přijímáno se skepsí. Například v týdeníku Euro jsme dospěli k závěru, že pro zemi s tak vysokým podílem odvětví, jež jsou vystavena přímé mezinárodní konkurenci a soutěží v drtivé většině případů pouze cenou, by zpevňování koruny nebylo zrovna požehnáním.

Přesto má současný negativní sentiment vůči koruně pachuť jistého překvapení.

Zkrátka a dobře, trhy zas tak výrazně mezi českou korunou a jinými středoevropskými měnami nerozlišují. Důležité odlišnosti mezi ekonomikami, například pokud jde o jistý ostrovní charakter české bankovní soustavy z hlediska její faktické nezávislosti na financování zvenčí, je dostatečně nezaujaly.

Podstatnější je otázka, zda klesající koruna představuje pro Česko špatnou zprávu. Pokud se budeme držet jen fundamentální analýzy, bude se dopad lišit podle měn, přičemž po zkušenostech s hedgingem v turbulentním roce 2008 poměrně dost exportních firem od zajišťování upustilo.

Významné oslabení zejména vůči dolaru se nepochybně promítne spíše negativně, neboť český vývoz do dolarové zóny, tedy nejen Ruska, ale i Číny a většiny rozvojových zemí, je podstatně slabší než dovoz z ní. V míře, v jaké nejde dovozy nahradit, nepochybně v této relaci dojde ke zhoršení obchodního salda. Slabá koruna sice vývozu pomůže, jenže se zpožděním, a ani potom zdaleka nebude schopna vykompenzovat zvýšené náklady na dovoz.

Jinak to bude vypadat v relaci k euru, v němž je denominována převážná část českého zahraničního obchodu a kde Česká republika vykazuje významný obchodní přebytek. Česko je celosvětově šestým největším vývozcem do eurozóny, s druhou nejvyšší meziroční dynamikou růstu vývozu. Má také relativně vysoké kladné saldo v obchodu s eurozónou.

Vstupovat do éry anemické zahraniční poptávky v Evropě s korunou, která vůči euru oslabuje zhruba stejně rychle jako forint nebo złotý, navozuje úvahy o křížových elasticitách substituce a podobných finesách ekonomie mezinárodního obchodu. Shrňme to: oslabení koruny sice nelze vydávat za bůhvíjaké vítězství, ale české ekonomice přinejmenším v obchodu s Evropou pomůže.
A tahle relace je pro nás, ať chceme nebo nechceme, pořád rozhodující.

 

Publikováno v týdeníku Euro, 21.11.2011