Úřad vlády nově přechází na doménu vlada.gov.cz. Více informací

Tiskové zprávy

16. 1. 2009 14:12

Společné prohlášení předsedy Evropské rady M. Topolánka a předsedy slovenské vlády R. Fica

Text společného prohlášení předsedy Evropské rady M. Topolánka a předsedy slovenské vlády R. Fica.

Vzhledem k přetrvávajícím zásadním problémům s dodávkami ruského plynu na území SR byly nalezeny dvě technické možnosti alternativních dodávek.

Vzhledem k přetrvávajícím zásadním problémům s dodávkami ruského plynu tranzitem přes Ukrajinu na území SR byly nalezeny dvě technické možnosti alternativních dodávek cca 20 miliónů krychlových metrů plynu na Slovensko.

První možností je swapová operace mezi Ruskem, Ukrajinou a Slovenskem.

Druhou jsou dodávky prostřednictvím plynovodu Jamal přes ČR.

Bez uskutečnění těchto opatření v průběhu nejbližších dnů se slovenská ekonomika dostane do kritického stavu včetně snížení dodávek pro zásobování obyvatelstva. V této situaci SR očekává projev evropské solidarity.

ČR a RWE Transgas potvrdily technickou připravenost uskutečnit transit nouzových dodávek přes území státu. Tyto dodávky nejsou uskutečnitelné bez souhlasu společností EON – Ruhrgas a Gdf – Suez, které jsou zároveň akcionáři SPP, postoupit tento objem ve prospěch SR.

O tomto řešení bude informovat předseda slovenské vlády R. Fico a předseda Evropské rady M.Topolánek kancléřku SRN A. Merkelovou a prezidenta Francie N. Sarkozyho.

vytisknout   e-mailem   Facebook   síť X

Fotogalerie [F] fotogalerie