Přijetí potomků generála Sergeje Vojcechovského v Hrzánském paláci
Zmocněnkyně vlády pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková přijala v Hrzánském paláci potomky generála Sergeje Vojcechovského. Slavnostní setkání se konalo v předvečer 80. výročí konce II. světové války a bylo symbolickým aktem uznání i pozdního zadostiučinění rodinám obětí sovětských represí, které se odehrály po jejím skončení. Během slavnostního aktu podepsali potomci generála Vojcechovského rovněž Prohlášení o nabytí státního občanství České republiky.
Potomci generála Vojcechovského přicestovali z USA, kam rodina po válce emigrovala. Setkání se zúčastnili Sergej Voicechovský – vnuk, Helene Zgagowská – vnučka, Marc Voicechovský – pravnuk, Michael Voicechovský – pravnuk. Jako symbolický návrat ke svým československým kořenům podepsali během slavnostního přijetí také Prohlášení o nabytí státního občanství České republiky, o které se rozhodli požádat.
Sergej Vojcechovský byl významným generálem československé armády ruského původu, velitelem československých legionářů a odpůrcem nacismu i komunismu. 12. května 1945 byl v Praze svévolně zatčen příslušníky sovětské vojenské kontrarozvědky Smerš a okamžitě převezen do Moskvy, kde ho 15. září 1945 odsoudili za údajnou protisovětskou činnost k deseti letům v gulagu. Aniž by to tušil, zbavila ho v roce 1949 komunistická moc v Praze jeho vojenské hodnosti. 7. dubna 1951 zemřel Sergej Vojcechovský v sibiřském Ozerlagu na celkové vyčerpání organismu. V roce 1996 byl rehabilitován Hlavní vojenskou prokuraturou Ruské federace a 28. října 1997 mu byl In memoriam udělen prezidentem Václavem Havlem Řád Bílého lva I. třídy.
Osud generála Vojcechovského je symbolem systematických represí, kterým českoslovenští občané čelili po skončení II. světové války. Zmocněnkyně ve svém projevu připomněla nejen zásluhy generála Vojcechovského, ale i tragické důsledky sovětské okupace střední a východní Evropy po roce 1945.
Ve svém úvodním slovu zmocněnkyně vlády pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková zdůraznila: „V souvislosti s připomínkou 80. výročí od konce II. světové války nelze upřít význam Sovětské armády na porážce nacismu ani oběti ruského lidu v boji proti nacismu, které se každoročně právem připomínají. Nesmíme ale zapomínat na historický kontext; byla to právě Sovětská armáda, která následně obsadila země střední a východní Evropy, což vedlo k potlačení státní suverenity příslušných států a nastolení komunistických režimů vyznačujících se po desetiletí potlačováním lidských práv, násilím a únosy do sovětských věznic a gulagů.“ Svá slova směřovala také k přítomným generálovým potomkům: „Bolestná zkušenost vaší rodiny je nedílnou součástí historické paměti této země. Přála bych si, abyste dnešní setkání brali jako naše vyjádření úcty k vaší rodině.“
Slavnostní přijetí potomků generála Vojcechovského je součástí širší snahy o zviditelnění příběhů obětí totalitních režimů a podporu historické paměti v duchu ochrany lidských práv a demokratických hodnot.