Úřad vlády nově přechází na doménu vlada.gov.cz. Více informací

Tiskové zprávy

16. 4. 2009 9:53

Premiér Topolánek představil rekonstruovanou Benešovu vilu

Rozsáhlá rekonstrukce Benešovy vily v Sezimově Ústí je u konce. Rezidence Úřadu vlády ČR, kterou nechal obnovit kabinet premiéra Mirka Topolánka, bude koncem května zkolaudována a otevřena veřejnosti.

Benešova vila bude sloužit jako reprezentační prostor pro jednání vlády a premiéra, ale také jako památník Hany a Edvarda Benešových.

„Prostory jsou upraveny do původní podoby a mým přáním je, aby byl naplněn odkaz manželů Benešových, aby byl objekt vrácen lidem – možná to zní jako fráze, ale my opravdu chceme a udělali jsme všechno pro to, aby vila byla přístupná lidem,“ říká k rekonstruované Benešově vile odstupující premiér Mirek Topolánek, který vilou provedl první návštěvníky.

Během rozsáhlé rekonstrukce byl od roku 2006 opraven plášť budovy a společenské místnosti. Vila tak více odpovídá původnímu projektu architekta Petra Kropáčka, který stavbu realizoval v letech 1930 až 1931. Během tří let Úřad vlády zaplatil za rekonstrukci necelých 20 milionů korun.

Ve třicátých letech bylo zadáním manželů Benešových postavit dům připomínající venkovské stavení na jihu Francie, přáli si nejen hladké zdi a nízké střechy, ale též světlé místnosti. V létě 1937 se Benešovi rozhodli vilu dostavět. Podle projektu architekta Otokara Fierlingera byl přistavěn na severozápadní fasádu nový trakt se sallou terrenou a terasu před jihozápadním průčelím zastínila obloučkovitá lodžie. Obytné a užitkové prostory byly v dvoupodlažním domě rozloženy do dvou členitých křídel.

V listopadu 1973 sepsala Hana Benešová závěť, v níž odkázala část mobiliáře a vilu s přilehlými pozemky Muzeu husitského revolučního hnutí v Táboře. Po její smrti převzal v roce 1975 tyto nemovitosti Okresní národní výbor v Táboře. Koncem roku 1975 byl mobiliář z vily odvezen do depozitáře a dům smluvně převeden do majetku Úřadu předsednictva vlády ČSSR.

Slavnostní otevření Benešovy vily proběhne 28. května při příležitosti 125. výročí narození Edvarda Beneše. Vila bude následně přístupná veřejnosti 30. a 31. května a po celé léto vždy poslední víkend v měsíci od 10 do 17 hodin i s odborným výkladem.

vytisknout   e-mailem   Facebook   síť X

Fotogalerie [F] fotogalerie