Premiér Mirek Topolánek zahájil prestižní Evropské bankovní a finanční fórum
Předseda vlády ČR Mirek Topolánek v úterý 1. dubna svým projevem zahájil 16. ročník Evropského bankovního a finančního fóra. Prestižní mezinárodní konference se koná ve dnech 1. - 3. dubna a tradičně se jí zúčastní renomovaní odborníci zastupující finanční instituce z celého světa.
V úvodu zahajovací řeči se premiér zaměřil na ostře sledované téma, kterým je přijetí jednotné evropské měny Českou republikou. Premiér zdůraznil, že vláda plánuje zavedení eura až tehdy, kdy to bude výhodné pro českou ekonomiku a tím i pro české občany. "Opatření, která nám umožní euro bez problémů přijmout, jsou přesně ta, která beztak potřebujeme prosadit a provést, abychom měli zdravé veřejné finance, dlouhodobý vysoký růst a kromě nominálních, plnili i reálná konvergenční kritéria," uvedl předseda vlády. Dodal, že "pouhé" plnění maastrichtských kritérií není dostačující a aby bylo zavedení eura pro Českou republiku skutečným přínosem, musíme splnit mnohem širší soubor "superkritérií." Jako takové premiér označil mzdy, ceny, produktivitu, sladění hospodářských cyklů a pružnost, se kterou bude česká ekonomika schopná přestát případný šok z nesladěnosti těchto cyklů. "Vzhledem k úzké vazbě na německou ekonomiku je důležité především česko-německé porovnání," připomněl premiér a potvrdil, že je proti uspěchání vstupu do eurozóny. "Vláda v tomto postupuje v souladu s ČNB, která každoročně vyhodnocuje plnění dodatečných kritérií," prohlásil premiér a zdůraznil zásadní podíl odpovědnosti vlády na odstranění rigidit, které brání flexibilní reakci na šoky hospodářských cyklů.
Další aktuální finanční otázkou, ke které se premiér vyjádřil bylo působení tzv. suverénních fondů (Sovereign Wealth Funds) a jejich regulace. "Jsem názoru, že ochrana a regulace by se měla vztahovat především na odvětví, v nichž fungují již dnes. Na firmy strategického významu a na obranný průmysl," upřesnil premiér. Trh označil jako největší přednost naší ekonomiky. "Kdo na něm operuje, musí se chovat racionálně, což omezuje možnosti politických zásahů do strategie těchto fondů," upozornil premiér s tím, že snaha o zabránění komukoli nakupovat na volném trhu nemůže být účinná.
V souvislosti s debatou o reformě Mezinárodního měnového fondu premiér poznamenal, že pokud MMF zachraňoval země tím, že jim diktoval "dietní kůru," pak dnes musí nutně zeštíhlit sám. "Rozhodně budeme trvat na úsporách v této instituci," zdůraznil.
Společným jmenovatelem premiérovy řeči bylo spojení "méně regulace" a "volný trh." "Fungující volný trh se vypořádá s eurem, umožní těžit z jeho výhod a minimalizuje nevýhody. Volný trh je tím, co k nám láká tzv. suverénní fondy - nikoli obráceně," upřesnil premiér a upozornil, že přílišná regulace má na trh destruktivní vliv.
V závěru své řeči premiér popřál účastníkům fóra příjemný pobyt v Praze. "Zkuste si všimnout, že Česká republika byla, je a hlavně stále bude ideálním místem pro vaše investice," řekl premiér. "Pokud jste sem přijeli diskutovat, je to výborné. Pokud jste sem přijeli utratit velké peníze, pak jste zde správně a udělejte to. A pokud byste zde chtěli alokovat opravdu velké peníze, pak zde zůstaňte," vyzval své posluchače premiér. Jeho projev byl odměněn bouřlivým potleskem.