EN

Vláda České republiky

Premiér Mirek Topolánek se zúčastnil otevření nového pavilonu Ústřední vojenské nemocnice

Předseda vlády Mirek Topolánek se v pátek 1. února zúčastnil slavnostního přestřižení pásky nového pavilonu Ústřední vojenské nemocnice. Otevřením pavilonu C, jehož rekonstrukce byla zahájena v únoru 2006, nemocnice dovršila obnovu budov ve svém areálu.

Otevření nového pavilonu se zhostil prezident republiky Václav Klaus společně s předsedou vlády Mirkem Topolánkem. Slavnostní přestřižení pásky se uskutečnilo za přítomnosti prvního náměstka ministryně obrany Martina Bartáka, náměstka ministra zdravotnictví Marka Šnajdra a náčelníka generálního štábu Vlastimila Picka.

"Neurochirurgické oddělení Ústřední vojenské nemocnice představuje absolutní špičku v České republice. Je třeba se zamyslet nad tím, co udělat pro to, aby taková péče byla pacientům poskytována bez nutnosti rozhodování, zda se vyplatí," uvedl premiér ve své zahajovací řeči. "Je nezbytné zabezpečit solidaritu zdravých s nemocnými, bohatých s chudými a změnit vzorce chování občanů," zdůraznil premiér. "Operace nesmí podléhat procesu rozhodování, zda je možné ji vykonat, či ne. Změny ve zdravotnictví vedou právě k tomu, abychom mohli poskytovat kvalitní zdravotní péči všem občanům," řekl premiér v souvislosti s reformou ministra zdravotnictví Tomáše Julínka. Otevření léčebny pro veterány premiér označil jako krok správným směrem. "Je důležité stavět a otevírat taková špičková pracoviště evropského významu. Přeji vám, ať je zařízení k užitku pacientům a našim veteránům," popřál premiér personálu nemocnice. "Přeji lékařům, ať nemusejí činit rozhodování proti své přísaze." Dnes otevřený pavilon nabízí hned tři významné projekty.

Prvním je multifunkční operační sál s magnetickou rezonancí pro zákroky v oblasti neurochirurgie. Unikátní pracoviště představuje zcela ojedinělou soustavu svého druhu, která umožňuje na milimetry přesné zobrazení poškozené mozkové tkáně, kterou je nutné odstranit. Systém rovněž umožňuje rychlý přesun pacienta na vyšetření magnetickou rezonancí přímo během operace. Multifunkční operační sál je vybaven nejdokonalejší technikou, která umožňuje dokonalejší určení operačního postupu a minimalizaci pooperačních rizik. Podobná zařízení, která usnadňují snížení počtu opakovaných neurochirurgických zákroků u pacienta a zvyšují účinnost operace, jsou dostupná pouze v dalších dvou zemích - v Belgii a v Arizoně.

Další část nově otevřeného pavilonu představuje léčebna dlouhodobě nemocných pro veterány a celá řada odborných pracovišť a lůžkových oddělení (dermatovenerologické oddělení - 24 lůžek, psychiatrické oddělení – vysoce odborné a profesionální pracoviště s mezinárodními standardy ochrany a péče o psychiatrického pacienta s kapacitou 40 lůžek, oddělení následné rehabilitační péče s 28 místy, oddělení všeobecných interních lůžek a oddělení rehabilitační a fyzikální medicíny s 27 místy).

Ústřední vojenská nemocnice byla otevřena v roce 1938, od roku 1998 je nemocnici určen statut traumacentra, schopného ošetřovat nejsložitější mnohočetná a komplikovaná poranění, zahrnující poranění centrální nervové soustavy. V roce 2004 ÚVN získala certifikát k mezinárodní akreditaci Joint Commission International. Stala se tak první nemocnicí ve střední a východní Evropě, které bylo uděleno nezávislé externí potvrzení vysoké kvality péče a bezpečí pro pacienty. Prestižní certifikát je nutné obnovovat každé tři roky, ÚVN jím byla znovuoceněna v roce 2007.