EN

Vláda České republiky

Britský velvyslanec a zástupce MZV zamíří do Kunžaku uctít odkaz Sira Nicholase Wintona



Britský velvyslanec Matt Field a náměstek ministra zahraničních věcí České republiky Jan Marian společně navštíví Základní školu Nicholase Wintona v Kunžaku ve čtvrtek 13. března 2025. Návštěva symbolicky připomene 86. výročí záchrany první skupiny židovských dětí, které Nicholas Winton poslal do bezpečí pouhý den před nacistickou okupací Československa.

Akci organizuje Odbor strategické komunikace státu Úřadu vlády ČR při příležitosti připomenutí odvážného činu, který zachránil životy 669 převážně židovských dětí před hrůzami holocaustu. První skupina dětí opustila Prahu 14. března 1939, tedy jen den před německou okupací.
„Nicholas Winton a jeho spolupracovníci čelili strašlivé hrozbě a rozhodli se konat. Stále věřím, že v konání dobra nebyl, není a nebude sám. V kontextu aktuálního dění je velmi důležité si tyto příběhy připomínat,“ sdělil k návštěvě britský velvyslanec Matt Field.
,,Příběh Nicholase Wintona a dětí, které zachránil, nám připomíná, že svoboda a bezpečí nejsou samozřejmostí. Jeho čin nebyl pouze projevem mimořádné lidskosti, ale i odhodlání jednat tváří v tvář nebezpečí. Dnes, v době, kdy čelíme novým hrozbám a výzvám, je důležité si uvědomit, že obrana demokratických hodnot a pomoc druhým vyžadují aktivní přístup. Jsem rád, že se k odkazu Nicholase Wintona hlásí i mladá generace a že Ministerstvo zahraničních věcí pravidelně se studenty hovoří o významu solidarity, odpovědnosti a poučení z historie,“ doplňuje náměstek ministra zahraničních věcí Jan Marian.
Program návštěvy, která začne v 10:15, zahrnuje uvítání ředitelkou školy, besedu se žáky 6. až 9. tříd s překladem do angličtiny, prohlídku školy včetně překvapení v podobě vystoupení žáků třetí třídy a společný oběd.
„Svoboda a bezpečí nejsou samozřejmostí. Příběh Sira Nicholase Wintona nám připomíná, jak rychle se může situace změnit, když se někde chopí moci diktátor. Wintonova nezištná pomoc a odvaha jsou odkazem, který má i dnes mimořádnou hodnotu," uvádí ředitel Odboru strategické komunikace Oldřich Bruža.
Základní škola v Kunžaku nese jméno Nicholase Wintona od ledna 2008, kdy o to sama požádala po zhlédnutí filmu Síla lidskosti. Sir Nicholas Winton školu osobně navštívil a udržoval s ní pravidelný kontakt. Z jeho odkazu vzešly místní tradice jako štafetový běh u příležitosti jeho narozenin či vysazení Wintonovy lípy.
Škola se hlásí k hodnotám demokracie, nezištné pomoci druhým a aktivnímu přístupu k řešení společenských problémů. Žáci se sami aktivně zapojují do charitativních sbírek například pro nemocné děti. Sbírkami také přispívají na vzdělání keňského chlapce v programu adopce na dálku či na výsadbu stromů v Izraeli.
Škola dlouhodobě spolupracovala s Ruth Hálovou, jedním ze zachráněných „Wintonových dětí", která ji pravidelně navštěvovala a zprostředkovávala žákům přímé spojení s Wintonovým odkazem. V současnosti škola udržuje kontakt s potomky Sira Nicholase Wintona.
Mnoho ze zachráněných „Wintonových dětí” se později významně zapojilo do obrany Velké Británie a osvobození Československa. Celkem dvacet šest z nich sloužilo u RAF (britského letectva) a třicet dalších se účastnilo frontového nasazení u Dunkerque s Československou samostatnou obrněnou brigádou. Několik dívek se připojilo k ženským pomocným praporům. Tito motivovaní vojáci a vojákyně prokázali neobyčejnou odvahu a odhodlání v boji za svobodu své původní vlasti.
Návštěva významných hostů má připomenout, že hodnoty jako svoboda, bezpečí a demokracie vyžadují osobní odpovědnost a ochotu aktivně jednat, zejména v době, kdy jsou tyto hodnoty ohroženy.