EN

Vláda České republiky

Rozvodová novela posiluje ochranu ohrožených dětí, potvrzují data i odborníci napříč obory

Zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková komentuje dopady novely pro média, 15. července 2025.
Zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková komentuje dopady novely pro média, 15. července 2025.


Odborníci z prestižních institucí napříč obory se dnes na Úřadu vlády ČR shodli, že tzv. „rozvodová“ novela občanského zákoníku představuje klíčový a žádoucí krok k posílení ochrany dětí ohrožených násilím a modernizaci systému péče o děti v České republice. Během snídaně pro novináře, kterou uspořádala zmocněnkyně vlády pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková ve spolupráci s Iniciativou Dětství bez násilí, experti představili aktuální data, výzkumy a praktické kroky, které novela umožňuje a podporuje.

Novela občanského zákoníku je konkrétní krok k tomu, abychom děti v naší zemi chránili před násilím lépe a citlivěji. Přináší totiž změny, které odborníci z praxe dlouhodobě považují za nutné,” vyzdvihuje zmocněnkyně vlády pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková. Novela nyní čeká na podpis prezidenta, a právě v této fázi je klíčové, aby veřejná debata vycházela z argumentů podložených daty a zaměřila se na skutečný obsah a pozitivní dopady novely, které mají dětem v naší zemi zajistit větší bezpečí. Přijímané změny pak musí být podpořeny souvisejícími kroky k jejich naplnění, jako je meziresortní spolupráce, vzdělávání odborníků a podpůrné programy pro rodiče. Ty a další jsou popsány ve Vládním programu Bezpečné dětství,” uvedla.

Důležitost novely pro lepší ochranu ohrožených dětí potvrzuje i Vít Alexander Schorm, zástupce veřejného ochránce práv a ochránce práv dětí: „V kontextu této novely rozhodujeme o nejcitlivější části naší společnosti, o dětech. Výslovné odmítnutí tělesných trestů, ač deklaratorní, považuji za zásadní východisko pro lepší systémovou ochranu dětí. Z pozice dětského ombudsmana aktivně podporuji další připravované kroky, které pomohou promítnout tuto změnu do fungování systému a každodenní praxe na ochranu dětí.

Na důkladnou přípravu novely a její praktické dopady upozornila Pavla Belloňová, ředitelka legislativního odboru Ministerstva spravedlnosti: „Při přípravě zmiňované novely jsme postupovali v úzké koordinaci s odborníky z praxe tak, aby odpovídala současným potřebám systému ochrany dětí a reflektovala mezinárodní doporučení. Novela zpřehledňuje postupy ve věcech péče o dítě, zakotvuje nepřípustnost tělesných trestů a vytváří pevnější rámec pro rozhodování soudů v zájmu dítěte.“

Změna přichází v době, kdy alarmující čísla ukazují na rostoucí závažnost násilí páchaného na dětech. Podle dat Ministerstva práce a sociálních věcí došlo v roce 2024 k 9% nárůstu počtu týraných a zneužívaných dětí. Jde o nejvyšší číslo za posledních 20 let. Narůstá i závažnost násilí a jeho dopadů vč. počtu úmrtí, nutnosti hospitalizace dětí či počtu dětí s diagnostikovanou posttraumatickou stresovou poruchou (PTSD). V současné době se na tuto problematiku specializuje jen 8 % pracovníků OSPOD, proto je tuto situaci třeba změnit a uvolnit jejich kapacity pro řešení případů skutečně závažného násilí místo administrace a řešení bezproblémových rozvodů – a právě to novela umožňuje.

Potvrzují to i zkušenosti z terénu. „Roste nejen počet případů násilí na dětech, ale zvyšuje se i jejich závažnost,“ uvedla Terezie Pemová, soudní sociální pracovnice. „Děti, které zažívají násilí v rodinách, potřebují rychlou a účinnou pomoc. Novela je šancí, jak nastavit systém, tak, aby dokázal tyto děti ochránit a nebyl zahlcen spory, které lze řešit dohodou rodičů,” dodává.

Účinná ochrana dětí se neobejde bez systémových změn, ale i bez proměny v každodenním přístupu k nim. Dobrou zprávou je, že většina rodičů už nechce vychovávat děti násilím. Na to poukázala Martina Sebalo Vňuková z Psychiatrické kliniky 1. lékařské fakulty UK a VFN: „Podle nejnovějšího výzkumu 84,2 % českých rodičů již chce vychovávat děti bez fyzických trestů, v praxi se jim to ale stále nedaří a přivítali by informace podporu v tom, jak výchovné situace s dětmi řešit jinak.“  

Otevírá se tak prostor pro to, abychom rodiče ve změně podpořili a byli jim oporou při hledání a osvojování nenásilných přístupů. „Zda budou děti skutečně lépe chráněné, záleží především na tom, jak kvalitně a důsledně se podaří nové postupy a pravidla uvést do praxe. Klíčová bude také dostatečná podpora odborníků, kteří s ohroženými dětmi pracují přímo v terénu,“ uvedl Vladimír Polák, místopředseda Krajského soudu v Ústí nad Labem a opatrovnický soudce. „V Centru LOCIKA proto finalizujeme novou knihu a další materiály, které rodičům pomohou s výchovou bez násilí. Současně připravujeme i praktické nástroje pro odborníky do jejich každodenní praxe,“ doplnila Petra Wünschová.

„Klíčové pro skutečné změny v praxi bude i kvalitní vzdělávání soudců. Proto k tématu novely občanského zákoníku a ochrany dětí připravujeme celou řadu seminářů a akcí pro opatrovnické i trestní soudce a další odborníky. Jen v loňském roce jsme uspořádali celkem přes 900 vzdělávacích akcí a podobného čísla chceme dosáhnout i letos a v dalších letech,“ uzavřela Ludmila Vodáková, ředitelka Justiční akademie.

Iniciativa Dětství bez násilí je společnou iniciativou vládního a nevládního sektoru, která vznikla v reakci na kritickou situace v oblasti sociálně-právní ochrany dětí. Iniciativa usiluje o to, aby se dětství bez násilí stalo v České republice nejen heslem, ale i žitou realitou. Dlouhodobě podporuje například přijetí novely zakotvující nepřijatelnosti tělesných trestů v OZ a výzvu podepsalo více než 12 tisíc podporovatelů z řad veřejnosti.

Pod Iniciativou jsou podepsaní například: Centrum LOCIKA, Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková nebo Veřejný ochránce práv JUDr. Stanislav Křeček a další osobnosti, instituce a organizace. Jejich seznam, stejně jako infomateriály k laskavé výchově dětí bez násilí, naleznete na webu www.detstvibeznasili.cz/memorandum.

Další zdroje:

 

Kontakt pro média (zmocněnkyně vlády pro lidská práva): Petra Schwarz Koutská, petra.schwarzova@gmail.com, 731 606 854

Kontakt pro média (Iniciativa Dětství bez násilí a Centrum LOCIKA): Aneta Kuželová, anetak@centrumlocika.cz, 728 186 586