Tiskový brífink premiéra Petra Nečase, ministrů Petra Bendla a Miroslava Kalouska po jednání s předsedou ASZ Josefem Stehlíkem, 4. června 20
Michal Schuster, tiskový mluvčí vlády ČR: Dobrý den, dámy a pánové. Začíná brífink po jednání předsedy vlády Petra Nečase, ministra financí Miroslava Kalouska a ministra zemědělství Petra Bendla s předsedou Asociace soukromých zemědělců panem Josefem Stehlíkem. Pane premiére, poprosím vás o úvodní vyjádření.
Petr Nečas, předseda vlády ČR: Dobrý den, dámy a pánové. Vláda ČR nikdy neodmítala jednat se zástupci zemědělské veřejnosti, my jsme si vědomi důležitosti tohoto sektoru pro naše národní hospodářství i problémů, které zemědělci mají. Na druhé straně jsme jasně řekli, že jsme připraveni jednat s těmi, kteří si neberou své spoluobčany jako rukojmí a kteří nehrozí různými akcemi a jsou skutečně připraveni jednat. Proto jsme s ASZ vedli opakovaná, dlouhodobá jednání, na základě kterých jsme dospěli k některým návrhům resp. rozhodnutím, se kterými bychom vás dnes rádi seznámili. Za prvé jsme se samozřejmě zabývali tím, co je teď z hlediska zemědělství nejčastěji mediálně prezentováno, tzn. problematikou tzv. zelené nafty. Já chci říci, že naše dohoda spočívá v tom, že zelená nafta skončí, nicméně bude zaveden přechodný mechanismus, který umožní v roce 2013 snížit procento vratky spotřební daně z nafty ze současných 60 % na 40 %, tzn., že ten příští rok bude přechodový, aby se začátkem nového programovacího období a se začátkem plné výše plateb z EU tento institut přestal být používán. Nevymysleli jsme nic nového, používáme v podstatě stejný model, pro který se rozhodlo Německo. To tady potom kolegové když tak doplní, jak vypadá ten německý model. Dále jsme již dříve rozhodli na vládě, na základě jednání ASZ, že po vytvoření Státního pozemkového úřadu sloučením Pozemkového úřadu a Pozemkového fondu, ty výnosy Pozemkového fondu nebudou anonymním příjmem státního rozpočtu, ale bude o ně navýšena kapitola ministerstva zemědělství tak, aby tyto prostředky šly nadále ve prospěch zemědělství a rozvoje venkova. Také jsme se společně dohodli s ASZ, že podpoříme návrhy novely zákona, na základě kterého dojde ke zrušení předkupního práva státu k pozemkům nakoupeným od Pozemkového fondu po jejich úplném splacení. Dohodli jsme se, že budeme spolupracovat při další restrukturalizaci orgánů státní správy zemědělství a také na zrušení daně z příjmu fyzických osob při převodu rodinné farmy např. z otce na syna. Já bych teď poprosil pana předsedu, aby mne doplnil a potom i kolegové ministři.
Josef Stehlík, předseda Asociace soukromých zemědělců: Dobře, děkuji. Také dobré odpoledne přeji. My jsme rádi, že se ta jednání dotáhla do této fáze, tzn., že jsme schopni dneska předstoupit a říci konečný výsledek. Trošku nám to zkomplikovaly ty blokády, ale my jsme vlastně už od měsíce dubna byli v kontaktu s panem premiérem a snažili jsme se prostě přesvědčit o tom, aby rok 2013 mohl být ještě nějakým způsobem využit pro tzv. zelenou naftu, protože zkrátka končí to období od roku 2004, které bylo vypočítáno jako vstupní období ČR do EU. Takže to jsme se dohodli a nakonec dneska to tady říkáme. Ta druhá část se týkala potom věcí rozpočtu ministerstva zemědělství především v oblastech, které se týkají nákupu půdy, investic a věcí dlouhodobého charakteru, tzn., aby zemědělci získali mnohem podstatnější majetkovou základnu, než v současné době mají, především v oblasti půdy. Pak je ta část, která se týká novely zákona 95, také to pan premiér zmínil, to navazuje na tento druhý bod, tzn., zemědělci, aby měli podstatně větší majetkovou účast na pozemcích, které obhospodařují. Velkou pozornost jsme věnovali věcem kolem byrokracie, protože ta nás trápí velice mnoho. Jsme rádi, že ministerstvo zemědělství přistoupilo k transformačnímu procesu, tzn., že se snaží a my se snažíme pomoci panu ministrovi zemědělství najít takové administrativní postupy v rámci ministerstva, které zemědělcům podnikatelům nepřidělávají další povinnosti a další vlastně náklady, které se tímto zvyšují. No a jako konkrétní příklad, který tady zazněl, a my jsme za něj velice rádi, pokud ta jednání budou dál pokračovat, je právě to předávání farem, když to řeknu úplně lidově, ze starého zemědělce na mladého tak, aby ten mladý zemědělec resp. ta rodina, která chce pokračovat v té tradici, nebyla hned na začátku zatížena daní, tak jak to bohužel v mnoha případech v současné době funguje. Tak děkuju.
Petr Nečas, předseda vlády ČR: Poprosím pana ministra financí.
Miroslav Kalousek, ministr financí ČR: Dobré odpoledne, dámy a pánové. Pokud tyto dohody, které prezentoval pan premiér i pan předseda, převedeme do reálných čísel, tak je zřejmé, že se jedná o ústupek nebo o kompromis ze strany strážce veřejných rozpočtů. Nicméně to, čeho já si nesmírně vážím a proč tuto dohodu podporuji, je skutečnost, že to je řekněme zmírnění tempa, není to otočení trendu. Já bych chtěl poděkovat soukromým zemědělcům za to, že chápou, že konsolidace veřejných rozpočtů a snaha o zdravé veřejné rozpočty se nemohou vyhnout nikomu. Dohodu, která se týká jednoročního překlenovacího období o zelené naftě, chápu jako dohodu racionální, protože tím doběhne ona první perioda sedmiletého financování, v letech 2014 až 2020 budou platit zásady nové zemědělské politiky a já jsem připraven, budu-li ještě v té chvíli ministrem financí, v každém případě jsem připraven před tou novou periodou diskutovat o míře veřejné podpory u nás a v sousedních zemích, protože není až tak důležité, zda bude či nebude zelená nafta, ale jaká je ta komparativní míra veřejné podpory u nás a v ostatních zemích, aby české zemědělství díky rozdílné míře veřejné podpory se nedostalo do nekonkurenceschopné situace. Rovněž velmi rád vyjdu vstříc požadavku na daňové oproštění v okamžiku převádění soukromých farem z generace na generace, nejenom já, ale i politická strana, kterou zastupuji. My jsme vždy rodinu vnímali jako jednu ekonomickou jednotku, která by neměla být trestána zdaňováním v okamžiku, kdy generace si ten majetek předávají, takže tady jsem přislíbil, že přijdeme s tím nejjednodušším technickým návrhem, aby to rodinné předávání z otce na syna nebo z matky na dceru, abych nebyl obviňován z genderismu…
Petr Nečas, předseda vlády ČR: Nebo z otce na dceru a z matky na syna, abychom úplně zkompletovali všechny varianty genderově vyvážené.
Miroslav Kalousek, ministr financí ČR: Registrované partnerství do toho motat nebudeme.
Petr Nečas, předseda vlády ČR: Ne, na to jsme konzervativní.
Miroslav Kalousek, ministr financí ČR: Dobře, z generace na generaci, aby nebylo zatíženo zdaněním. To tady chci slíbit, že s tímto návrhem přijdeme. Děkuji.
Petr Nečas, předseda vlády ČR: Tak pan ministr zemědělství.
Petr Bendl, ministr zemědělství ČR: Děkuji za slovo, pane premiére. Já už mám tu situaci poměrně jednoduchou. Já jsem rád, že po týdnech nebo spíše měsících jednání spolu se zemědělskou veřejností a ASZ jsme dospěli k této podobě, kdy prostřednictvím tiskové konference chceme představit pro nás, pro můj rezort, řadu klíčových bodů. Já bych velmi chtěl poděkovat za vstřícnost panu premiérovi i ministrovi financí, protože to nebylo jednoduché. Jeden z klíčových problémů, které chceme pro naše zemědělství do budoucna vyřešit, je udržení konkurenceschopnosti, proto také to řeknu, pro mě je přechodné období na rok 2013 srovnatelné s podporou zemědělců v Německu v oblasti zelené nafty. Oni mají zhruba 45 % spotřeby zpátky limitované spotřebou 10 tis. litrů na rok s tím, že my v podstatě jdeme stejným směrem. Pro nás a pro mě to je zachovávání konkurenceschopnosti s faktem, že od 1. 1. 2014 začíná nová podoba společné zemědělské politiky v Evropě a i tam se budeme snažit o stejné konkurenční podmínky. Pokud se týká návrhu zákona o půdě, jdeme cestou odbyrokratizování zemědělského prostředí. My jsme přesvědčeni, že zrušení předkupního práva vůči státu tam, kde mají zemědělci naplněné a splněné finanční podmínky vůči státu, je správné, neboť nebude už do budoucna třeba chodit na Pozemkový fond žádat o souhlas s tím, když by zemědělec chtěl zastavit své pozemky za účelem, řeknu podpory, svého podnikání a dohody s bankou na nějakém profinancování jejich projektů. Stejně tak je pro nás velmi klíčová podpora premiéra a ministra financí v té možnosti udržení rodinných tradic a předávání zemědělského podnikání farem v té přímé linii, ať už na dceru či na syna. Zkrátka nečekat, až dotyčný zemědělec zemře a potom dochází k těm dědickým komplikovaným řízením a naopak, aby tady byla šance těch, kteří už se na to necítí, aby mohli ostatní členové rodiny v té tradici pokračovat a navazovat. Považuji to za velmi klíčové pro naše zemědělce. Moc děkuji za podporu, které se mi v této věci dostalo.
Michal Schuster, tiskový mluvčí vlády ČR: Děkuji za vyjádření a prosím vaše dotazy, dámy a pánové.
Mediafax: Měl bych dotaz na pana premiéra. Budete i nadále nejednat s Agrární komorou a s ostatními svazy, které se připojily k blokádám? Druhý dotaz, to překlenovací období, kdy se bude vracet 40 % místo 60 %, tuto legislativní změnu uděláte pomocí poslaneckého návrhu? Děkuji.
Petr Nečas, předseda vlády ČR: Ano, technicky to provedeme tak, že v rámci druhého čtení bude načten tento návrh pozměňovacího zákona. Za druhé, já bych chtěl opravdu vyzvednout to, že my jsme vždycky byli připraveni jednat se zástupci zemědělské veřejnosti, ale nikdy jsme nebyli připraveni nechat se vydírat a nechat se stavět před ultimáta. A snad i vedení Agrární komory pochopilo, že její blokáda silnic, kdy si vzali za rukojmí i své spoluobčany, tak že ničemu neprospěla. Ta jednání s nimi v tomto vedena nebyla, tím já nevylučuji, že se samozřejmě s vedením, resp. s šéfem Agrární komory sejdu, ale nikoliv pod hrozbou nebo nátlakem nějakých protestních akcí a podobně. Je vidět, že konstruktivně lze jednat bez této hrozby, protože nám skutečně o zájmy zemědělců jde.
Michal Schuster, tiskový mluvčí vlády ČR: Děkuji, další dotaz. Pan ministr financí ještě.
Miroslav Kalousek, ministr financí ČR: Jenom malý doplněk. Povšimněte si, prosím, že při těch blokádách ta zemědělská technika jela po silnicích nikoliv po poli, ač zcela nepochybně jela na zelenou naftu.
Petr Bendl, ministr zemědělství ČR: Já k tomu chci dodat, že jednáme se všemi NNO významnými na konceptu společné zemědělské politiky i na konceptech, které se týkají aktuální situace v zemědělství. NNO jsou členy mého pracovního grémia, kde se plně podílí a komunikujeme s nimi k tématům, které se týkají politiky rezortu ministerstva zemědělství. Nikdy nedošlo k žádnému omezení diskusí, naopak, dějí se věci směrem k evropským záležitostem a společné zemědělské politice, které se v minulosti neděly.
Michal Schuster, tiskový mluvčí vlády ČR: Dámy a pánové, další dotaz? Pokud není, tak vám děkujeme za účast a hezké odpoledne.