Tískový brífink předsedy vlády Petra Nečase po jednání s prezidentem Evropské banky pro obnovu a rozvoj Thomasem Mirowem, 7. února 2011
Jan Osúch, tiskový mluvčí vlády ČR: Dámy a pánové, hezké odpoledne, vítám vás na tiskovém briefingu po dnešním jednání předsedy vlády Petra Nečase s prezidentem Evropské banky pro obnovu a rozvoj Thomasem Mirowem. Vítám zde také jeho dva spolupracovníky, a sice viceprezidenta této banky a bývalého českého premiéra Jana Fischera a vrchního ředitele banky pro střední a jihovýchodní Evropu pana Petere Reinigera. O úvodní slovo prosím předsedu vlády Petra Nečase.
Petr Nečas, předseda vlády ČR: Dobrý den, dámy a pánové, my jsme dnes měli velmi užitečné setkání s představiteli EBRD. Já bych chtěl připomenout, že tato instituce vznikla na počátku devadesátých let, měla za úkol podpořit transformaci v nových demokratických zemích, mám na mysli ekonomickou transformaci. ČR provedla vlastně v uplynulém desetiletí, v roce 2007 tzv. gradaci, to znamená, stala se zemí, která se přetransformovala jako první v podstatě donorskou zemi. Dnes ta spolupráce z EBRD probíhá velmi aktivně, především na bázi konkrétních projektů českých podnikatelských subjektů, kde společně s bankou spolupracují především na třetích trzích. Zde bych chtěl připomenout, že jenom za rok 2009 dokázali využít české firmy téměř půl miliardy korun ze zdrojů EBRD, velice intenzivně se využívá i znalost konkrétního prostředí v daných zemích, jejich institucionálního rámce, právního rámce i v podobě například poradenských konzultačních služeb, které banka poskytuje českým subjektům a my bychom byli velmi rádi, když by právě tato spolupráce pokračovala, protože velmi silně proexportně orientovaná česká ekonomika potřebuje úspěšný rozvoj exportu a vzhledem k tomu, že 80 % našeho exportu směřuje do zemí EU, tak právě spolupráce na těch třetích trzích v okolí EU, tedy především v zemích na východ a jihovýchod od hranic EU, je tím krokem, který české ekonomice velmi pomáhá. My jsme se také při dnešním jednání dotkli problematiky penzijní reformy. Myslím si, že i tady celá řada užitečných znalostí je možná ze strany EBRD, je možné je použít jako příspěvek do těchto našich kroků v rámci penzijní reformy a určitě je to věc, kde spolupráce mezi ČR na straně jedné a EBRD na straně druhé, bude pozitivně pokračovat i v těch následujících letech.
Jan Osúch, tiskový mluvčí vlády ČR: Prosím pana prezidenta Mirowa.
Thomas Mirow, prezident EBRD: Dámy a pánové, dovolte, abych nejdříve řekl, že chci poděkovat panu premiérovi za neustálou podporu, kterou ČR poskytuje naší bance. Samozřejmě musíme především České republice poblahopřát k tomu, že ČR je vždy mezi těmi nejlepšími běžci, mezi těmi, kterým se jako prvním podařilo zajistit si trvale udržitelnou a rostoucí tržní ekonomiku. A proto je ČR první zemí, která graduovala z naší banky. Ale my neustále a pořád investujeme do ČR, naše investice představují téměř 200 milionů eur. Jsme velice vděční ČR a českým odpovědným úřadům, že nám poskytli financování technické spolupráce tak, abychom mohli společně působit v některých konkrétních regionech, jako západní Balkán. Během našeho jednání jsme se zaměřili především na dva aspekty, co můžeme společně udělat pro to, abychom ještě více zvýšili spolupráci s českými firmami, které mají zájem zapojit se do investování v tomto regionu. A jak můžeme co nejvíce zintenzivnit náš dialog o některých strukturálních otázkách, například to téma, které zmínil pan premiér, a sice otázku penzijní reformy. Protože jsme také viděli během finanční krize, že je důležité podívat se nejen na to, jakým způsobem jsou přerozdělovány prostředky mezi veřejným a soukromým sektorem, ale také se zabývat tím, jaká je kvalita regulace, zda se jedná o transparentní dohled a podobně. Velmi důležité otázky, které určují, jak stabilní celý systém je. To jsou věci, ve kterých si ČR vede mnohem lépe než některé sousední země. Takže, i když nebudeme provádět žádné nové investice, protože ČR graduovala, tak vidíme celou řadu oblastí, kde můžeme naši spolupráci ještě dále zintenzivnit. Děkuji mnohokrát.
Petr Nečas, předseda vlády ČR: Já bych velice rád využil této příležitosti, abych ocenil práci výkonného ředitele pana Reinigera, který velmi významným způsobem přispěl ke spolupráci EBRD a České republiky, podílel se velmi výrazným způsobem na gradaci ČR a nadále jako výkonný ředitel pro oblast střední a jihovýchodní Evropy s ČR velmi spolupracuje a já jsem velmi rád, že vedle Jana Fischera, viceprezidenta EBRD, máme i dalšího velice blízkého spolupracovníka, který naší zemi v této bance velmi pomohl. Proto bych mu velmi rád předal ocenění, které je v podobě pamětní medaile, kterou předává předseda vlády, pamětí medaile Karla Kramáře, který byl prvním premiérem samostatného Československa.
Peter Reiniger, výkonný ředitel EBRD pro středníma jihovýchodní Evropu: Vážený pane premiére, dámy a pánové, je pro mne skutečně obrovskou ctí, že mohu být tady a převzít toto prestižní ocenění Karla Kramáře. Nikdy jsem si nemyslel, že po dvaceti letech působení v bance takovéto významné ocenění dostanu. Já sám pocházím z tohoto regionu a je mi ctí, že jsem mohl sloužit transformaci tohoto regionu a musím říci, že to pro mne byla nejenom profese, ale také vášeň. Tato cena je pro mne ještě více uspokojivější, protože jí dostávám z rukou představitele české vlády a to je vláda, která jako první se rozhodla graduovat z nových investic naší banky. Chápu toto ocenění jako ocenění celkové mise a práce všech lidí, kteří v bance pracují. Jsem nesmírně hrdý na to, že dostávám toto ocenění od vás, pane premiére, a že tím vyjadřujete vaše ocenění banky, která byla založena v roce 1991, a která přispěla k nastavení udržitelného ekonomického rozvoje v ČR. Proto, pane premiére, dovolte, abych toto ocenění přijal jménem všech svých spolupracovníků z banky. Děkuji mnohokrát.
Jan Osúch, tiskový mluvčí vlády ČR: Dámy a pánové, máte-li nějaké otázky k dnešnímu jednání, prosím. Pokud tomu tak není, děkujeme za váš čas.