Tiskový brífink po jednání premiéra se zástupci Svazu průmyslu a dopravy, 2. května 2013
Jan Hrubeš, tiskový mluvčí vlády: Dámy a pánové, dobré odpoledne, vítejte na tiskovém brífinku po jednání předsedy vlády s vedením Svazu průmyslu a dopravy, který zde reprezentuje pan Jaroslav Hanák, prezident. Pane premiére, prosím o úvodní slovo.
Petr Nečas, předseda vlády ČR: Dobrý den, dámy a pánové, my jsme dnes uskutečnili pracovní jednání s vedením Svazu průmyslu a dopravy, protože my sice máme možnost spolupracovat na půdě celé řady fór, potkáváme se pravidelně na tripartitě, na jednání předsednictva tripartity, máme pracovní skupiny s Národní ekonomickou radou vlády a Svazem průmyslu a dopravy, nicméně jsme usoudili, že je dobré mít i bezprostřední, bilaterální setkání, které by v prvé řadě popsalo teď aktuální problémy českého průmyslu ve vazbě na konkrétní kroky české vlády. Když to řeknu velmi zjednodušeně, co konkrétního právě teď v těchto okamžicích, týdnech a měsících, může udělat vláda mimo to, co jsme společně deklarovali v různých dokumentech, proto aby pomohla v aktuálních problémech českému průmyslu. Bylo to velmi užitečné jednání. My jsme se dohodli, že ho zhruba v první dekádě července budeme opakovat. Shodli jsme se dnes, že těmi klíčovými prvky, kterými se máme zabývat, je další rozvíjení strategie mezinárodní konkurenceschopnosti, především v třech klíčových oblastech – to znamená rozvoj infrastruktury, rozvoj inovací a zkvalitnění práce státních institucí. Velmi jsme se shodli na tom, že stát má podporovat export, a to především export do teritorií mimo Evropskou unii. Mluvili jsme dokonce i o konkrétních parametrech konkrétních podnikatelských misí. Velmi podrobně jsme rozebírali i otázku cen energií, především elektrické energie ve vazbě na obnovitelné zdroje energie. Máme tady velmi shodný názor. Já jsem ujistil představitele českého průmyslu, že je mým zájmem udělat všechno pro to, abychom udrželi průmyslový charakter České republiky. Já tento průmyslový charakter považuji za přednost naší ekonomiky a má plnou podporu naší vlády. Bavili jsme se i o konkrétních záležitostech, jako je dostavba Temelína, která je nezbytná z hlediska zajištění konkurenceschopných cen elektrické energie, ale i z hlediska podílu českého průmyslu, čili o prvcích, které by měly pomoci oživit českou ekonomiku, a já považuji tento dialog mezi představiteli českého průmyslu a vlády za velmi užitečný i v této dvojstranné podobě, čili nejenom na bázi tripartity. Takže prosím, pane prezidente.
Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy: Já děkuji, pane předsedo vlády. Já bych chtěl poděkovat za pozvání, přišli jsme v sestavě prezident, viceprezidenti a generální ředitel Svazu průmyslu a dopravy. Jsme nejvýznamnější podnikatelsko-zaměstnavatelské seskupení a myslím si, že tahle spolupráce pro ten vývoj ekonomiky je naprosto zásadní. Kromě toho co říkal pan předseda vlády, ta tři „i“ ve strategii konkurenceschopnosti, která dneska přišla pod Úřad vlády nebo v tomto období přišla pod Úřad vlády, je i naší zásadní prioritou a myslím si, že tam se dohodneme na řadě věcí, z toho některé jsou i v těch devatenácti opatřeních, která prošla tripartitou. Já bych vyzvedl některé zásadní věci, první je opravdu podpora exportu. Pro nás je to zásadní věc, stejně jako pro celou českou ekonomiku. Poprosili jsme pana premiéra, aby na jednání vlády dohlédl na definitivní podepsání dohody mezi ministerstvem průmyslu a obchodu a ministerstvem zahraničních věcí o spolupráci, ale hlavně jednotném postupu v oblasti české diplomacie, to považujeme za naprosto zásadní věc. Poděkoval jsem panu předsedovi vlády za objektivnost při výběru ředitelů EGAPu a České exportní banky a věřím, že stejně transparentně vybereme do konce května v součinnosti s ministrem průmyslu a obchodu, s garancí pana premiéra i ředitele CzechInvestu, protože to je taky nesmírně důležitá organizace pro export anebo import investic do České republiky. Bavili jsme se také, a to je momentálně živé téma pro nás na několik týdnů teď, a to jsou ceny elektrické energie. Věřím, že všechny dohody, které jsou v těch devatenácti bodech a které jsme uzavřeli a dneska probrali, že budou platit a že někdy na přelomu května a června se sejde naše reprezentace s vládní reprezentací a přesně si řekneme, jak budeme pokračovat ve vládní podpoře financí pro OZ, a tím i pro snížení cen elektrické energie, které jsou naprosto strategické a důležité pro konkurenceschopnost českého průmyslu, takže to si myslím, že je tahle oblast. Bavili jsme se i o vzdělanosti a technickém školství. Já jsem nesmírně rád, že nám prochází Poslaneckou sněmovnou změna zákona o právnických osobách ve vztahu k podpoře technického školství. Je to nesmírně důležitá věc pro probuzení vzdělanosti a polytechnické výchovy v České republice a byli bychom šťastni, kdyby to bylo nastartováno od 1. září. Takže to byla rozhodující témata, já opravdu děkuju, že jsme je mohli otevřeně říct, někdy i kriticky, ale to asi k tomu patří a věřím, že v tom prvním týdnu v červenci se k některým věcem vrátíme. Děkuji.
Jan Hrubeš, tiskový mluvčí vlády: Dámy a pánové, prosíme o vaše dotazy.
Tereza Stárková, Česká televize: Dobrý den, ještě jednou. Já mám dotaz, co se týče té podpory exportu. Vy jste naznačoval, že tam jsou nějaké konkrétní projekty. Můžete aspoň naznačit jeden, dva?
Petr Nečas, předseda vlády ČR: Tak můžu, v prvé řadě, my chceme dále rozvíjet konkurenceschopnost českého exportu i v tom, že naše podnikatelské subjekty nabízí nejenom výrobky, ale my je musíme doplnit i vhodnými programy financování a pojištění toho vývozu, čili činnost České exportní banky a Exportní garanční a pojišťovací společnosti EGAP, kde jsme zvýšili pojistnou kapacitu a jsme připraveni jít touto cestou i nadále. To je jedna věc. Další věc jsou konkrétní podnikatelské mise. Já jako předseda vlády, když cestuji na zahraniční cestu, tak se snažím vždy s sebou mít delegaci podnikatelů. Teď jsme společně s panem prezidentem byli na cestě, která byla do menších evropských ekonomik Estonska a Finska, nicméně patnáct podnikatelských subjektů s námi cestovalo, mělo možnost tam navázat přímý dialog. Chystáme teď další do dalších pobaltských republik a velkou podnikatelskou misi do Ruska, která skutečně bude mít poměrně masivní obsah, dokonce vše nasvědčuje tomu, že budeme muset použít dvě letadla, jaký je o to zájem a jakou máme snahu prosadit náš export nejenom v hlavním městě Ruska, ale i v jeho jednotlivých oblastech a částech Ruska mimo hlavní město. Cestují taky další naši ministři. Chystá se teď cesta například ministra životního prostředí s podnikatelskou delegací do Indonésie, protože my i v oblasti environmentálních technologií, to znamená odpadového hospodářství, hospodaření s vodou, dodávek vody a podobně máme co nabídnout, čili snažíme se i v těchto konkrétních projektech české podnikatelské veřejnosti vyjít vstříc a brát je zkrátka s sebou, protože v celé řadě zemí opravdu rozhoduje i to, že nepřijede pouze podnikatel, ale že za ním je vidět i viditelná persona z hlediska vládní struktury.
Jan Hrubeš, tiskový mluvčí vlády: Prosím další otázku.
Jakub Stříhavka, ČTK: Já bych měl dotaz ohledně těch obnovitelných zdrojů energie a možné podpory v téhle oblasti. Diskutovali jste i nějak blíže ten už dříve pronesený příslib, že by se mohl zvýšit ten státní příspěvek na pokrytí více nákladů o ty dvě miliardy, případně k čemu jste dospěli? Děkuju.
Petr Nečas, předseda vlády ČR: Ano, diskutovali jsme to, považujeme to za důležitý krok i vzhledem ke struktuře českého průmyslu, která je přece jenom třeba, já nevím, ve srovnání s Německem posunutá směrem ke strojírenským, elektrotechnickým oborům a také k těžkému průmyslu. Bavíme se o konkrétních částkách i o konkrétní hranici, kterou pracovně máme na úrovni odběru zhruba v té výši deset gigawatt s tím, že my samozřejmě teď musíme čekat na aktuální vývoj státního rozpočtu. Máme k dispozici čísla za první čtyři měsíce, která jsou nadějná, takže bychom mohli někdy na začátku června, poté, co budeme mít údaje za pět měsíců letošního roku, rozhodnout o tomto kroku a já jsem maximálně připraven udělat všechno pro to, abychom tam českému průmyslu pomohli i dalšími dvěma miliardami.
Jan Hrubeš, tiskový mluvčí vlády: A ještě poslední dotaz? Není, nikoho nevidím. Dámy a pánové, díky vám za účast, díky také vám, pánové.
Petr Nečas, předseda vlády ČR: Děkujeme, hezký den.
Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy: Děkujeme, hezký den.