Tiskové konference

20. 9. 2024 15:52

Tiskový brífink k návštěvě prezidenta Korejské republiky Jun Sok-jola, 20. září 2024

Lucie Ješátková, tisková mluvčí vlády: Dobrý den, dámy a pánové, dovolte mi vás přivítat na společném vyjádření pro média, a to předsedy vlády České republiky a prezidenta Korejské republiky. Ještě před tím ale, než dojde k samotným vyjádřením, tak nás čeká podpis několika memorand či akčních plánů. Začneme prvním. Akční plán implementace strategického partnerství mezi Českou republikou a Korejskou republikou na období 2025–2027 podepíše pan Jan Lipavský, ministr zahraničních věcí České republiky, a pan Cho Tae-yul, ministr zahraničních věcí Korejské republiky.

Děkujeme, memorandum o porozumění mezi Ministerstvem průmyslu a obchodu České republiky a Ministerstvem ekonomiky a financí Korejské republiky ve věci programu EIPP na podporu hospodářské a inovační spolupráce podepíše pan Josef Síkela, ministr průmyslu a obchodu České republiky a pan Choi Sang-mok místopředseda vlády, ministr pro ekonomiku a finance Korejské republiky.

Další memorandum o porozumění mezi Ministerstvem průmyslu a obchodu České republiky a Ministerstvem obchodu, průmyslu a energetiky Korejské republiky ve věci rámce na podporu obchodu a investic podepíše opět pan Josef Síkela, ministr průmyslu a obchodu České republiky, a pan Ahn Duk-geun, ministr obchodu, průmyslu a energetiky Korejské republiky.

Tak a podepisující zůstávají nyní stejní a podepíší memorandum o porozumění mezi Ministerstvem průmyslu a obchodu České republiky a Ministerstvem obchodu, průmyslu a energetiky Korejské republiky ve věci dialogu na podporu spolupráce v dodavatelských řetězcích a energetice.

Podepíší také další memorandum o porozumění mezi Ministerstvem průmyslu a obchodu České republiky a Ministerstvem obchodu, průmyslu a energetiky Korejské republiky ve věci spolupráce v oblasti high-tech průmyslu Vltava.

A poslední memorandum, které podepíší tito podepisující, je memorandum o porozumění mezi Ministerstvem průmyslu a obchodu České republiky a Ministerstvem obchodu, průmyslu a energetiky Korejské republiky ve věci spolupráce v oblasti bateriového průmyslu.

Nyní nás čeká předposlední memorandum, a to o spolupráci mezi Ministerstvem dopravy České republiky a Ministerstvem půdy, infrastruktury a dopravy Korejské republiky v oblasti železniční dopravy, zahrnující vysokorychlostní železniční spojení. Podepisují pan Martin Kupka, ministr dopravy České republiky a ministr půdy, infrastruktury a dopravy Korejské republiky.

A podepíší ještě jedno memorandum, a to o spolupráci mezi Ministerstvem dopravy České republiky a Ministerstvem půdy, infrastruktury a dopravy Korejské republiky v oblasti železniční dopravy a o spolupráci při rekonstrukci Ukrajiny.

Já moc děkuji všem podepisujícím a nyní už poprosím, aby se slova ujal pan předseda vlády České republiky Petr Fiala.

Petr Fiala, předseda vlády ČR: Vážený pane prezidente, dámy a pánové, vztahy mezi Českou republikou a Korejskou republikou jsou v posledních letech intenzivnější než kdykoliv dřív, a to nám také otevírá dveře k novým projektům, projektům velkého strategického významu. Zapojení českých firem do výstavby nových bloků, rozvoje ekonomické spolupráce zejména v odvětvích s vysokou přidanou hodnotou, to je obrovská příležitost pro občany i firmy v obou našich zemích.

Dnes jsme v Plzni byli s panem prezidentem svědky podepsání pěti dohod mezi Českou republikou a Korejskou republikou a tady ministři podepsali dalších sedm memorand. Ministři zahraničích věcí také podepsali akční plán implementace strategického partnerství na roky 2025–2027 a tento plán implementace se soustředí na politickou a bezpečnostní spolupráci, která je pro obě naše země bezpochyby také důležitá, ekonomickou, průmyslovou a dopravní spolupráci a také spolupráci v oblasti technologií, věd, inovací a dalších oblastí.

To, co je určitě naprosto zjevné a co je jedním z klíčových rozhodnutí, které moje vláda udělala, je dostavba Dukovan, a právě projekt dostavby Dukovan je velkou příležitostí pro prohloubení ekonomických vztahů a strategických vztahů mezi oběma našimi zeměmi. Od počátku se snažíme také o to, aby zde bylo velmi silné a co největší zapojení českého průmyslu, českých firem do tohoto projektu.

Já jsem v této souvislosti rád, že i tady se ta spolupráce už teď velmi intenzivně rozvíjí. Společnost KHNP už podepsala s českými firmami 76 memorand o spolupráci a blížíme se k tomu, co je ten cíl a co je i deklarovaný úmysl korejské společnosti, a to je dosáhnout 60% zapojení českých firem, což by představovalo objem zhruba 240 miliard korun a pro naše firmy by to byla i příležitost zapojit se do dalších projektů v jiných zemích.

KHNP navíc chce dodat jednu z klíčových technologií celé elektrárny, konkrétně parní turbínu, z plzeňské společnosti Doosan Škoda Power a my jsme dnes s panem prezidentem měli možnost tuto firmu navštívit. Součástí je i příslušenství pro turbínu, jako jsou tepelné výměníky, kondenzátory, generátory, a to prostřednictvím dalších českých společností. My jsme také s pane prezidentem vedle Doosan Škoda Power navštívili také Škodu JS v Plzni.

Výborně fungují ale i jiné projekty, a i na to chceme navazovat. Dosavadní projekty korejských investorů jako je Hyundai Motor Manufacturing, Hyundai Mobis, Nexen Tire a další, to jsou příklady úspěšných investic a úspěšné spolupráce. Proto také i na základě těchto zkušeností máme zájem o další rozšiřování spolupráce a máme také zájem o to, abychom rozšiřovali spolupráci v oblasti high-tech, v oblasti výzkumu, inovací, vědeckou spolupráci. Perspektivní oblasti tady jsou, jsou to modulární reaktory, jsou to vodíkové technologie, je to samozřejmě energetické strojírenství, je to zdravotnictví, ale je to taky obranný nebo letecký či kosmický průmysl.

Určitým modelovým příkladem v této oblasti je spolupráce mezi Škodou Transportation a korejskou firmou Hyundai Rotem na dodávky lokomotiv do Afriky a Asie a mohl bych jmenovat celou řadu dalších projektů, kde výrobky s vysokou přidanou hodnotou vytvářejí cenný výsledek našeho intenzivního partnerství.

Korejské společnosti, a o tom jsme tady také mluvili, by se v partnerství s českými firmami mohly zapojit i do PPP projektů. Ať už jde o výstavbu vysokorychlostní železnice, vysokorychlostních železnic nebo třeba dálniční sítě a to, jak víte, tak jsou pro Českou republiku zásadní stavby a zásadní věci pro to, abychom dobudovali naši dopravní infrastrukturu tak, jak ji potřebujeme pro naši budoucí prosperitu.

Ukázalo se, že, a potvrdili jsme si to, že nejenom politická reprezentace, ale i české a korejské firmy mají o rozvoj vztahů velký zájem. Roste obrat vzájemného obchodu naprosto pravidelně. Přesahuje už 5 miliard dolarů a ten velký zájem ukázalo i dnešní podnikatelské fórum, na kterém se sešlo více než 400 zástupců firem z obou našich zemí. Všude tam jde především o produkty, o odvětví s vysokou přidanou hodnotou a já jsem si jist, že příští, velmi brzy uvidíme i velmi konkrétní výsledky této spolupráce.

Jak už jsem říkal, podporujeme ale také spolupráci v oblasti výzkumu a vývoje. To je pro nás velmi důležité, ty společné projekty v oblasti výzkumu se nabízejí zejména v oblastech, jako jsou baterie pro elektromobily a jejich výroba, v oblasti vodíkových technologií, samozřejmě také v oblasti umělé inteligence, výroby polovodičů a dalších věcí, které jsou strategické a jsou důležité pro úspěch České republiky a jsou samozřejmě důležité i pro Korejskou republiku.

Máme zájem na posílení těch stávajících vědeckých projektů a není jich málo, ale také máme zájem na vytvoření nových společných výzkumných programů nebo výzkumných center. Příkladem může být třeba česko-korejský výzkumný program v oblasti ultra-vysokovýkonných laserů.

To jsou, dámy a pánové, ale jenom příklady té opravdu hluboké spolupráce, která tady existuje, která je významně posílena, podporována a umožněna i tím, že obě naše země sdílejí společné hodnoty, že oběma našim zemím záleží na svobodě, demokracii, na spravedlivém světovém řádu, že obě naše země mají zkušenosti z minulosti s vojenskou invazí, že si dokážeme vážit svobody a nezávislosti, že víme, že to něco stojí a že jsme taky připraveni pomoci těm, kteří o svou svobodu a nezávislost bojují.

Tyto naše společné projekty jsou ale také podpořeny tím, že v obou našich zemích mají občané zájem o vzájemné poznávání, o cestování do Koreje nebo do České republiky, že se snažíme i tyto věci posílit. Proto jsme se také domluvili na posílení leteckého spojení a děláme všechno pro to, aby i naše společnosti měly možnost se vzájemně poznávat, protože i to je důležité pro rozvíjení strategického partnerství tak, jak o něm tady mluvím v ekonomické oblasti.

Já bych chtěl využít i této tiskové konference, abych poděkoval panu prezidentovi za návštěvu České republiky, za velmi vstřícné, přátelské, konstruktivní jednání jak v Plzni, tak potom tady v Praze. Dostal jsem od pana prezidenta pozvání k návštěvě Koreji v příštím roce, pozvání, kterého si nesmírně vážím a které určitě rád využiji, a těším se na další rozvoj našich vztahů. Rozvoj, ze kterého budou těžit občané i firmy v obou našich zemích.

Lucie Ješátková, tisková mluvčí vlády: Já moc děkuji a nyní poprosím, aby se slova ujal prezident Korejské republiky pan Jun Sok-jol.

Jun Sok-jol, prezident Korejské republiky: Vážený předsedo vlády, pane Fialo, vážení čeští občané, rád bych vám vyjádřil své zvláštní poděkování za vaše dnešní vřelé přivítání mě a naší delegace. Včera jsem se setkal s panem prezidentem Pavlem a na základě historie a úspěchů spolupráce mezi oběma zeměmi jsme se shodli, že Korejská a Česká republika jsou strategickými partnery sdílejícími hodnoty a budou reagovat společně na globální výzvy.

Dnes, druhý den mé oficiální návštěvy České republiky, jsem s premiérem Fialou navštívil město Plzeň. Potvrdili jsme obrovský potenciál spolupráce v energetice a v high-tech průmyslu mezi oběma zeměmi. A před malou chvílí jsme s premiérem Fialou podrobně diskutovali o způsobech dalšího rozvoje strategického partnerství mezi Korejskou a Českou republikou. Rád bych využil této příležitosti a stručně vám řekl o hlavních úspěších a dohodách, kterých bylo na dnešním setkání dosaženo.

Zaprvé se obě země dohodly, že projekt výstavby nové jaderné elektrárny Dukovany, pro který byla korejské společnost KHNP vybrána jako preferovaný partner pro jednání, bude důležitou příležitostí k dramatickému rozvoji strategického partnerství mezi oběma zeměmi v budoucnu. Obě země budou i nadále úzce komunikovat, aby zajistily hladký průběh zbývajících kroků k dokončení kontraktu a aby se projekt jaderné elektrárny Dukovany stal příkladem perspektivní spolupráce mezi oběma zeměmi.

Rád bych poděkoval předsedovi vlády Fialovi za důvěru české vlády ve schopnosti a vizi korejské společnosti a vyjádřil zvláštní zájem o projekt Dukovany, aby mohl přispět k posílení národní konkurenceschopnosti České republiky, péče o lidské zdroje a rozvoj místní ekonomiky. Kromě toho jsem oznámil, že účast naší společnosti na projektu jaderné elektrárny Dukovany využijeme jako příležitost k ne-institucionalizaci komplexní jaderné spolupráce, která přesahuje výstavbu jaderných elektráren a vede ke společnému výzkumu i vývoji a školení lidských zdrojů. Na základě toho jsou Korejská a Česká republika strategičtí partneři, hledají společně na dalších sto let. Těšíme se na znovuzrození jako aliance pro jadernou energetiku.

Zadruhé, obě země se dohodly na komplexní hospodářské spolupráci zahrnující průmysl, energetiku a dodavatelské řetězce. Dnes podepsaný rámec podpory obchodu a investic stále rozšíří obchod mezi oběma zeměmi, který již nyní dosáhl nejvyšší úrovně za čtyři roky po sobě. A podpoří v zemi investici. Navíc jsme se s premiérem Fialou dohodli, že naše dvě země rozšíří vzájemně prospěšnou spolupráci nad rámec ekonomické spolupráce zaměřené na výrobu v oblasti s vysokou přidanou hodnotou, jako jsou pokročilé technologie, doprava, infrastruktura a budoucí mobilita.

Zejména se obě země dohodly na posílení spolupráce v oblasti ekologické energetiky a high-tech průmyslu včetně vodíku, baterií, pokročilých robotů a elektrických vozidel. Spojením české výrobní základny a korejských technologických schopností budeme společně usilovat o skok vpřed v průmyslové ekonomice obou zemí. A vynaložíme úsilí na výzkum a vývoj průmyslových technologií a objevování budoucích nových trhů.

Zatřetí jsme se rozhodli rozšířit spolupráci mezi oběma zeměmi do sektoru dopravní infrastruktury prostřednictvím spolupráce v sektoru vysokorychlostní železnice. Zejména memorandum o porozumění o spolupráci v oblasti vysokorychlostních železnic mezi oběma vládami položilo základy pro korejské společnosti s technologiemi světové úrovně a konkurenceschopnosti, aby přispěly k průmyslovému rozvoji České republiky.

Začtvrté jsme se rozhodli rozšířit společný výzkum a výměnu lidských zdrojů v oblasti špičkové vědy a techniky. S mou návštěvou České republiky jsme se rozhodli podpořit vědeckou a technologickou spolupráci, propojení výzkumných ústavů a univerzit v různých oborech včetně biotechnologie, letectví, chemie, pokročilých materiálů, digitálních technologií a jaderné energetiky. Konkrétně jsem řekl panu premiérovi Fialovi, že naše vláda plánuje v příštích deseti letech investovat finanční prostředky v hodnotě 37 milionů dolarů na podporu společného výzkumu a vývoje mezi našimi dvěma zeměmi v oblastech jako jsou technologie jaderného paliva, syntetické nové léky a umělá inteligence.

Prostřednictvím toho doufám, že špičková vědecko-technologická spolupráce poslouží jako hnací síla pro nový skok vpřed ve strategickém partnerství Korejské a České republiky. Obě země dnes přijaly společné prohlášení obsahující vizi rozvoje korejsko-českých vztahů a akční plán obsahující konkrétní plány budoucí spolupráce. Ještě jednou děkuji panu premiéru Fialovi a českým lidem za vřelou pohostinnost a přátelství, děkuji.

Lucie Ješátková, tisková mluvčí vlády: Děkujeme, přejeme hezký den.

 

vytisknout   e-mailem   Facebook   síť X