EN

Vláda České republiky

Tiskový briefing premiéra Petra Fialy a prezidenta Ukrajiny Volodymyra Zelenského

Lucie Michut Ješátková, tisková mluvčí vlády: Dobrý den, dámy a pánové, já vás vítám na tiskovém brífinku předsedy vlády České republiky Petra Fialy a prezidenta Ukrajiny pana Volodymyra Zelenského. A ještě než oba pány poprosím o slovo, tak dojde nebo bude podepsáno Společné prohlášení Ministerstva vnitra České republiky a Ministerstva národní jednoty Ukrajiny o Středisku ukrajinské jednoty v České republice. Prohlášení podepíše ministr vnitra a místopředseda vlády pan Vít Rakušan a místopředseda vlády a ministr národní jednoty Ukrajiny pan Oleksij Černyšov.

Děkuji.

Nyní pány poprosím k řečnickým pultíkům a o slovo poprosím předsedu vlády České republiky pana Petra Fialu.

Petr Fiala, předseda vlády ČR: Dámy a pánové, dobré odpoledne. Já mám velkou radost, že jsem zde mohl přivítat pana prezidenta Zelenského. Je to po dvou letech, kdy navštívil Českou republiku, a mohli jsme tady v Praze hovořit o situaci a také o naší spolupráci. Dnes je shodou okolností nebo ta návštěva vyšla na 5. května, tedy den, kdy si připomínáme Pražské povstání proti nacistické okupaci, a z vlastní zkušenosti víme, jak je důležité se bránit agresorovi. Víme, že ústupky agresorům nikdy nejsou dobrá cesta. A proto oceňujeme od počátku a máme velké porozumění pro všechno, co Ukrajina dělá a jak se statečně brání ruské agresi.

Já jsem pana prezidenta a jeho delegaci ujistil, že Česká republika bude i nadále pevně stát na straně Ukrajiny v jejím boji proti ruské agresi a že si velmi dobře uvědomujeme, že Ukrajina nebrání jenom svoje území, svoji nezávislost a územní celistvost, ale brání celou Evropu, brání bezpečnost Evropy. A my i po celou tu dobu, co ruská agrese probíhá, obdivujeme odvahu a vytrvalost ukrajinského lidu. A já i tady chci vyjádřit náš obdiv a naši podporu. Ale současně bych chtěl poděkovat i českým občanům za to, že podporují od začátku agrese Ukrajinu, pomáhají vlastními sbírkami a aktivitami Ukrajině a podporují i českou politiku pomoci Ukrajině a čelení ruské agresi a ruské agresivní politice.

Chtěl bych zmínit několik témat, o kterých jsme během toho našeho jednání mluvili. Protože my jsme se nebavili jenom o mezinárodní situaci, ale mluvili jsme také o naší bilaterální spolupráci a ta se úspěšně rozvíjí nejenom v té vojenské oblasti – o tom ještě budu mluvit – ale i v ekonomické oblasti. Spolupráce s Ukrajinou je určitě velkou příležitostí pro český průmysl, českou ekonomiku. Je to vidět i na číslech. Vývoz českých firem na Ukrajinu rychle roste. Loni stoupl meziročně o čtvrtinu na téměř 45 miliard korun. Ještě v roce 2022 to bylo někde kolem 25 miliard. Čili ten nárůst je o 75 procent.

Mohu jmenovat i některé konkrétní projekty, které Ukrajina potřebuje, které Ukrajině pomáhají. Jsou to třeba dodávky kogeneračních jednotek od společností TEDOM a GenTech v celkové hodnotě téměř 80 milionů eur nebo dokončení větrné elektrárny Oriv na západě Ukrajiny s investicí české skupiny MND za 61 milionů eur.

Připravují se další projekty. My jsme o některých dnes mluvili. Škoda Transportation a další firmy plánují dodávky v oblasti dopravy. Bavili jsme se také o tom, že bychom mohli posílit a rozvinout spolupráci v oblasti jaderné energetiky, kde obě naše země mají výraznou historii v rozvoji jaderné energetiky a je to v našem zájmu a nakonec Škoda jaderné strojírenství již dnes s Ukrajinou intenzivně spolupracuje. České firmy jsou připraveny hrát aktivní roli v rekonstrukci klíčové infrastruktury a ta spolupráce se může rozvíjet v řadě dalších oblastí. O některých z nich jsme dnes mluvili velmi konkrétně.

Pokud jde o vojenskou spolupráci, tak my jsme připraveni ještě prohloubit náš podíl na výcviku ukrajinských vojáků. Dnes jsme se domluvili, že se zaměříme společně s partnery z Koalice ochotných na výcvik ukrajinských pilotů. To je velmi důležité. Výcvik ukrajinských pilotů na letadlech L-39, ale i na letadlech F-16, a to tady v České republice. Výcvik může probíhat například v Náměšti. Již nyní Ukrajina cvičí piloty helikoptér i stíhaček na trenažerech české výroby, které jsou dodávány na Ukrajinu.

Úspěšně pokračuje také česká muniční iniciativa, která hraje v obraně Ukrajiny důležitou roli. Daří se nám zajišťovat dodávky tak, jak jsme si to naplánovali, a budeme v tom pokračovat i nadále. Abych zde řekl jedno číslo, které je jakousi mezibilancí: Od začátku roku bylo dodáno na Ukrajinu půl milionu kusů velkorážové munice. Půl milionu kusů, to je údaj k dnešnímu dni a předpokládáme, že splníme ten cíl, který jsme si pro letošní rok, pokud jde o počet kusů velkorážové munice, dali.

Pokud jde celkově o vojenskou pomoc nebo o další aspekty té naší vojenské pomoci, tak k dnešnímu dni mohu říct, že jsme zprostředkovali dodání přes dvou tisíc kusů těžké techniky, např. 620 děl, téměř 300 tanků, více než 50 raketometů a tak bych mohl pokračovat.

Samozřejmě ta spolupráce a naše pomoc není jenom v oblasti ekonomické a v oblasti dodávek vojenské techniky, ale Česká republika přijala největší počet ukrajinských uprchlíků na hlavu, které se velmi dobře daří integrovat, přijímat v České republice. Ale je potřeba dělat další kroky k tomu, abychom tu situaci nadále zlepšovali, abychom také umožnili těm, kteří o to budou mít zájem, návrat na Ukrajinu.

K tomu slouží projekt Unity hubu, který má pomáhat uprchlíkům. Dnes bylo podepsáno Společné prohlášení o Středisku ukrajinské jednoty v Česku, tedy tzv. Unity hub. Věřím, že vznik toho střediska zlepší integraci Ukrajinců do české společnosti a také může pomoct právě s těmi návraty, dobrovolnými návraty do vlasti, až přijde čas. Rovněž dnes bylo podepsáno Memorandum o spolupráci mezi českými vysokoškolskými pracovišti ukrajinistiky a Fondem prezidenta Ukrajiny pro podporu školství, vědy a sportu. Myslím si, že je důležité, že vedle těch velkých věcí, vojenských, infrastrukturních nezapomínáme ani na tuto důležitou součást našich vzájemných vztahů a na podporu této formy spolupráce.

Na závěr bych chtěl jenom připomenout, zdůraznit a podtrhnout, že Česká republika podporuje takové řešení, které zajistí spravedlivý a dlouhodobý mír, které zaručí suverenitu a nezávislost Ukrajiny. Mír, který nebude obcházen, nebude zpochybňován a který nebude znamenat úspěch ruské agresivní politiky. My se účastníme velmi aktivně Koalice ochotných. Koalice, která je připravena Ukrajině pomáhat i teď, ale je také připravena Ukrajině pomáhat i v době míru. Na to musíme myslet a na to už teď se musíme soustředit. A jsme spolu s Koalicí ochotných přesvědčeni, že největší bezpečností zárukou pro Ukrajinu, ale i pro Evropu, bude silná, dobře vyzbrojená ukrajinská armáda s naší pomocí.

Ukrajina se na nás může spolehnout a my budeme dělat i v následujícím období všechno pro to, aby spravedlivý boj Ukrajinců byl úspěšný, aby v tomto boji proti ruské agresi Ukrajina zvítězila.

Lucie Michut Ješátková, tisková mluvčí vlády: Děkuji a nyní poprosím o slovo prezidenta Ukrajiny pana Volodymyra Zelenského.

Volodymyr Zelenský, prezident Ukrajiny: Děkuji mockrát. Vážený pane premiére, vážení přítomní, vážené naše týmy, vážení novináři. Děkuji za setkání a za celkem konkrétní společnou práci. Česká republika je s námi od začátku této války a pomáhá chránit životy našich lidí, naši nezávislost. Ukrajina si velmi váží vaší podpory a máme zájem rozšiřovat veškerou naši společnou činnost s Českou republikou.

Chtěl bych poděkovat panu premiérovi osobně a zvlášť bych taky chtěl poděkovat všem našim českým přátelům především za spolupráci v oblasti obrany. Česká muniční iniciativa pracuje, funguje velmi efektivně a letos očekáváme ještě větší výsledky než loni. Velmi si vážíme připravenosti České republiky pomáhat s rozvojem našeho vojenského letectví, o tom již mluvil pan premiér. Jedním z výsledků této návštěvy je také doladění projektu vytvoření výcvikového centra F-16 a rádi bychom realizovali tento projekt.

Jsem velmi vděčný za dnešní setkání a za veškerou naši součinnost s českými zbrojaři. De facto před setkáním s panem premiérem jsme měli velmi věcnou a plodnou diskusi. Bavili jsme se o konkrétní spolupráci s českým obranným průmyslem. Máme zájem, aby naše bilaterální vztahy se odrazily ve větší výrobě, v nových kapacitách na Ukrajině a ve větším technologickém rozvoji jak na Ukrajině, tak i v České republice. Jsem si jistý, že i nadále budeme dodávat pracovní místa a také posilovat ekonomickou prosperitu obou našich zemí díky naší spolupráci v oblasti obrany. Je to velký přínos České republiky do obrany celé Evropy. Myslím si, že přinejmenším po dobu dalších pěti let máme co na práci. Máme spoustu projektů, spoustu zkušeností. České projekty vědí o všech těchto perspektivách.

Chtěl bych zdůraznit velmi profesionální práci České republiky, české vlády, všech, kteří nám pomáhají. V této válce jde o svobodu více národů, nejen ukrajinského. Na moskevských tancích mohou vyměnit vlajky, po Putinovi mohou tam třeba nakreslit něco jiného, ale snaha Moskvy kontrolovat jiné národy v Evropě se nezmění a to řídí jejich tanky v průběhu desetiletí. Symbolicky naše setkání probíhá během výročí začátku Pražského povstání. Je to výročí, které dokazuje, že důstojnost lidí vždycky přemůže jakýkoli útlak.

Informoval jsem naše české přátele o naší akci na bojišti. Také jsme se bavili o diplomatických vztazích, o tom, že Rusko odmítá veškeré návrhy na reálné a udržitelné příměří. Bavili jsme se o dalším nátlaku na Rusko. Týká se to především sankcí. Sankce by měly zůstávat a měly by se umocňovat, dokud Rusko bude protahovat a dokud budou umocňovat svoji agresi.

Projednali jsme dnes také spolupráci na úrovni, na půdě euroatlantických struktur. Česká republika podporuje vstup Ukrajiny do Evropské unie. Fakticky Ukrajina má za sebou první fázi přístupových jednání a v nejbližší době jsme připraveni na zahájení prvního vyjednávacího celku. Je potřeba jenom politické rozhodnutí samotné Evropy, rozhodnutí, které má přijmout celá Evropa, a ne jednotlivec, který má v plánu manipulovat celou Evropou. Budeme nesmírně vděční České republice za koordinaci ve vyjednávacím procesu.

Mluvili jsme o spolupráci v energetickém průmyslu, co se týče rozvoji výroby jaderné energie. Blahopřeji České republice s progresem v jaderném odvětví. Nové bloky, jsou to historické výsledky, že Česká republika dosáhla energetické nezávislosti na Rusku. Je nesmírně důležité neposkytovat Rusku peníze na válku. Je to jeden z největších principů bezpečnosti.

Máme také společný potenciál v oblasti zdravotnictví. Jsme vděční za lékařské mise České republiky na Ukrajině na pomoc našim veteránům. Děkujeme taky za pomoc s obnovou našich zdravotnických zařízení, zvlášť v Dněpru, v Lvově, v Rovně, Kryvym Rihu, v Kyjevě a dále. Máme tak potenciál v infrastrukturních projektech. Je to nesmírně důležité, důležité to realizovat. Očekáváme návštěvu české vlády na Ukrajině. Čekáme na společná rozhodnutí, na společná zasedání, na společné konkrétní výsledky, které je třeba opravdu projednávat v tomto formátu.

Chtěl bych poděkovat členům vlády za pomoc ukrajinské komunitě. Právě bylo podepsáno společné prohlášení o tom, že bude otevřen ukrajinský hub. Je to centrum našeho národního života v České republice. Je to centrum, kde budou posíleny vztahy mezi Ukrajinou a Českou republikou, a jsem nesmírně vděčný české vládě a celé České republice za tuto upřímnou podporu, za respekt k našim lidem. Děkuji, děkuji za pozvání. Sláva Ukrajině.

Lucie Michut Ješátková, tisková mluvčí vlády: Děkuji a nyní máme prostor pro dva novinářské dotazy, první tedy Česká televize.

Katarína Sedláčková, Česká televize: Děkuji. Já mám dotaz na pana prezidenta Zelenského, a to ohledně jeho setkání s opozicí. Mluvili jste i konkrétně například o české muniční iniciativě a máte případně obavy, že by po zdejších parlamentních volbách mohlo dojít ke změně podpory Česka vůči Ukrajině? Děkuji.

Volodymyr Zelenský, prezident Ukrajiny: Volby v České republice, to je záležitost vnitřní. To je volba českého lidu. My si toho samozřejmě vážíme, vážíme si vaší suverenity a práva vašich občanů si volit svou současnost i budoucnost. A to je opravdu velmi citlivá otázka. To, že Rusko neustále porušovalo na Ukrajině, dělalo vše pro to, aby ovlivňovalo volbu občanů Ukrajiny, aniž by si vážilo suverenity, územní celistvosti a práva.

Můžu poděkovat všem zástupcům Parlamentu, všem zástupcům. Byli tam různí zástupci, jak vy jste říkala, i zástupci z opozice, a jsem nesmírně rád, že alespoň přinejmenším dnes to tak zaznělo, že všichni podporují Ukrajinu. Uvědomují si, že Ukrajina brání nejen Ukrajinu, ale taky brání životy a bezpečnost České republiky, životy a bezpečnost lidí v celé Evropě. Myslím si, že je to velmi symbolické, že všichni tomu společně rozumíme, nakolik je to důležité a nemůže tady být opozice k bezpečí a životům lidí.

Lucie Michut Ješátková, tisková mluvčí vlády: Tak a druhý dotaz Ukraine Forum.

Olga Tanasijčuková, Ukraine Forum: Mám dotaz ohledně ukrajinských uprchlíků. Jejich status je zaručený do jara příštího roku. Můžeme si dnes říct, jak to s nimi bude dál? A prezidenta Zelenského bych se chtěla zeptat: Pane prezidente Zelenský, otázka, která se týká našich uprchlíků. Byl podepsán dokument o Unity hub. Čím a jakým způsobem tato centra pomůžou návratu Ukrajinců do jejich domoviny?

Petr Fiala, předseda vlády ČR: Děkuji za tu otázku. Já už jsem říkal, že Česká republika je země, která přijala největší množství ukrajinských uprchlíků na hlavu, na počet obyvatel a ta čísla jsou na jedné straně impozantní, na druhé straně ukazují úspěch toho zvoleného řešení a ukazují to, že se nám daří to jako, nebo podařilo jako společnosti to zvládnout a že se nám i daří zvládat začleňování ukrajinských uprchlíků do české společnosti. Protože řada z nich, je to skoro už 160 000, našla uplatnění na českém pracovním trhu.

Máte pravdu v tom, že dočasná ochrana pro ukrajinské uprchlíky je v Evropské unii aktivována do března 2026. Není samozřejmě možné čekat až do poslední chvíle, jak to bude dál. Diskuse už probíhají, ale hlavní diskuse proběhne na červnové Radě ministrů vnitra, které se bude účastnit tady zde přítomný pan první vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan. Tam určitě dojde k posunu toho evropského nebo evropské pozice a k návrhu nějakého dalšího řešení. Nemusím asi připomínat, že ty návrhy se budou odvíjet od toho, jak se bude vyvíjet aktuální situace. Ale všichni jsme si vědomi toho, že je potřeba se zabývat tím, co bude po březnu 2026.

Volodymyr Zelenský, prezident Ukrajiny: Tyto Unity hubs, střediska jednoty, se otevírají a budou se otevírat ve více zemích, tam, kde je velká přítomnost ukrajinských uprchlíků. My je budeme otevírat v Německu, ve Španělsku, v Polsku, v České republice. Projednáváme to také ve Velké Británii. Je to práce, která nás čeká. Nevím, kdy ta práce začala, nevím, jak dlouho bude trvat. Nevím, kolik bude vyžadováno úsilí, potřeba vynaložit úsilí, abychom neztratili spojení s Ukrajinci, kteří jsou v zahraničí. Je důležité zdůraznit, že my věříme, že po ukončení této žhavé fáze války se Ukrajinci budou moci vrátit zpátky do své domoviny. Víte, že ty důvody jsou různé, proč lidi vycestovali. Jsou zde rodiny, které jsou odloučeny, muži zůstali bránit svou zemi, ženy s dětmi odjely.

Těch důvodů je spousta, já bych tady nechtěl vlastně nějak mluvit o detailech. Ty země jsou různé, ale ty důvody jsou z větší části stejné. Válka je tragédie, která rozdělila řadu rodin. Řada lidí zůstala bez střechy nad hlavou. Spousta dětí zůstalo bez rodičů, bez dětství. V těchto Unity hubs, v těchto střediscích by měla být poskytována právní pomoc, aby ti lidé mohli najít zpátky své místo na Ukrajině, pokud si přejí a mají tu možnost se vrátit zpátky na Ukrajinu a nějakým způsobem se tam realizovat. Má jim to pomoci zajistit zaměstnání… Těch věcí je spousta, o kterých je potřeba mluvit, a proto právě jsou i zřizována tato střediska. Děkuji.

Lucie Michut Ješátková, tisková mluvčí vlády: Moc děkuji a tiskový brífink končím, přejeme hezký den, na shledanou.