Tisková konference po setkání premiéra A. Babiše s belgickým premiérem B. De Weverem, 8. května 2026
Karla Mráčková, tisková mluvčí vlády: Příjemný sváteční den, dámy a pánové, já vás srdečně vítám na tiskové konferenci po jednání předsedy vlády České republiky pana Andreje Babiše s předsedou vlády Belgického království pana Barta De Wevera. Slovo má premiér České republiky, pan Andrej Babiš, prosím.
Andrej Babiš, předseda vlády ČR: Dobrý den, dámy a pánové, je mi velkou ctí přivítat u nás v Praze pana premiéra De Wevera. Já jsem velice rád, že si naše čas a nás navštívil. Protože my samozřejmě se potkáváme pravidelně na evropských summitech a vlastně i teď v Jerevanu jsme měli možnost spolu mluvit. Ale těch témat je tolik, že i dnes jsme všechno nestihli probrat. Ale zkrátka ta témata jsou velice důležitá a určitě takováto bilaterální návštěva je skvělá, protože na těch Evropských radách, kde nás je dvacet sedm a samozřejmě další představitelé Evropské unie, tak není na to dost času.
My máme skvělé a přátelské vztahy s Belgií a samozřejmě spolupracujeme v rámci Evropské unie a v rámci NATO. A máme i dlouhou společnou historii. Dnes právě si připomínáme osmdesát jedna let od konce 2. světové války v Evropě a je to i takový symbol, že právě na osvobození Plzně se podíleli i belgičtí vojáci. Belgie je pro nás klíčový obchodní partner a je to desátý největší investor v České republice a náš obchod také funguje dobře. Náš export se zvýšil. Minulý rok jsme vyvezli do Belgie rekordních 136 miliard korun a vzájemná výměna je 220 miliard. Takže spolupracujeme v oblasti špičkových technologií, jsme také aktivní ve spolupráci s Belgií na polovodičových iniciativách včetně budoucího aktu o čipech a dalších věcí.
Bavili jsme se samozřejmě i o obranném průmyslu a ta hlavní témata jasně byla situace, válka na Ukrajině, situace v Hormuzu, situace v energiích. My samozřejmě jsme aktivní jako Česká republika ohledně revize těch emisních povolenek jedna, i píšeme dopisy a navrhujeme nějaké věci. A jsem rád, že pan premiér, alespoň mám z toho takový pocit, že si rozumíme, že jsme pragmatičtí, že máme dobrou chemii, a proto jsem rád, že jsme dnes tady spolu a říkám, že bychom mohli spolu ještě mluvit dlouho.
Jaderná energetika také určitě nás čeká asi boj o ten příští rozpočet. To nebude jednoduché. Já už jsem to jednou zažil v roce 2020. Ale tentokrát je ještě jiná situace. A samozřejmě se bavíme o konkurenceschopnosti, o vztahu se Spojenými státy a další věci. Takže já chci moc poděkovat panu premiérovi, že nás navštívil a jsem velice rád, že jsme mohli spolu strávit ten čas a určitě si máme ještě mnoho toho co říct. A takováto setkání určitě, alespoň za mě, jsou skvělá, že můžeme mluvit otevřeně a že je skutečně to období teď pro Evropu velká výzva.
Bavili jsme se samozřejmě i o těch procentech, o kterých tak rádi dneska tady mluvíme v rámci NATO a jak vlastně to vnímá pan premiér a další. Takže já jsem velice rád a znovu ještě děkuji panu premiérovi, že našel ten čas a že nás tady navštívil.
Karla Mráčková, tisková mluvčí vlády: Děkuji, pane premiére, a nyní požádám předsedu vlády Belgického království, pana Barta De Wevera.
Bart De Wever, předseda vlády Belgického království: v záznamu netlumočeno
Karla Mráčková, tisková mluvčí vlády: Děkuji také, pane premiére, a nyní tedy první dotaz, Česká televize.
Jakub Engl, Česká televize: Dobrý den, chci se vás zeptat, prezident Petr Pavel po vaší dnešní schůzce řekl, že vláda trvá na tom, aby na summitu NATO v Turecku byli zastoupeni jenom členové vašeho kabinetu. Já se vás chci zeptat, proč prezidenta, který má podle Ústavy reprezentovat Česko navenek, nechcete vzít s sebou, aby třeba spolu s vámi Česko zastupoval? Chci se vás zeptat na to, kdy vláda dá definitivní seznam lidí, kteří do Turecka pojedou? A chci se vás taky zeptat na to, jestli jste připravený na případnou kompetenční žalobu ze strany prezidenta? Děkuju.
Andrej Babiš, předseda vlády ČR: Naše vláda složení delegace na summit NATO neprojednávala a my jsme řekli oficiálně, že čekáme na jednání generálního tajemníka NATO Marka Rutteho, a má tam být i americký ministr zahraničních věcí Rubio a ministři zahraničních věcí. Myslím, že je to 23. května ve Švédsku, pokud si pamatuju, kde vlastně se dozvíme ten program a co bude vlastně na stole. A vláda bude rozhodovat o delegaci, o oficiální delegaci České republiky na summitu NATO v červnu. Takže mě mrzí, že tady se udržuje nějaký jako konflikt. My i v minulosti, anebo, respektive, mluvil o tom pan prezident, že vláda by měla obhájit ten rozpočet, ty výdaje. My jsme za to opakovaně kritizováni. My se na to připravujeme a v minulosti na tom summitu byl i pan premiér Fiala, já jsem tam byl taky a právě to, že teďka my jsme vlastně ve funkci necelých pět měsíců a nedaří se naplnit ta dvě procenta, ani minulá vláda to nenaplnila, tak právě proto si myslíme, že my máme obhajovat tu pozici. Ale opakuju, teď to není na stole a vláda bude rozhodovat až koncem června.
Karla Mráčková, tisková mluvčí vlády: Děkuji, CNN Prima News.
Jakub Říha, CNN Prima News: Vy jste zmínili mnoho oblastí, kterých jste se dotkli. Zajímalo by mě, jestli např. v oblasti obrany je něco, čím se může Česká republika od Belgie inspirovat? Případně, jestli Belgie řekla České republice, jak efektivně utrácet nebo vydávat peníze na obranu? Zároveň bych se chtěl také zeptat, při té dnešní ranní schůzce s panem prezidentem, vy jste přišel o čtvrt hodiny pozdě. On vám to vyčetl a vy jste to přešel větou: nějak to nevyšlo. Tak mě zajímá, jestli můžete více rozvést to, co za těmito slovy stojí, proč jste přišel pozdě? Zároveň Petr Pavel na Vítkově řekl: že mezi slušnými lidmi platí, že když se shodnou na čas, tak na ten čas přijdou, tak se omluví, pokud to neudělají, je to výraz nezdvořilosti a já to vnímám jako takový signál. Tak by mě zajímalo, jestli se chcete panu prezidentu omluvit, nebo jestli to má vnímat tak, jak to popsal na Vítkově? Jestli byste mohl začít odzadu, mockrát děkuji.
Andrej Babiš, předseda vlády ČR: Já tedy vysvětlím, já jsem byl od úterý na výjezdu v Moravskoslezském kraji. My jsme přijeli včera večer kolem půl jedenácté. A já jsem včera ráno poprosil přes paní Tünde Bartha, jestli by ta schůzka mohla být posunuta na devátou hodinu. Protože jsem přijel domů, musel jsem se vybalit, měl jsem plno pošty, připravoval jsem se na návštěvu pana premiéra. Takže jsem to nestíhal, jsem šel spát o půlnoci a poprosil jsem vlastně pana prezidenta prostřednictvím paní Bartha, jestli by nemohl posunout tu schůzku na devátou hodinu. Tak, na to mi bylo odpovězeno, že bohužel to nejde, a ráno samozřejmě, i když jsem vstával celkem brzo, tak jsem to nezvládl. A myslím si, že pan prezident by mohl být i trošku velkorysý a nad věcí, protože ta jeho poznámka je nepatřičná a já nejsem jeho podřízený, ani nikdy nebudu a my nemáme prezidentský systém.
Karla Mráčková, tisková mluvčí vlády: Otázky k jednání byly.
Andrej Babiš, předseda vlády ČR: Obrana, ano, určitě se můžeme inspirovat, ale to je know-how každé členské země. A já jsem se dozvěděl něco, ale to určitě nebudeme prozrazovat, protože to je samozřejmě záležitost Belgie. Já jsem o tom mluvil se šéfem NATO, jak to dělají ostatní země, a v pondělí schválí vláda nového zmocněnce, který nás nebude stát ani korunu. Nebude ani sedět na Úřadě vlády, pan Landovský, který byl v NATO, a potřebuju, aby zkrátka se to řešilo napříč resorty.
Jakub Říha, CNN Prima News: Můžu se ještě doptat, vy jste řekl, že se ten konflikt uměle udržuje, já se vás chci zeptat, jestli nemáte…
Andrej Babiš, předseda vlády ČR: Vy ho udržujete, vy média, řešíte jenom, udržujete konflikty. A to, co my děláme, o tom nemáte zájem informovat. Já konflikty neřeším, tak počkejte si, až vláda rozhodne v červnu ohledně oficiální delegace na NATO, a tak to je. Takže já určitě konflikty nevyhledávám. A je velice zvláštní, že pan prezident dá svému Deníku N rozhovor den před tím, než já jdu na schůzku s ním, kde vlastně mi vzkazuje, že všechno je hotovo. A potom mi lidi píší, proč tam vůbec jdu. Tak to si myslím, že také jako není fér.
Karla Mráčková, tisková mluvčí vlády: Děkuji, dámy a pánové, dnešní konference je u konce, přeji vám hezký zbytek dne.