Tisková konference po jednání vlády 15. května 2024
Lucie Ješátková, tisková mluvčí vlády: Dobrý den, dámy a pánové, já vás vítám na tiskové konferenci po jednání vlády, o slovo poprosím ministra průmyslu a obchodu Josefa Síkelu.
Jozef Síkela, ministr průmyslu a obchodu: Krásné odpoledne, dámy a pánové, my jsme dnes schválili téměř vše, co jsme měli na agendě, kromě dvou spolu souvisejících bodů, které jsme přerušili. Dále jsme dostali pozitivní zprávy o průběhu přijímacích zkoušek od pana ministra školství Beka. Pokud se jedná o moji agendu, tak jsme se zabývali čipovou problematikou a úpravou legislativy v této souvislosti. Já už jsem při svých předchozích vystoupeních mnohokrát uvedl, že čipy jsou základem moderního průmyslu a budou hrát klíčovou roli, hrají ji nejen v elektromobilitě, v energetice, ale i dalších strategických odvětvích. Posilování Evropy a průmyslu v oblasti polovodičů podporuje evropský akt o čipech, na jehož vyjednání jsme se podíleli během našeho předsednictví. Jde o strategii, jejímž cílem je zaměřit se prostřednictvím investic do produkce čipů, posílit soběstačnost Evropy jako kontinentu v této oblasti, přilákat nové talenty a podpořit vznik kvalifikovaných pracovních míst.
Na akt o čipech navazuje návrh zákona o určení vnitrostátních orgánů pro oblast polovodičů, který jsme právě dnes schválili na jednání vlády. Pro náš úspěch v této oblasti je naprosto klíčový koordinovaný přístup i mezi českými orgány a evropskými institucemi. Jde o velmi krátký zákon, který určuje, že gestory pro oblast polovodičů budou Ministerstvo průmyslu a obchodu a Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Ministerstvo školství na základě toho bude podporovat vzdělávací a výzkumné aktivity v rámci iniciativy Čipy pro Evropu, prostřednictvím společného podniku pro čipy, který má v gesci naše ministerstvo, Ministerstvo průmyslu a obchodu se stane koordinátorem rozvoje čipů mezi členskými státy a Evropskou komisí a bude odpovědné za mapování a monitorování odvětví polovodičů v Evropské unii. Proto dokončujeme národní polovodičovou strategii, ta zmapuje oblasti, ve kterých má český průmysl největší potenciál a navrhne potřebná opatření pro jeho naplnění. Vedle toho pracujeme na rozvoji konkrétních projektů, které by nám pomohly s rozvojem výroby čipů v Česku, jedním z nich je už zmiňovaná spolupráce se společností onsemi, kde se jedná o kompletní investici do celého ekosystému vývoje a produkce čipů, která představuje jedinečnou možnost pro rozvoj tohoto odvětví v naší zemi. Já jsem v intenzivních jednáních se zástupci firmy od začátku roku 2023, setkali jsme se v americkém Silicon Valley, v Rožnově pod Radhoštěm i v Praze. Poslední jednání proběhlo v rámci mé pracovní cesty do Spojených států v minulých týdnech. Kromě toho dlouhodobě spolupracujeme s Tchaj-wanem, který je na světové špici v produkci polovodičů. Díky této spolupráci vznikají společná výzkumně vývojová centra, stáže, studijní programy a další aktivity. Investice společností TSMC v Sasku otevírá velký potenciál pro české firmy, které se mohou do projektu zapojit a my ve spolupráci s CzechInvestem intenzivně pracujeme na tom, aby to zapojení bylo co nejširší. I proto zřizujeme pobočku CzechInvestu v Tchaj-peji, která bude pomáhat tchajwanským investorům k získávání detailních informací o možnostech a přínosech investic v České republice. To je k tomu mému tématu pro tuto chvíli všechno, děkuji za pozornost a jsem samozřejmě připraven odpovědět na vaše dotazy týkající se i jiné agendy.
Lucie Ješátková, tisková mluvčí vlády: Nyní je tedy prostor pro vás a vaše dotazy - Česká televize.
Izabela Šroubková, Česká televize: Já bych začala tím, jestli byste mohli říct, jaké dva body, jak jste, tuším, říkal, neschválili, případně přerušili, a pokud je to zákon o podpoře v bydlení, tak proč jste ho přerušili? Je to třeba kvůli tomu, že by občanští demokraté měli problém, kdyby vznikla ta nová úřednická místa? Pak se zeptám dál, děkuji.
Jozef Síkela, ministr průmyslu a obchodu: Máte pravdu, jedná se o zákon o podpoře bydlení, my jsme ten zákon začali projednávat, byla to velmi bohatá a velmi zajímavá diskuze. Cílem nového zákona je nastavení systémového řešení bytové nouze v České republice. My jsme to projednávání přerušili, abychom dali prostor k dalším jednáním nad rozpory, které by se v rámci dnešního zasedání vlády pravděpodobně nepodařilo vyřešit a které nad tím návrhem jsou, například pro jednání se samosprávami.
Izabela Šroubková, Česká televize: Já poprosím ještě k tomu asistovanému dobrovolnému návratu, k tomu projektu pilotnímu, který tedy týká návratu Ukrajinců na Ukrajinu, tak jaké stanovisko k tomu vláda zaujala? Případně jestli se třeba už dnes na vládě neobjevila debata o tom, že by se měly nějak nastavit podmínky, zpřísnit podmínky, motivovat mladí bojeschopní mužové, aby se vrátili na Ukrajinu, tak jak to chce přinést na stůl TOP 09? A pak prosím ještě otázka přímo na vás, vaše hnutí by rádo prosadilo bankovní sektorovou daň, podporujete to? A pokud ano, tak z jakého důvodu? Děkuji.
Jozef Síkela, ministr průmyslu a obchodu: Vláda schválila pilotní projekt programu pro asistovaný dobrovolný návrt cizinců s udělenou dočasnou ochranou. To, co jsme schválili, už vyplývá z toho názvu – asistovaný dobrovolný návrat. To znamená, my jsme schválili jakýsi mechanismus úhrady některých nákladů spojených s návratem zpravidla na Ukrajinu, pokud by byla potřebná nějaká asistence. Chci ale zdůraznit, že se opravdu jedná o asistovaný návrat pro osoby, které o něj projeví zájem. Nejde tedy v žádném případě o návrat nucený, ani o návrat dobrovolný podle zákona o pobytu cizinců, dle něhož je asistence poskytována osobám, kterým byla povinnost vycestovat z České republiky stanovena rozhodnutím policie nebo Ministerstva vnitra. Nejde o žádnou formu vycestování osob s vydaným rozhodnutím o návratu podle návratové směrnice EU. Vláda má mandát stanovit druhy způsobilých nákladů hrazených v rámci úhrady nákladů spojených s návratem cizince a maximální výši prostředků vynaložených na dobrovolnou repatriaci. Ta současná situace na Ukrajině neumožňuje ukončení poskytování dočasné ochrany, a protože ruská agrese proti Ukrajině trvá, nedá se ani v průběhu roku 2024 předvídat, že by uprchlíci z Ukrajiny už dočasnou ochranu nepotřebovali. Přibývá tedy případů, kdy cizinci s udělenou dočasnou ochranou žádají o její ukončení a žádají o pomoc s návratem do vlasti z různých důvodů. Často jsou to osoby se závažným zdravotním postižením, případně onemocněním, které vyžaduje trvalou či zvýšenou lékařskou péči. Mnohdy jde o komplikovaný, ale stabilizovaný stav, může jít i o případy terminální fáze závažných onemocnění nebo se jedná o jiné závažné osobní či rodinné důvody. K 1. dubnu 2024 mělo platné oprávnění k pobytu za účelem dočasné ochrany na území České republiky 338 736 cizinců.
Izabela Šroubková, Česká televize: A bylo by možné navrácení bojeschopných mužů, to jste dnes neřešili?
Jozef Síkela, ministr průmyslu a obchodu: To jsme neřešili, ano, řešili jsme asistovaný, dobrovolný návrat, případné náklady s tím spojené v těch případech, které jsem tady uvedl.
Izabela Šroubková, Česká televize: A ta bankovní sektorová daň se řešila?
Jozef Síkela, ministr průmyslu a obchodu: Bankovní sektorová daň je instrument, který se v tuto chvíli diskutuje ve veřejném prostoru, pravděpodobně v návaznosti na to, jak dopadla windfall tax a ta její část, která se týkala bank. Předkladatelem daňových zákonů je Ministerstvo financí. O mně je známo, že jsem dlouhá léta v bankovnictví působil a měl jsem v rámci své zodpovědnosti na starosti i jurisdikce, které byly zatíženy bankovní daní v minulosti. Samozřejmě, pokud bude ze strany vládních kolegů zájem, tak se s nimi o tyto zkušenosti rád podělím.
Lucie Ješátková, tisková mluvčí vlády: Další dotaz, CNN Prima News.
Šimon Pilek, CNN Prima News: Dobrý den, já bych měl dva dotazy, možná je položím separátně. Ten druhý, a omlouvám se za to předem, je maličko delší. Ten první se týká zvýšení koncesionářských poplatků. Tak mě zajímá, jestli je v pětikoalici na tom celková shoda? Já jsem totiž ráno tady na doorstepu, konkrétně od pana vicepremiéra Bartoše zaznamenal, že třeba Piráti mají trošku problém u toho placení koncese za pouhé připojení k internetu. Tak mě třeba zajímá, jaký je postoj hnutí STAN?
Jozef Síkela, ministr průmyslu a obchodu: Je to téma, které jsme dnes na vládě neřešili a já se omlouvám, ale o tom tématu jsem teď se všemi členy pětikoalice nehovořil, tzn. já na to mám nějaký názor, ale nechci se teď vyjádřit k otázkám shody nebo neshody. Já si myslím, že, až ta situace nastane, tak o tom budete informováni.
Šimon Pilek, CNN Prima News: Možná se zkusím ještě k tomu se zeptat, nebojíte se třeba nějaké politizace toho tématu, obě opoziční sněmovní hnutí už totiž se dnes proti tomu ostře vyjadřovala.
Jozef Síkela, ministr průmyslu a obchodu: Vy znáte nějaké téma v poslední době, které by nebylo politizováno?
Šimon Pilek, CNN Prima News: Ok, a teď ten delší dotaz, to se týká výroku dvou politiků, konkrétně slova Petra Pavla pro Sky News a také slova ministryně obrany Jany Černochové pro naši televizi, kdy Petr Pavel v souvislosti s válkou na Ukrajině řekl, že je naivní předpokládat, že Kyjev získá okupovaná území zpět v dohledné době a že budeme potřebovat zastavit válku a začít debatovat o tom budoucím uspořádání. Společně s tím ministryně obrany připustila, že se situace na Ukrajině nevyvíjí dobře a že je možné s Ruskem vyjednávat o míru, ale že Ukrajina nesmí být obětována. Mě zajímá, jestli tyhle ty dva výroky jsou, řekněme, pouze výroky dvou politických představitelů, byť zásadních, anebo zda se za tím dá sledovat třeba nějaký posun toho, jak Česká republika na ten konflikt a na tu situaci aktuálně nazírá.
Jozef Síkela, ministr průmyslu a obchodu: Zaprvé je potřeba říci, že, přestože pocházím z vojenské rodiny, tak pan prezident Pavel je určitě zkušenějším vojákem a znalcem vojenské problematiky než já, stejně jako paní ministryně obrany, tzn. v tomto já, když budu chtít znát názor, tak asi bych se primárně zeptal jich. Ale nezaznamenal jsem žádné změny v postoji vlády ve smyslu, že podporujeme Ukrajinu maximálně, jak je to možné. Zároveň říkáme, že o tom, o případných jednáních o míru, o případných podmínkách nemůže rozhodnout nikdo jiný než samotní Ukrajinci.
Lucie Ješátková, tisková mluvčí vlády: Tak ještě poslední dotaz Česká televize.
Izabela Šroubková, Česká televize: Já mám ještě jeden dotaz, který se teda týká přímo vás a vašeho resortu, protože někteří ministři chtějí posílit rozpočet pro letošní rok, týká se to tedy i vašeho resortu, případně, o kolik byste chtěl ho navýšit a na co, na jaké projekty rámcově?
Jozef Síkela, ministr průmyslu a obchodu: Jedna věc je ta, co bychom dělat chtěli, a druhá věc je pak nějaká koaliční shoda o prioritách. To jsou věci, které budeme diskutovat. Já budu velmi rád, když ta příprava rozpočtu na příští rok, resp. nějaké potřeby dofinancování v průběhu tohoto roku bude opravdu vycházet z nějaké prioritizace. Nás čeká celá řada výzev, tzn. i já samozřejmě mám nějaké nápady, které bych chtěl realizovat a budu se snažit pro ty nápady v rámci té prioritizace najít podporu. Ale my jsme koaliční vláda, demokratická vláda, takže většinou pak o těchto věcech rozhodujeme většinovým hlasováním.
Lucie Ješátková, tisková mluvčí vlády: Děkuji, tiskovou konferenci končím, přejeme hezký zbytek dne, na shledanou.