Tisková konference po jednání vlády, 9. července 2025
Lucie Michut Ješátková, tisková mluvčí vlády: Dobrý den, dámy a pánové, já vás vítám na tiskové konferenci po jednání vlády. O úvodní slovo poprosím předsedu vlády pana Petra Fialu.
Petr Fiala, předseda vlády ČR: Dobrý den, dámy a pánové, já hned přejdu k některým bodům, které jsme dnes řešili a rozhodovali na vládě, ale na začátek bych se rád vyjádřil k dnešnímu velmi důležitému, dalšímu velmi důležitému rozhodnutí Ústavního soudu, které jednoduše znamená to, že důchodová reforma, tak jak jsme ji připravili, platí. Důchodová reforma to byla jedna z klíčových věcí v našem programu, v programu naší vlády, věděli jsme, že je potřeba ji udělat, protože už měla být udělána dávno a protože kdybychom neudělali důchodovou reformu, nepřipravili ji, tak bychom nemohli zajistit mladým lidem, lidem pod 40 let důstojné penze. Ústavní soud potvrdil, že jsme postupovali tak, jak jsme měli, a shledal, že vše bylo v pořádku a v souladu se zákonem.
Nemohu si odpustit jednu poznámku, je to další prohra opozice před Ústavním soudem a i tady se ukazuje, že kdyby opozice se chovala jenom trochu konstruktivně, šlo jí o dobrou budoucnost lidí v České republice, tak místo toho aby se obracela na Ústavní soud, mohla prosadit vlastní návrhy, nabízeli jsme jí to my, vedli jsme jednání, snažili jsme se vést jednání s opozicí, vstoupil do toho i prezident republiky, ale hnutí ANO žádný vlastní návrh důchodové reformy nedodalo, místo toho se obrátilo neodpovědně na Ústavní soud, aby zrušilo celou důchodovou reformu.
Slyšíme, že pokud se hnutí ANO po volbách dostane k moci, tak plánuje zrušení klíčových opatření důchodové reformy, mimořádnou valorizaci, zastropování věku odchodu do důchodu chce provést na 65 letech zvláštní příplatky lidem nad 80 let a já nevím co všechno. Jenom při hrubém výpočtu by toto stálo 120 miliard korun ročně, což je vlastně nepředstavitelné.
Tato neodpovědná politika dnes znovu narazila u Ústavního soudu, stejně jako Ústavní soud už po několikáté jasně říká, že opozice nemůže destruovat demokratický parlamentní proces, nemůže blokovat jednání Poslanecké sněmovny, tak přes opakované konstatování Ústavního soudu hnutí ANO tuto skutečnost stále nerespektuje. Já vítám toto rozhodnutí Ústavního soudu a jsem rád, že se potvrdilo, že jsme i v případě důchodové reformy postupovali procesně správně a že soud shledal, že i samotná koncepce důchodové reformy je v souladu se zákonem.
Nyní už k některým věcem, které se týkají dnešního jednání vlády. Vláda dnes učinila na návrh a ve spolupráci s Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost další důležitý krok v posilování kybernetické bezpečnosti České republiky. Přijali jsme usnesení, které se týká používání produktů společnosti DeepSeek v rámci státní správy. DeepSeek je společnost čínská, v letošním roce vydala svůj velký jazykový model R1 a protože je to čínská společnost, tak na ni dopadají také veškeré povinnosti spojené s legislativou Čínské lidové republiky, což mimo jiné zahrnuje povinnost poskytnout součinnost orgánům čínského státu, a to by mohlo vést k přístupu státního aparátu k datům uchovávaným na serverech v Čínské lidové republice.
Mobilní aplikace a další věci s tímto spojené vykazují mnohá nebezpečná rizika, která identifikoval NÚKIB, tedy Národní úřad pro kybernetickou s informační bezpečnost – od nízkého zabezpečení, ukládání uživatelských dat na serverech v Čínské lidové republice, v Ruské federaci, podřízení legislativy čínské společnosti, o tom jsem už mluvil atd. atd. Na základě těchto zjištění a analýzy NÚKIBu vláda rozhodla o zákazu používání všech produktů, aplikací, řešení, webových stránek a webových služeb poskytovaných společností DeepSeek v rámci české státní správy. Myslím, že to je další příklad toho, že aktivně posilujeme českou kybernetickou bezpečnost a chráníme data našeho státu a našich občanů.
Druhý bod, který chci zmínit, souvisí s energetickou politikou a s posilováním obecně energetické bezpečnosti. My jsme se dnes zabývali také postupem v realizaci projektu vyvedení tepla z elektrárny Dukovany do Brna, myslím, že projekt horkovodu z Dukovan do Brna je výborným příkladem odpovědné politiky, politiky klimaticky odpovědné, politiky energeticky odpovědné a politiky, která ukazuje, jak se dá i sekundárně využívat jaderná energie, respektive nespotřebované teplo, které dnes bude sloužit zásobování tepla v Brně. Projekt úspěšně pokračuje a myslím si, že to je skutečně dobrá zpráva.
Třetí věc, nebo čtvrtá, na kterou bych chtěl z dnešního jednání vlády upozornit, je věc, která se týká náprav křivd z minulosti a má výrazný myslím lidsko-humanitární rozměr, a to je informace nebo zpráva Komise pro otázku masových hrobu Ďáblického hřbitova, kterou se dnes zabývala vláda. Já jsem byl osloven v roce 2023 skupinou lidí v čele s Ondřejem Vetchým, Jaroslavem Čvančarou a Pavlem Černým s prosbou, abychom se zabývali tím, že v masových hrobech na Ďáblickém hřbitově leží tisíce těl včetně obětí zrůdných totalitních režimů komunistického a nacistického a my jsme sestavili komisi, která se tím zabývala a měla navrhnout další postup, což nebyl vůbec lehký úkol, protože oba režimy si daly práci s tím, aby jakékoliv stopy vedoucí k případné identifikaci těch hrdinů, kteří tam leží, byly trvale odstraněny a my po 35 letech od sametové revoluce děláme první významný krok k odstranění této historické křivdy.
Té komisi se podařilo identifikovat 3 politické vězně z období nacistické okupace, jednoho vězně z Malé pevnosti Terezín, jednoho příslušníka americké armády a 113 politických vězňů komunistického režimu. Jediná exhumace, která se podařila v těch uplynulých desítkách let, byla exhumace pátera Josefa Toufara, teď díky práci této komise dokážeme přesně určit polohu 24 osob, a vláda dnes v souvislosti s touto zprávou a s těmito informacemi schválila peníze a návrh komise na exhumaci tří ostatků politických vězňů.
V té první fázi jsou to lidé, kteří byli popraveni v roce 1949 a jejich těla byla vhozena do šachtových hrobů, konkrétně do šachty číslo 14, kterou se podařilo téměř celou zrekonstruovat. Jedná se o Karla Sábelu, který bojoval v československé armádě, Miroslava Jebavého, který působil v armádách Velké Británie a svobodné Francie, a podplukovníka Viléma Soka, který se podílel na odboji v naší okupované vlasti a účastnil se Pražského povstání v roce 1945. Mám opravdu dobrý pocit, že se podařilo dovést tuto věc do konce a že jsme udělali první krok ke splacení dluhu, který vůči všem těmto obětem a těmto hrdinům naše společnost má.
Poslední věc z dnešního jednání vlády, kterou chci zmínit, je věc, která se týká budoucnosti, kvality zdravotní péče. Vláda dnes projednala, schválila program na podporu navýšení kapacit veřejných vysokých škol v nelékařských zdravotnických studijních programech na léta 2026–2037. Konkrétně jde o to, aby byla kvalitní příprava v dostatečném rozsahu na výkon zdravotnického povolání všeobecné sestry, dětské sestry, porodní asistentky, zdravotnického záchranáře, radiologického asistenta, nutričního terapeuta.
Program představuje dlouhodobý finanční nástroj, který pomůže veřejným vysokým školám zajistit podmínky pro to, aby mohly rozšířit podmínky vzdělávání těchto studentů, počty těchto studentů. Je to mimořádně důležité, protože absolventů těchto oborů není dostatek, potýkáme se a budeme se potýkat s nedostatkem zaměstnanců, což bude ještě prohloubeno demografickým vývojem a vývojem spojeným se stárnutím populace. Už dnes ten nedostatek zdravotnického personálu se v některých regionech projevuje, a pokud bychom neudělali tento krok a nedělali další kroky, tak by hrozily českému zdravotnictví vážné problémy.
Ještě dodám poslední informaci k tomu, výdaje na realizaci programu v letech 2026–2037 jsou ve výši necelých 13 miliard korun a vláda tyto finanční prostředky dnes v rámci tohoto bodu také schválila.
Lucie Michut Ješátková, tisková mluvčí vlády: Děkuji a nyní poprosím o slovo ministryni spravedlnosti paní Evu Decroix.
Eva Decroix, ministryně spravedlnosti: Já vám velmi děkuji, já se pokusím stručně shrnout bod, který jsme dnes předkládala vládě a který byl vzat na vědomí. Týká se bitcoinové kauzy, já jsem se zavázala, že budu informovat, mimochodem jsem k tomu byla i vládou vyzvána za ministerstvo, že budu informovat o dalším vývoji v této kauze. Tři body si dovolím zmínit.
Dnes byla vládě předložena a vzata na vědomí aktualizovaná časová osa, zde si nicméně dovolím upozornit a podtrhnout, že ani z veškeré následné činnosti ministerstva, komunikace a zjišťování jsme nedospěli k něčemu zcela zásadnímu, to znamená, nečekejme prosím nějaké zásadní úpravy v rámci časové osy, jedná se především o nějaká formální doplnění na základě přijatých podnětů.
S tím souvisí i můj komentář, že v tomto okamžiku za Ministerstvo spravedlnosti, já si dovolím považovat celé ty faktické události, které vedly k dané bitcoinové kauze, za poměrně transparentně vysvětlené na základě dosavadní práce a veškeré další zjišťování a ověřování je nyní v rukou orgánů činných v trestním řízení.
Nicméně druhým bodem, ke kterému jsme se zavázali a který plníme, je, že budou prozkoumány a zjištěny procesy, které vedly k celé kauze v rámci Ministerstva spravedlnosti, a to na základě externího auditu. Výběrové řízení pro externího auditora bylo prodlužováno, protože v původní lhůtě se nikdo nepřihlásil, v prodloužené lhůtě jsme obdrželi nabídku od společnosti Grant Thornton, která splňovala všechna kvalifikační kritéria a se kterou nyní by měla být v průběhu dneška, nejpozději zítřka uzavřena smlouva.
Ty podmínky auditu, znovu opakuji, v žádném ohledu neduplikují činnost orgánů činných v trestním řízení. Jsou zaměřeny opravdu na interní procesy a mají nám pomoci, já pevně věřím ne jenom Ministerstvu spravedlnosti, ale celé státní správě možná nadefinovat do budoucna, jak v některých ohledech procesně v rámci státní správy lépe pracovat. První lhůta by měla uplynout a první část tohoto auditu by měla být předložena na konci července, druhá část na konci srpna, takto to bylo i součástí celého toho výběrového řízení, samozřejmě budeme transparentně informovat o výsledcích, auditorovi budeme poskytovat plnou součinnost.
A třetím bodem, o kterém jsem se dnes zmínila na vládě, vzhledem k tomu, že celá záležitost stále a je to zřejmé i z některé komunikace s členy parlamentních komor vyvolává otázky a já považuji za důležité, abychom byli schopni opravdu za Ministerstvo spravedlnosti informovat souhrnně, což ne vždy je možné v rámci standardní běžné činnosti, tak nyní zveřejňujeme zprávu za prvních 30 dní ve funkci, která samozřejmě vzhledem k daným událostem je z větší části směřována právě k bitcoinové aféře.
Nicméně za ministerstvo taktéž avizujeme, a je to zřejmé, že tato kauza nám otevírá i cesty k uvažování o modernizaci, digitalizaci a obecně fungování státní správy. Tato zpráva nám už vlastně ukazuje, kterým směrem můžeme jít. Tato zpráva bude v průběhu dopoledne na stránkách Ministerstva spravedlnosti a věřím, že ještě nad rámec té časové osy shrnuje, co se stalo, jaké kroky ministerstvo transparentně učinilo, jaké výzvy celá tato situace předkládá a současně, se kterými institucemi bylo komunikováno.
Samozřejmě následně jsme připraveni o této zprávě s vámi diskutovat, ale považuji za správné, aby to bylo takto na jednom místě po 30 dnech. Určitě tady náleží poděkovaní celému resortu, protože není běžné, aby ministr v prvních 30 dnech po nástupu do funkce byl schopen odvést takovýto kus práce, což určitě není jenom moje zásluha, ale celého resortu a já mu za to velmi děkuji.
Lucie Michut Ješátková, tisková mluvčí vlády: Děkuji a já nyní poprosím o slovo ministra průmyslu a obchodu pana Lukáše Vlčka.
Lukáš Vlček, ministr průmyslu a obchodu: Dobrý den, dámy a pánové, vláda dnes začala bodem, a to je informace vztahující se k pátečnímu výpadku dodávek elektrické energie. Já osobně to pokládám za velmi závažnou věc, a proto jsem požádal o zařazení tohoto bodu za účasti zástupců České energetické přenosové soustavy, byl přítomen jak předseda představenstva Martin Durčák, tak další člen představenstva Svatopluk Vnouček, aby s ohledem na dostupné informace popsali tu páteční událost, tedy technické závady na lince V411, která potom způsobila další okolnosti nebo další věci, které s tím výpadkem souvisely, ať je to otázka odstavení 9 rozvoden nebo šestého bloku Ledvic.
Záměrně jsem poprosil o tuto prezentaci ze strany ČEPSu, abychom od začátku vyvraceli určité nesmysly a já se nebojím říci i lži, které se šíří veřejným prostorem, že za tím výpadkem jsou velké přetoky např. z Německa nebo z Polska. Na základě dat, která máme aktuálně k dispozici, a ta data zástupci ČEPSu budou i v dalších dnech, zítra prezentovat na svojí vlastní tiskové konferenci, kde do detailů ukáží konkrétní data, konkrétní výši bilance konkrétních přetoků, budou připraveni vysvětlit hlavně ty technické dotazy tak, abychom vyvrátili věci a ty nesmysly, které se týkají, co vlastně bylo způsobeno, nebo co bylo tím důvodem.
Na základě aktuálně dostupných dat můžeme vyloučit, že by tím důvodem byly zvýšené přetoky z Německa způsobené větší výrobou obnovitelných zdrojů. Ten den byl z ohledu výroby, nebo resp. i energetických toků skrz Českou republiku, úplně standardním dnem, předvídatelným dnem, který byl více méně stejný, jako ty dny předchozí. Takže toto opravdu dneska s ohledem na tohle to můžeme vyloučit. A opravdu ukažme čísla a argumentujme, nebo ukažme tu realitu věcnou, technickou a opravdu nepouštějme se do některých opravdu zbytečných spekulací. Chápu, že jsme v nějakém předvolebním čase, chápu, že z toho můžou mít některé politické strany téma, ale opravdu držme se faktů.
Dále proběhla krátká debata ohledně výzev některých kompenzací státu. toto můžu říci, více méně i s ohledem za celou vládu, že tato věc není na stole. Budeme se držet věcí, které definuje energetický zákon, minimálně do doby, než dojde ke konkrétnímu vyšetření této události.
Taktéž bych chtěl krátce, jenom na pár číslech argumentovat a ukázat, že ten, řekněme, investiční plán nebo investiční aktivita České energetické přenosové soustavy je opravdu výrazně větší, než byla v předchozích letech. A uvědomme si, že možná v některých oblastech doháníme náš infrastrukturní dluh. Přece jenom zároveň jsme v průběhu stavební sezóny.
Ale co chci říct na konkrétních číslech, tak, řekněme, ty investiční výdaje do těch soustav jako takových v situaci, kdy energetika jako taková prochází určitou transformací, tak ty výdaje, které dáváme do investic, tak jsou jenom do přenosové soustavy zhruba o 50 % větší, než byly za vlády přechozí. Ale každopádně důležité je tento incident vyšetřit. Je to opravdu věc, která je závažná, která zapříčinila tedy odstavení dodávek elektrického proudu po zhruba milion odběrných míst, a není vůbec od věci, nebo prostě neberme to na lehkou váhu. Musíme vědět jasné příčiny, které se ale dneska opravdu s ohledem na ta data, která máme, ukazují, že tím prapůvodním důvodem byl tedy výpadek, nebo technická závada na té samotné lince.
Druhou věc, kterou bych chtěl krátce okomentovat, je dnešní bod, který Ministerstvo průmyslu a obchodu tedy přineslo na vládu, což je implementační plán hospodářské strategie České republiky Česko do TOP 10. Jedná se tedy o implementační plán, který navazuje na základní strategický rámec, se kterým víceméně i já jsem do úřadu ministra v říjnu vstupoval.
Tento implementační plán vlastně ukazuje, nebo stanovuje 37 klíčových prioritních opatření, kterými by se mělo české hospodářství zabývat tak, abychom dokázali i třeba v některých oblastech dohánět náš infrastrukturní dluh, který může být v mnoha aspektech i určitou brzdou našeho hospodářského vývoje. Jsou zde nejenom investiční návrhy, ale i návrhy legislativního charakteru, které se dělí do čtyř základních kapitol. Ať je to otázka lidského kapitálu, produktivity a přidané hodnoty, otázka strategické infrastruktury, otázka nebo oblast industrializace s vyšší přidanou hodnotou a otázka financování.
Náš resort, jeho úkolem je tedy tuto hospodářskou strategii tedy každý rok tedy vyhodnocovat a samozřejmě navrhovat další opatření tak, aby došlo tedy, nebo aby byl naplněn ten původní cíl. Děkuji za pozornost.
Lucie Michut Ješátková, tisková mluvčí vlády: Děkuji a na závěr poprosím ministra životního prostředí pana Petra Hladíka.
Petr Hladík, ministr životního prostředí: Dámy a pánové, krásné dobré odpoledne. Vláda se dnes zabývala jednou záležitostí, a to je Zpráva o postupu a realizaci projektu vyvedení tepla z elektrárny Dukovany. Jedná se o projekt, který je široce podpořen memorandem mezi Teplárnami Brno, ČEZem, Úřadem vlády a celou řadou ministerstev.
Pracovní skupina se zabývala celou řadou otázek a témat. Jedním z nich byla otázka financování tohoto projektu a dnes vláda uložila mně, tedy ministrovi životního prostředí, abych obratem vypsal výzvu, která je výzvou ze zdrojů z obchodovaných emisních povolenek, které budou od příštího roku zdrojem Státního fondu životního prostředí. Předpokládané investiční náklady jsou zhruba 16,5 miliardy korun. Ty předpokládané dotační náklady jsou mezi 10 a 11 miliardami korun. Samozřejmě Teplárny Brno musí prokázat tzv. investiční rozdíl.
Dobrou zprávou je to, že po práci expertů jsme prokázali, že nebude nutná notifikace. Budeme pokračovat vlastně standardně. Chci jenom zdůraznit, že celý tento projekt, a takto mně také vláda uložila, abych vlastně v přípravě rozpočtu SFŽP a rozpočtového výhledu státního fondu na roky následující tuto investici zohlednil. Samozřejmě je to determinováno tím, že bude schválen rozpočet SFŽP na rok příští, respektive rozpočtový výhled na roky další. Děkuji za pozornost.
Lucie Michut Ješátková, tisková mluvčí vlády: Děkuji a nyní už je prostor pro dotazy, první Česká televize.
Karolína Jelínková, Česká televize: Dobrý den, já bych se vrátila k tomu tématu bitcoinů, zda už je, nebo možná začnu ještě trošku jinak, omlouvám se. Paní ministryně, dá se uvést nějaký příklad toho, o co se ta časová osa vlastně tedy aktualizovala? A zároveň, nevím, jestli jste otevřeli tu otázku už teď na jednání vlády, ale je už jasnější, co bude jednak s těmi financemi a druhak s těmi zbylými bitcoiny? Jakým způsobem se s nimi naloží? K tomu bych asi požádala o komentáře pana premiéra, jestli konkrétně v tomhle vidíte řešení? A zároveň ještě jedna otázka na pana premiéra a na pana ministra Vlčka. Co vlastně za svou stranu a hnutí budete prosazovat na zítřejším jednání s odbory a zaměstnavateli ohledně platů ve veřejné sféře. Jak by se mohl ten nárůst od ledna vlastně pohybovat, jestli by to mohlo být třeba okolo těch 5 % jako u policistů a hasičů? Děkuju.
Eva Decroix, ministryně spravedlnosti: Tak, jestli pane premiére nevadí, já si možná u bitcoinové aféry dovolím začít, jestli se nebudete zlobit. Co se týče časové osy, tak bude zveřejněna verze dvě právě proto, abyste nemuseli složitě dohledávat, co se změnilo v té poměrně obsáhlé plachtě a kontrolovat jednu a druhou verzi. A současně s tou časovou osou je zveřejněn i vlastně přehled těch jednotlivých změn. Tak, jak jsem avizovala, jsou to opravdu především formální náležitosti. Bylo odstraněno jméno zaměstnance, současně byly taktéž doplněny aukční vyhlášky, které nám neumožňovaly v okamžiku, kdy tam nebyly v té původní verzi chápat vlastně tu časovou souslednost, a byly tam upraveny na základě podnětu od nejvyšší státní zástupkyně některé formulace. Stejně tak tam byl zohledněn podnět od vrchního státního zastupitelství.
Podotýkám, že nebyly doplněny, a často jsme na to dotazováni na ministerstvu, různé schůzky a různá komunikace, které ale zase, znovu říkám, nemáme my ničím doložené, proto nám prostě do té časové osy nemáme podklad na základě, čeho tam doplnit.
Co se týče nakládání s aktuálními jak finančními prostředky, tak bitcoiny, které má nyní ministerstvo k dispozici, tak část toho, jak jsem se snažila zpracovat i v rámci té zprávy, kterou máte k dispozici, je nutné stále znovu opakovat, že na straně jedné nám běží trestní řízení, do jehož skončení my máme definované podezření na to, že bitcoiny mohou představovat výnosy z trestné činnosti. Ale toto podezření buď může být potvrzeno až skončí celé trestní řízení, anebo může být vyvráceno. Je tam několik kategorií. Důležité je podotknout, a já nebudu zabíhat úplně do detailů, že s veškerými kupujícími a veškeré ty transakce my probíráme, jednání probíhají a pro nás je samozřejmě důležité, ať již zůstanou státu k dispozici bitcoiny, nebo finanční prostředky utržené za ty bitcoiny, tak je důležité, abychom jednali s péčí řádného hospodáře a v žádném ohledu nepřekročili nějaké zákonné pravomoci.
Do určité míry je velmi pravděpodobné, že finální odpověď na některé transakce budeme schopni dát až právě poté, co skončí to trestní řízení. Což já mimochodem považuju za vlastně opatrné a odpovědné nakládání v rámci celé situace.
Petr Fiala, předseda vlády ČR: Pokud se týká zítřejšího jednání se zástupci jednotlivých odborových organizací, tak my na to jednání jdeme s tím, že vyslechneme jejich návrhy, jejich představy o tom, jak by mělo navýšení platů, resp. tarifů, vypadat v tom příštím roce. My máme taky nějakou představu, nějaký svůj návrh, uvidíme, jestli se potkáme, anebo budou ta jednání pokračovat v dalších týdnech.
Lukáš Vlček, ministr průmyslu a obchodu: Já to doplním. Začnu pozitivní věcí, která je opravdu velmi pozitivní pro české hospodářství. A to je, že i nadále si Česká republika drží jednu z nejnižších nezaměstnaností v Evropě. To je opravdu velmi důležitá věc, kterou opravdu musíme neustále opakovat a připomínat. Každopádně za Starosty je důležité, aby ten nárůst byl, řekněme, nad úrovní inflace. Aby docházelo k reálnému navyšování v tomto případě tedy platů jako takových. Ale každopádně ta jednání samozřejmě mnohdy v této oblasti nejsou úplně jednoduchá. Takže si vyslechneme, jsme otevření té debatě, vyslechneme si vlastně partnery v rámci tripartity. Ale každopádně za nás je důležité, abychom se bavili tedy o reálném růstu platů.
Lucie Michut Ješátková, tisková mluvčí vlády: Děkuji, další dotaz Český rozhlas.
Vojtěch Tomášek, Český rozhlas: Pěkné odpoledne, já bych měl dotaz k tomu, co dnes potvrdilo Ministerstvo průmyslu a obchodu, tedy to, že vláda má k dispozici seznam firem, které podle Ukrajiny porušují protiruské sankce a dodávají stroje, které můžou pomáhat s výrobou ruských zbraní. Tak možná otázka na pana ministra Vlčka, jak s tím seznamem bude Ministerstvo průmyslu pracovat, kdy případně by se veřejnost mohla dozvědět, o které firmy jde?
A možná pak v té souvislosti otázka na pana premiéra, jestli Česko bude požadovat zpřísnění protiruských sankcí případně v této souvislosti. A pan prezident Petr Pavel dnes řekl, že při nejbližší možné příležitosti bude i s vámi, pane premiére, chtít o té situaci, o tom možném obcházení sankcí českými firmami mluvit. Tak jestli už víte, kdy by to mohlo být, případně, co od toho jednání čekáte? Děkuju.
Lukáš Vlček, ministr průmyslu a obchodu: Tak, děkuji, začnu. To, že Ministerstvo průmyslu a obchodu dělá standardně ve spolupráci např. se zpravodajskými službami řadu šetření, které se týkají například jak výrobků dvojího užití, tak licenční správy, je proces, který, nezlobte se, nemohu blíže do detailů komentovat. To je úplně standardní věc. My ten seznam máme k dispozici, ale řekněme ne oficiální cestou. Budu velmi rád, pokud se k nám dostane i po té, řekněme, oficiální, diplomatické rovině. Ale každopádně ty informace, které se k nám dostávají mnohdy neoficiální cestou třeba i z médií, anebo na základě podnětu zpravodajských služeb, tak my standardně prošetřujeme. To je opravdu běžná standardní záležitost.
Petr Fiala, předseda vlády ČR: A já k tomu dodám, že vylučuji, že by jakékoliv státní orgány České republiky tolerovaly jakékoliv obcházení sankcí. Nic takového není možné, my důsledně dodržujeme všechny sankce, všechna pravidla, všechny mezinárodní dohody v této věci. A pokud existuje podezření na to, že to některé firmy obcházejí, tak očekávám, že oficiální cestou nám bude seznam takových firem, nebo toto podezření, doručeno. A pak jsme schopni samozřejmě podle toho okamžitě jednat.
Co se týká dalších sankcí, nebo zpřísňování sankcí. Teď je potřeba, abychom přijali na evropské úrovni 18. sankční balíček. Ten je velmi důležitý, mj. právě proto, že se zaměřuje na některé možné způsoby obcházení sankcí, stínová flotila a další věci. Čili je potřeba teď soustředit úsilí na to, aby 18. balíček sankcí byl připraven. A jak víte, my patříme, Česká republika, tradičně k těm, kteří se podílejí na formulování těch balíčků a kteří jsou pro to, aby byly co nejpřísnější sankce přijímány. Nejsme to my, kdo teď zdržuje přijetí toho 18. balíčku, a budeme plně podporovat to, aby byl co nejrychleji schválen.
Lucie Michut Ješátková, tisková mluvčí vlády: Tak, pokud žádné další dotazy, tak ještě poslední Česká televize.
Karolína Jelínková, Česká televize: Tak, jestli můžu ještě jenom doplnění. Paní ministryně, když jste hovořila o tom, že se tedy počká na to, s čím přijdou vlastně orgány činné v trestním řízení. To může poněkud trvat. Tzn. teď nějakou dobu nebude rozhodnuto, co s těmi bitcoiny nebo s těmi prostředky bude dál? Já vím, že jste včera mému kolegovi vlastně říkala, že asi nějaké řešení ponesete v blízké době na vládu, tak jenom jestli tohle je vlastně to, k čemu jste dospěla? A možná ještě jedna aktuální věc. Vlastně Ústavní soud dnes rozhodoval taky o části konsolidačního balíčku. Konkrétně šlo o to, že se na něj obrátili senátoři, vadilo jim např. to, že obce měly přijít tedy o podíl z výnosu z části hazardních her, tak jak vnímáte to, že vlastně i tento návrh tedy Ústavní soud zamítl? Děkuju.
Eva Decroix, ministryně spravedlnosti: Tak upřesnění, my za ministerstvo se samozřejmě snažíme se všemi kupujícími, kteří vznáší jakékoli nároky, nyní uzavřít dohody o narovnání. Je velmi pravděpodobné, že součástí těchto narovnání bude právě odložení některých řešení až do definice toho, zda bitcoiny jsou či nejsou výnosem.
My jsme poměrně blízko. Já pevně věřím a jsem optimista, že se s většinou těch kupujících budeme schopni domluvit smluvně. Samozřejmě, jakmile tyto dohody o narovnání budou uzavřeny, tak o nich budeme informovat. V zásadě, my nyní opravdu řešíme, jakým způsobem zajistit, aby stát neodpovídal v žádném ohledu za eventuální nároky, které někteří kupující mohou vznášet, tzn. ta skutečnost, jestli bitcoin je tzv. čistý či není, protože na tuto otázku nyní nemáme odpověď. Právě to finální řešení přinést pouze a pouze NCOZ, ale rozhodně to není tak, že by ministerstvo čekalo dalšího půl roku, několik měsíců a nechalo běžet smluvní závazky.
Hledáme takové řešení, které opravdu bude po dohodě s kupujícími. Já připomenu, že Ministerstvo spravedlnosti v tomto ohledu si nechalo vypracovat nezávislá externí právní stanoviska. V zásadě všechna tři, máme tři k dispozici, všechna se shodla, že v tomto okamžiku nelze vyloučit, že bitcoiny mohou být výnosem z trestné činnosti. Všechna tři doporučila v tomto okamžiku s bitcoiny nenakládat. A současně doporučila opravdu hledat takový postup směrem k narovnání s jednotlivými kupujícími, který by umožnil nějakým způsobem stabilizovat danou situaci, čemuž věřím, že se nám podaří brzo dosáhnout.
Petr Fiala, předseda vlády ČR: Velmi stručně k tomu druhému, vlastně v časovém sledu prvnímu dnešnímu rozhodnutí Ústavního soudu, jenom se ukazuje, že postupujeme v souladu se zákonem a že vláda ničí práva neporušuje a nestalo se tak ani v případě konsolidačního balíčku.
Lucie Michut Ješátková, tisková mluvčí vlády: Tak já moc děkuji a tiskovou konferenci končím. Přejeme hezký den, na shledanou.