Tisková konference po jednání vlády, 30. října 2013
Jana Jabůrková, tisková mluvčí vlády: Dobrý den, dámy a pánové. Vítejte na dnešní tiskové konferenci, která se koná po jednání vlády České republiky, a já předávám slovo panu premiérovi.
Jiří Rusnok, předseda vlády ČR: Děkuji za slovo, hezké odpoledne nebo už podvečer. Dámy a pánové, jednání vlády skončilo už asi před dvěma hodinami, ale já jsem ještě měl program. Já jsem mimo jiné musel přijmout státního ministra Sjednocených arabských emirátů, který nás požádal o přijetí a přinesl nám nějaké vzkazy od jeho vlády, a nějaké další jednání, takže jsem musel posunout začátek tiskové konference. Nyní k programu, o čem vláda jednala. Vláda mimo jiné projednala návrh zákona 48/97 o veřejném zdravotním pojištění. To je krátká harmonizační novela, kde už jsme ve skluzu. Už jsme měli dávno implementovat některé záležitosti týkající se přeshraničního hrazení poskytnuté zdravotní péče. Vláda pak projednala dvě nařízení vlády, možná tři, která souvisejí s přijatým novým občanským zákoníkem. Jedno je z dílny ministerstva pro místní rozvoj a týká se některých náležitostí souvisejících s bytovým spoluvlastnictvím. Jedno nařízení z ministerstva průmyslu a obchodu se týká formulářů pro smlouvy, ve kterých se sjednává dočasné užívání ubytovacího zařízení a jiné rekreační služby, a dále to byl návrh na nařízení vlády o vzorovém poučení o právu na odstoupení od smluv uzavřených distančním způsobem nebo mimo obchodní prostory a formuláři pro odstoupení od těchto smluv rovněž z dílny ministerstva pro místní rozvoj. Pak tam bylo ještě ze stejného ministerstva nařízení vlády o obsahových náplních jednotlivých živností, systemizace policie České republiky a Hasičského záchranného sboru ČR – to je materiál, který se předkládá formálně v souvislosti s návrhem státního rozpočtu. Rovněž tak tam byla, z dílny stejného ministerstva – vnitra, změna usnesení vlády z května 2008 o zabezpečení integrace azylantů a osob požívajících doplňkové ochrany. Pan ministr financí mimo jiné předkládal informaci o postupu implementace směrnice Rady Evropské unie 85/2011 o požadavcích na rozpočtové rámce členských států EU a o možných důsledcích její nesprávné či opožděné transpozice. V dodatku k programu pak bylo navýšení prostředků na platy příslušníků policie určených na mimořádné volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. To je v podstatě rozpočtové opatření v rámci kapitoly ministerstva vnitra. Velmi důležité dva materiály, respektive tři, já zmíním dva – první posílení zdrojů systému veřejného zdravotního pojištění, které jsme schválili. Spočívá v tom, že, jak jste asi zaznamenali, návrh na zvýšení příspěvku státu za státní pojištěnce do veřejného zdravotního pojištění již nabyl platnosti a účinnosti podle zákonného opatření a v podstatě již od měsíce listopadu tedy bude platit stát o 400 milionů více do toho systému, takže to je dohromady 800 za listopad a prosinec a bylo také schváleno 700 milionů – návratná finanční výpomoc pro VZP. Tak tím bych možná skončil ten přehled a dáme prostor vašim dotazům.
Česká televize, Lada Kolovratová: Dobrý den, pane premiére, já budu mít více otázek, jestli dovolíte, budu je klást tedy postupně. Co byste chtěli ještě prosadit kromě toho, že předložíte státní rozpočet?
Jiří Rusnok, předseda vlády ČR: Nevím, jestli slovo prosadit je to odpovídající. Podívejte se, situace je taková, že my jsme jaksi stále povinováni plnit své ústavní povinnosti tak, jak vyplývají z našeho ústavního slibu a z toho přijetí těchto nominací a to budeme vykonávat i nadále. To znamená, budu dbát o to, aby všechny naléhavé záležitosti ve státě byly včas plněny a rozhodovány bez ohledu na to, že samozřejmě víme, že náš mandát je časově omezen a možná i na krátkou dobu. Nicméně, situace, jak jste zaznamenali, ve státě z hlediska formování nové vládní koalice je trochu nepřehledná. Já bych chtěl jaksi občany uklidnit, aby nepodléhali tomu příliš, té vřavě politické, která se kolem toho děje, to tak prostě bývá v některých mladých demokraciích. My samozřejmě budeme dál tyto funkce standardně vykonávat a plnit z toho vyplývající úkoly. Prosadit rozhodně, to už jste zmínila, státní rozpočet, to považuji za důležité. Za mimořádně důležité považuji dále pokračovat v těch aktivitách, které se týkají čerpání evropských fondů, ať už těch stávajících ve stávajícím období, tak přípravy té nové perspektivy, kde myslím, že postupujeme velmi úspěšně a jsme, jak jsem si potvrdil i při návštěvě Bruselu, jednou z těch zemí, která se relativně velmi jaksi, řekl bych, kvalitně připravuje na nové programovací období a to je velká naše ambice, abychom v tomto zanechali našim kolegům maximálně, řekl bych, čistý stůl, respektive situaci, která bude dobře řiditelná v tom dalším období. Pokud jde o některé jiné věci, tak samozřejmě, pokud se objeví nějaké akutní záležitosti, které budeme muset rozhodnout, tak se jim nebráním. Nebráním se ani tomu, že připravíme některé věci, které už bude muset samozřejmě dotahovat příští vláda. Napadá mě celá ta oblast kondicionalit čili věcí, které podmiňují právě úspěšné čerpání v budoucím období. Mezi nimi myslím nejviditelnější je právě otázka státních úředníků nebo veřejné služby, chcete-li, státní služby, kde, jak jsem už avizoval, se pokusíme připravit ten takzvaný akční plán, protože Evropská komise se nespokojí pouze s tím, že až se náš parlament usadí a začne pracovat, že někdy v průběhu příštího roku bude nový zákon, to je málo. Takže to bychom chtěli předpřipravit, abychom to předali jak nové vládě, tak samozřejmě případně informovali Evropskou komisi. Těch úkolů by jistě se našla celá řada. Já je teď nebudu umět všechny vyjmenovat, ale myslím, že jsem popsal tu situaci.
Česká televize, Lada Kolovratová: Měli by ministři v demisi pokračovat v personálních změnách i po volbách?
Jiří Rusnok, předseda vlády ČR: Já myslím, že především by bylo dobře nedémonizovat personální změny této vlády. Já vím, že to je oblíbené téma, nicméně nic tak zásadního tato vláda v tomto směru neučinila. Naopak bych řekl, že vzhledem k stavu některých rezortů a některých institucí, a my jsme shodou okolností zrovna dneska projednávali v té uzavřené části zprávu o činnosti v loňském roce Bezpečnostní informační služby, vzhledem k těm informacím, které bych řekl vytrvale tato služba dodává vládě, tak by možná těch personálních kroků mělo být mnohem více, ale to nepředjímám a nic takového si nepřeji. Takže ministři jistě budou velmi uvážlivě sahat k personálním změnám, pokud vůbec k nějakým dojde, ale takové situace se skutečně nedají předem vyloučit.
Česká televize, Lada Kolovratová: Hovořil jste tady o přeshraniční zdravotní péči. Od kdy by tedy měli čeští pacienti tuto možnost využívat – přeshraniční zdravotní péče?
Jiří Rusnok, předseda vlády ČR: Tak tu možnost už máme jaksi, řekl bych, dávno. Podle té příslušné novely, to je velmi těžké odhadnout, kdy bude nakonec schválena, ale to by nemělo nijak omezovat. Ta novela se spíš týká věcí vzájemného jaksi proplácení té péče mezi státy a uznávání těchto dokladů a věcí s tím spojených, takže já teď z hlavy nevím, kolik tam je plánovaná účinnost. Předpokládám, že okamžitě po schválení v podstatě a poté, co to vyjde ve sbírce zákonů, protože už jsme v prodlení s touto harmonizační novelou, podle příslušné směrnice už jsme to dávno měli ve svém právním řádu mít. Ale v tomto je samozřejmě suverénní parlament, takže já to nedokážu odhadnout, kdy to přesně nastane. Až to parlament schválí.
Česká televize, Lada Kolovratová: A když dovolíte, poslední otázku. Ústavní soud dnes rozhodl, že úhradová vyhláška je protiústavní. Co by to mohlo znamenat pro naše zdravotnictví?
Jiří Rusnok, předseda vlády ČR: Tak pokud jsem informován, tak on rozhodl, že je protiústavní a že má být nahrazena do konce roku 2014. Tak já mohu ubezpečit Ústavní soud, ale také občany, že samozřejmě nahrazena bude a bude nahrazena novou vyhláškou na rok 2014, na které už intenzivně ministerstvo pracuje a která musí být schválena ještě samozřejmě s dostatečným předstihem před koncem roku. Čili v tuto chvíli to pro zdravotnictví a pro občany jako klienty toho systému neznamená nic. Pro budoucí vládu… Tak ta samozřejmě bude stát před úkolem vůbec nějaké racionální reformy celého systému a ten je tady ale už patnáct let, tento úkol. Jinak tu vyhlášku standardní my připravíme, to připraví ještě naše vláda a doufám, že ji také stihneme schválit začátkem příštího roku.
ČTK: Já se chci zeptat, pane premiére, dnes bylo zveřejněno nové video s těmi unesenými občankami České republiky, kde žádají a naléhají na českou vládu, aby jim pomohla. Tak se chci zeptat, jak bude vláda v této záležitosti reagovat? Děkuji.
Jiří Rusnok, předseda vlády ČR: Pane redaktore, to je velmi smutná záležitost a jistě uznáte a pochopíte, že nebudu o detailech kroků, které česká vláda činí, a mohu vás ubezpečit, že všechny jaksi možnosti, které jsou v našem repertoáru, samozřejmě se s nimi pracuje, ale dál to komentovat nebudu. Jsme ve styku s oficiálními orgány příslušných zemí, ale dál, jestli dovolíte, to nebudu komentovat.
ČTK: Druhá věc, jenom si chci upřesnit, jak jste dnes projednávali ten materiál ohledně navýšení počtu policistů a hasičů, zda platí ta čísla, která předkládal pan ministr vnitra do vlády, zda se na tom něco měnilo, nebo to tak zůstane?
Jiří Rusnok, předseda vlády ČR: Podle mých informací se nic na tom neměnilo. Já jsem ještě v té době byl v Senátu čili bylo to schváleno tak, jak to bylo předloženo.
ČTK, Petr Majer: Dneska ostravský primátor zveřejnil informaci, že možným novým strategickým investorem na Ostravsku by měla nebo mohla být jihokorejská firma vyrábějící pneumatiky Nexen. Měla by to být investice asi za deset miliard a asi 900 pracovních míst by tam mělo vzniknout. Chci se zeptat, jestli vláda o tomto záměru nějak jednala, respektive o jeho možné podpoře formou nějaké pobídky tomu investorovi nebo jestli se k tomu chystáte v blízké době o tom jednat?
Jiří Rusnok, předseda vlády ČR: Především, vláda samozřejmě podniká všechny dostupné kroky, abychom pomohli s příchodem větších investic do Moravskoslezského kraje. Samozřejmě, že se to týká i oblasti, o které mluvíte. Potvrzovat jména potenciálních partnerů, se kterými jednáme, nebudu. To bych celé věci velmi uškodil a divím se, že to dělá primátor ostravský. Teď teda úplně nerozumím, jestli není schopen toto pochopit nebo jestli mu fakt na té situaci nezáleží, protože budeme-li ty věci tady diskutovat v tisku, tak té záležitosti rozhodně, předčasně, pokud to budeme dělat, nepomůžeme. Ano, my samozřejmě jednáme s různými potenciálními investory a jsme připraveni podpořit jejich investice dostupnými možnostmi, které nám zákon umožňuje v rámci investičních pobídek a to je asi celý můj komentář k té věci.
Televize Prima: Já se chci zeptat ještě, kdy jste se dozvěděl o tom videu s unesenými dívkami, o tom posledním, které se teď objevilo? Vím, že jste řekl, že nechcete říkat podrobnosti, ale můžete aspoň naznačit, jestli spolupracujete i s jinými zeměmi a jestli, dejme tomu, se jedná i o určité výměně rukojmí, protože se tu objevila i ta informace.
Jiří Rusnok, předseda vlády ČR: Nebudu to komentovat, nezlobte se.
Televize Prima: Alespoň tedy, kdy jste se dozvěděl vy o tom videu?
Jiří Rusnok, předseda vlády ČR: Ani to nebudu komentovat.
Jana Jabůrková, tisková mluvčí vlády: Já vám děkuji za vás čas a přeji hezký zbytek dne. Na shledanou.
Jiří Rusnok, předseda vlády ČR: Děkujeme vám. Na shledanou.